http://didshahr.ir/261618

00:52 :: 1402/04/15

اگر می‌خواهید رازهای بیشتری را درباره خنده بدانید، این مطلب را از دست‌ندهید!

پشت خنده ما چه می گذره؟

خوش‌خنده‌اید یا همیشه ابروهای‌تان به هم گره‌خورده؟ شاید هم بعضی‌ جزو بی‌حوصله یا برعکس پرانرژی‌ها باشید، مهم نیست چون کافی‌ است یک نفر بخندد تا بقیه هم خنده‌شان بگیرد. این را خیلی وقت‌ها در جمع دوستان یا خانواده تجربه‌کردیم. می خواهید بدانید چرا می خندیم؟ دانشمندان می گویند علم پشت خنده است! درست خواندید این‌جا هم پای علم در میان است. آن‌ها می‌گویند خنده یک زبان مشترک است و مردم در همه جای جهان معنی آن را می‌فهمند.

وقتی می‌خندیم چه اتفاقی ‌می‌افتد؟

می‌خواهید بدانید وقتی می‌خندیم در بدن چه اتفاقی می‌افتد؟ خنده یک پاسخ فیزیولوژیکی است. وقتی می‌خندیم، مغز اندورفین (مورفین طبیعی بدن) ترشح می‌کند که کل بدن را آرام می‌کند.

ماهیچه های صورت و سیستم تنفسی ما هر دو در خنده نقش دارند. جالب این که ما برای خنده آماده‌ایم. همه توانایی خندیدن دارند، حتی نوزادان نابینایی که هرگز خنده را ندیده‌اند و نوزادان ناشنوا که هرگز آن را نشنیده‌اند. پستانداران مانند موش‌ها وقتی قلقلک‌شان بدهیم می‌خندند! در یک مطالعه آمده، بسیاری از گونه‌های جانوران می‌خندند و ما متوجه نمی‌شویم زیرا نمی‌دانیم صدای خنده آن ها چگونه است.

۴دلیل اصلی که باعث خنده است!

احتمال خندیدن آدم‌ها وقتی در کنار شخص دیگری هستند ۳۰برابر بیشتر از زمانی ا‌ست که تنها هستند. احتمال بامزه‌ای ا‌ست، نه؟ می‌گویند ۴دلیل اصلی برای خندیدن وجود دارد که به نیاز ما به ارتباطات اجتماعی، پوشاندن احساسات‌مان، واکنش‌های بدنی غیرقابل‌کنترل و البته حس‌ شوخ‌طبعی ما برمی‌گردد. یعنی گاهی وقت‌ها احساس خشم، اضطراب یا ترس می‌تواند ما را بخنداند که به آن «خنده عصبی» می‌گوییم. بعضی وقت‌ها هم یک قلقلک ساده ما را به خنده‌ می‌اندازد ولی دانشمندان هنوز نمی‌دانند چرا این کار باعث خنده می‌شود.

خنده، کالری‌سوز است!

باورتان می‌شود خندیدن به مدت ۱۰تا۱۵دقیقه می‌تواند ضربان قلب و مصرف اکسیژن شما را به اندازه کافی برای سوزاندن ۴۰ کالری افزایش‌دهد. فکر بدی هم نیست، هم بخندید و هم کالری بسوزانید. سوال دیگری که درباره خندیدن مطرح‌می‌شود مسری بودن آن است. مطالعات علمی این موضوع را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد که خنده به همان شکلی که خمیازه می‌کشید، مسری است و بیشتر غیرقابل‌کنترل. زمانی را تصور کنید که در جمع دوستان‌تان هستید و وقتی یک نفر می‌خندد خیلی زود همه از شدت خنده، می‌لرزید و به قول معروف «روده‌بر می‌شوید» و همه این‌ها از یک پوزخند کوچک شروع می‌شود.

چرا وقتی می‌خندیم گریه می‌کنیم؟

درست مانند خنده، اشکی که هنگام خندیدن تولید‌می‌کنیم، غیرقابل‌کنترل است. وقتی چیزی مانند یک شوخی تلخ ما را درگیر می‌کند، متوجه‌می‌شویم که در حال گریه‌کردن هستیم. علم پاسخ روشنی در این باره ندارد که چرا برخی افراد هنگام خنده گریه می‌کنند. یک فرضیه این است که افراد زمانی که احساس درماندگی می‌کنند، اشک تولید می‌کنند و اشک‌ها نشانه آن هستند. اما این فقط یک فرضیه ثابت نشده است.

منبع: rd.com

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261618

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *