http://didshahr.ir/267093

03:29 :: 1403/03/06

مشاوره فردی: در عقدیم و شوهرم زود به زود قهر می‌کند.

شوهرم با هر بحثی قهر می کند، چه کنم؟
سوال: همسرم ۳۰ ساله و خودم ۲۴ ساله هستم. ۴ سال پیش عقد کردیم. قرار است ۳ ماه دیگر به خانه خودمان برویم. مشکلم این است که به‌محض به وجود آمدن یک مشکل یا بحث، شوهرم خیلی زود به زود قهر می‌کند. راهنمایی کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، توجه داشته باشید که دوران عقد شما طولانی شده و همین مسئله می‌تواند عامل ایجاد مشکلاتی بین شما و همسرتان شود. آن‌طور که مطرح کردید، شوهرتان از رفتار اشتباه قهر کردن هم استفاده می‌کند.

واکنش‌تان به قهر همسر را تغییر دهید

در قدم اول برای از بین بردن این رفتار در همسرتان، باید علت آن را بیابید و بعد برای رفع آن اقدام کنید. قهر کردن، رفتاری کنترل کننده است. یکی از روش‌هایی که می‌توانید با آن قهر همسرتان را کاهش دهید، تغییر رفتار خودتان است، یعنی واکنشی را که هر دفعه انجام می‌دهید، تغییر دهید. همچنین شاید او قهر کردن را آموخته برای این که نظر اطرافیان را جلب کند.

گوش دادن فعال را یاد بگیرید

اولین مهارت مناسب برای یک ارتباط خوب با همسر، گوش‌دادن فعال است، یعنی ما وسط حرف طرف‌مقابل نمی‌پریم، تا زمانی که فرد صحبتش تمام نشده صحبت او را قطع و قبل از تمام شدن صحبت او، جواب را آماده نمی‌کنیم، بلکه اجازه می دهیم صحبت او تمام شود و بعد به او می گوییم: «من از صحبت تو این گونه متوجه شدم که منظورت این بود، آیا درست متوجه شدم؟»

شاید این ۳ اشتباه را مرتکب می‌شوید

در مکالمه‌ای که انجام می‌دهیم، احتمال دارد شیوه گفت‌وگوی ما طوری است که طرف‌مقابل، روش قهر کردن را انتخاب می‌کند. بنابراین شاید شما یکی از این ۳ رفتار رایج اما مخرب را مرتکب می‌شوید که به قهر می‌انجامد:

۱-همیشه در ارتباط با همسرمان ناراحتی‌هایی داریم اما گاهی طرز بیان این ناراحتی‌ها، طوری است که شخصیت همسرمان را زیر سوال می بریم. بیان ناراحتی، رفتار فرد را زیر سوال می‌برد اما در انتقاد، شما به شخص و شخصیت او حمله می‌کنید.

۲-طعنه‌زدن نوعی اهانت است. مسخره کردن هم نوعی اهانت است. اهانت رابطه‌ها را تخریب می‌کند، زیرا نفرت را می‌رساند. اگر همسر شما احساس کند از او متنفرید، هیچ مسئله‌ای حل نمی‌شود.

۳- قهر کردن یکی از رفتارهای کارشکنانه است و فرد با خودش می‌گوید چون من این گونه احساس می‌کنم که همسرم مرا نمی فهمد، پس با او حرفی نمی‌زنم یا دیرتر به خانه می‌روم، چون حوصله انتقاد و توهین ندارم. به عنوان نکته پایانی، بهتر است برای بهبود روابط‌تان سعی کنید اول علت‌یابی کنید و در قدم بعدی رفتارهای مخرب‌تان را کاهش دهید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/267093

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *