http://didshahr.ir/267629

01:49 :: 1403/04/13

وحشت از خوشحالی و خندیدن کمترشناخته شده است که ریشه‌های آن پیچیده و متنوع دارد و نه تنها مانع از لذت‌بردن از لحظات شاد می‌شود بلکه منجر به اضطراب، افسردگی و انزوای اجتماعی خواهد شد.

Fear of happiness and laughter

نویسنده : دکتر نجمه عابدی‌شرق | ‌ روان شناس بالینی

شادی، فطری‌ترین میل بشر است. لبخند، قهقهه و لحظات خوش، تار و پود زندگی را می‌بافند و به آن معنا می‌بخشند. اما چه تلخ که برای برخی، این موهبت الهی به کابوسی هولناک تبدیل می‌شود. ترس از شادی یا Cherophobia نامی غریب و ناشناخته برای رنج پنهان کسانی است که از خوشحالی و خنده وحشت دارند. این اصطلاح از کلمه یونانی «chero» آمده است که به معنی «شادی کردن» است. در ادامه می خواهیم با این فوبیا، علایم و راهکارهای درمانی آن بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

ریشه‌های پیچیده و متنوع این فوبیا

Cherophobia، فوبیایی نادر اما واقعی است که در آن فرد از شادی و خوشحالی به شدت وحشت دارد. این ترس نه تنها مانع از لذت‌بردن از لحظات شاد می‌شود بلکه می‌تواند منجر به اضطراب، افسردگی و انزوای اجتماعی شود. ریشه‌های این فوبیا پیچیده و متنوع هستند. برخی از افراد در گذشته تجربیات تلخی را پشت سر گذاشته‌اند که باعث شده است ناخودآگاه شادی را با درد و رنج مرتبط بدانند. برخی دیگر ممکن است از قضاوت یا طعنه اطرافیان در صورت ابراز شادی واهمه داشته باشند و عده‌ای هم ممکن است به دلیل کمبود عزت‌نفس یا باورهای غلط فرهنگی، شادی را حق خود ندانند.

رایج‌ترین علایم فوبیای ترس از شادی

علایم Cherophobia می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما برخی از علایم رایج عبارت‎اند از: اضطراب و ترس شدید در هنگام تجربه شادی یا خنده؛ احساس گناه و شرم بعد از خوشحالی؛ تمایل به اجتناب از موقعیت‌های شاد و خوشایند؛ انزوای اجتماعی و گوشه‌گیری؛ افسردگی و خلق و خوی پایین؛ ترس از آینده و اتفاقات بد بعد از شادی.

این فوبیا قابل درمان است

خوشبختانه فوبیای ترس از شادی قابل درمان است. انواع مختلفی از روان‌درمانی وجود دارد که می‌تواند برای درمان این فوبیا (ترس از شادی) موثر باشد. برخی از متداول‌ترین موارد عبارت‎اند از:

۱ درمان شناختی رفتاری CBT نوعی روان‌درمانی است که بر افکار، احساسات و رفتارها تمرکز دارد. در این روش درمانی، افراد یاد می‌گیرند که چگونه افکار منفی را که به اضطراب آن‌ها منجر می‌شود، شناسایی کنند و به چالش بکشند و رفتارهای سالم‌تر مقابله‌ای را توسعه دهند.

۲ روان‌درمانی بین فردی IPT نوعی روان‌درمانی است که بر بهبود روابط بین فردی تمرکز دارد. در این روش درمانی، افراد یاد می‌گیرند که چگونه الگوهای ارتباطی مخرب را شناسایی کنند و تغییر دهند و روابط سالم‌تر و حمایتی‌تر ایجاد کنند.

۳ مواجهه‌سازی درمانی نوعی روان‌درمانی است که افراد را در معرض چیزهایی قرار می‌دهد که از آن‌ها می‌ترسند تا به تدریج بر ترس خود غلبه کنند. در مورد این فوبیا، راهکار درمانی با این روش شامل قرار گرفتن در معرض تدریجی موقعیت‌ها یا رویدادهایی است که باعث شادی می‌شود، مانند گذراندن وقت با عزیزان، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی یا گوش دادن به موسیقی.

۴ ذهن آگاهی نوعی روان‌درمانی است که روی تمرکز بر لحظه حال تاکید دارد. در ذهن آگاهی، افراد یاد می‌گیرند که افکار و احساسات خود را بدون قضاوت مشاهده کنند و بپذیرند. این می‌تواند به افراد کمک کند تا اضطراب مربوط به شادی را مدیریت کنند و یاد بگیرند که از تجربیات مثبت لذت ببرند.

۵ در برخی موارد، داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی می‌تواند برای کمک به کنترل علایم Cherophobia تجویز شود. بهترین نوع روان درمانی برای هر فرد متفاوت است و مهم است که با یک متخصص بهداشت روان واجد شرایط برای تعیین بهترین روش درمانی برای شما همکاری کنید.

نکته پایانی

فوبیای ترس از شادی و خندیدن، اگرچه نادر است اما می‌تواند زندگی فرد را به شدت مختل کند. اگر شما یا یکی از آشنایانتان علایم این فوبیا را تجربه می‌کنید، مهم است که به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. با درمان مناسب، افراد مبتلا به این فوبیا می‌توانند بر ترس خود غلبه کنند و از زندگی شاد و پرمعنایی لذت ببرند. این مطلب صرفاً برای اطلاع‌رسانی است و به هیچ وجه جایگزین مشاوره پزشکی یا روان پزشکی نیست. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر و دریافت راهنمایی‌های لازم، حتماً با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید.

وحشت از خوشحالی و خندیدن

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/267629

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *