http://didshahr.ir/260991

01:28 :: 1402/03/23

مشاوره زوجین: زنم زود قهر می کند و من آدم منت کشی در زندگی‌مشترک نیستم.

منت کشی زنم را بلد نیستم

نویسنده : دکتر سیدعلی ظریفی| ‌ روان‌شناس

سوال: من و همسرم، یکدیگر را دوست داریم. مشکل اصلی من این است که خانمم خیلی زود و به‌خاطر چیزهای کوچک ناراحت می شود و قهر می‌کند. از آن طرف، من هم آدمی نیستم که هر روز در زندگی مشترک بروم و منتش را بکشم. راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، اطلاعات زیادی درباره سن شما، شرایط‌تان و… ندارم اما بحث و جدال در هر زندگی طبیعی است.
دو نفر که با همدیگر وارد زندگی‌مشترک می‌شوند، به دلیل تفاوت‌های فردی دچار ناهمخوانی‌هایی می‌شوند، اما نکته‌ای که اهمیت دارد این است که بتوانند این تفاوت‌ها را کنترل کنند. برای این کار فقط لازم است یک سری مهارت‌ها را آموزش ببینند.

صحبت را به مشاجره نکشانید

ابتدا از همسرتان بخواهید زمانی را مشخص کند و درباره تمام مواردی که با همدیگر بحث می‌کنید و هم‌نظر نیستید، با شما صحبت کند. آن‌ها را مشخص کنید. صحبت کردن هنر می‌خواهد تا کار را به دعوا و مشاجره نکشاند بنابراین بهتر است قبل از این که کلامی را از دهان خارج کنید، کمی با خود فکر کنید و خود را جای طرف مقابل بگذارید که اگر من جای او بودم دوست داشتم چگونه با من سخن گفته شود؛ با حالت تهاجمی یا ملایم؟! آن‌گاه خواسته یا نظرتان را به همسرتان بگویید. در ضمن، کلمات آزار دهنده‌ای را که همسرتان در حین دعوا به شما می گوید، فراموش کنید و در ذهن خود نگه ندارید و بگذارید هرچه همسرتان حین دعوا گفته است، همان جا باقی بماند، اما پس از آرامش خود و همسرتان به او بگویید که کدام یک از کلماتی که او در جر و بحث به زبان می‌آورد، شما را آزار می‌دهد.

به‌جای منت‌کشی، به دنبال راه‌حل باشید

گفته‌اید، من آدمی نیستم که هر روز در زندگی مشترک بروم و منتش را بکشم. بعد از دعوا بهتر است روی عواملی که دعوا را به وجود آورده‌اند، متمرکز نشوید و برای مسئله‌ای که بر سر آن جروبحث کرده‌اید، راه‌حل پیدا کنید. در صورت باقی ماندن اختلافات حل نشده، به مرور احساس خشم و نارضایتی‌تان در زندگی مشترک بیشتر می‌شود. خشم ِحل نشده و احساس آزردگی ِالتیام پیدا نکرده، رشد می‌کند و کنترل بحث‌های‌تان را دشوارتر و استرس‌تان را بیشتر می‌کند و سلامت رابطه شما را به خطر می‌اندازد. نکته پایانی هم این که اگر همیشه بر سر موضوعات تکراری با همسر خود بحث می‌کنید یا نمی‌توانید مسائل گذشته را فراموش کنید، پیش از بدتر شدن اوضاع پیش مشاور بروید تا راهکار تازه‌ای به شما برای حل مشکل‌تان ارائه دهد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260991

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *