http://didshahr.ir/258427

00:47 :: 1401/12/20

استفاده زیاد از نمک می تواند منجر به سکته مغزی، بیماری های قلبی و فشار خون بالا شود؛ اما از کجا بفهمیم نمک را به اندازه مصرف می کنیم؟

از کجا بفهمیم نمک بدن زیاد است؟

مترجم : زینب سادات کسنوی

نمک چاشنی است که می تواند غذا را خوش طعم و به عنوان یک نگهدارنده عمل کند. نمک حاوی حدود ۶۰درصد کلرید و حدود ۴۰درصد سدیم است. تقریباً همه غذاهای فراوری نشده مثل سبزیجات، میوه ها، آجیل ها، گوشت ها، غلات کامل و غذاهای لبنی ، به اندازه اندکی سدیم دارند. نمکی که ما می خوریم به آرامش و انقباض ماهیچه ها کمک می کند و مواد معدنی و آبی را که دریافت می‌کنیم، متعادل می‌سازد.

خطرات استفاده بیش از حد نمک

بدن ما فقط به مقدار کمی سدیم نیاز دارد. ما باید روزانه ۱۵۰۰ میلی گرم از آن را دریافت کنیم، اما بیشتر ما این موضوع را رعایت نمی کنیم . نمک زیاد می‌تواند منجر به سکته مغزی، بیماری قلبی و فشار خون بالا شود، اما چگونه متوجه می شوید که بیش از حد نمک مصرف می کنید؟

اگر نفخ کرده اید

نفخ به حالتی گفته می‌شود که معده شما متورم یا سفت می شود. یکی از رایج ترین عوارض کوتاه مدت مصرف زیاد نمک، نفخ است. این کار به بدن شما کمک می‌کند آب را حفظ کند، بنابراین مایعات اضافی جمع می شود.

فشار خون شما بالاست

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فشار خون بالا داشته باشید، اما یکی از آن‌ها می‌تواند سدیم بیش از حد باشد. تغییر فشار خون از طریق کلیه های شما اتفاق می افتد. نمک زیاد خلاص شدن از شر مایعاتی را که شما به آن نیاز ندارید برای آن‌ها دشوارتر می‌کند. در نتیجه فشار خون شما بالا می رود.

متورم هستید

تورم می تواند نشانه وجود سدیم بیش از حد در بدن شما باشد. قسمت‌های بدن مانند صورت، دست‌ها، پاها و مچ پاها به احتمال زیاد متورم می‌شوند. اگر بیشتر از حد معمول پف کرده اید، به میزان نمکی که می خورید نگاهی بیندازید.

تشنه می‌شوید

اگر به تازگی زیاد تشنه می‌شوید، می تواند نشانه این باشد که نمک زیادی می خورید. وقتی این اتفاق می افتد، شما دچار کم آبی می شوید. بدن شما آب را از سلول های تان بیرون می کشد و ممکن است احساس تشنگی شدید داشته باشید. نوشیدن آب می تواند به خنثی کردن نمک کمک کند.

وزن اضافه کرده‌اید

هنگامی که با خوردن نمک زیاد،آب را در بدن نگه می‌دارید ، ممکن است وزن اضافه کنید. اگر در طول یک هفته یا حتی چند روز به سرعت وزن اضافه کرده اید، شاید به این دلیل باشد که نمک بیش از حد مصرف می کنید. پس به غذاهایی که در چند روز گذشته خورده‌اید فکر و سعی کنید تغییراتی ایجاد کنید تا میزان مصرف نمک را کاهش دهید.

زیاد دست شویی می‌روید

مصرف نمک زیاد می تواند منجر به دست شویی رفتن بیشتر شود. این می تواند به این دلیل باشد که نمک می تواند شما را بسیار تشنه کند و شما آب بیشتری بنوشید و در نتیجه احتیاج بیشتری به تخلیه مثانه خود داشته باشید.

خوب نمی خوابید

اگر قبل از خواب نمک بیش از حد بخورید، می تواند منجر به اختلال در خواب شما شود. علایم می تواند از خواب بی قرارتا بیدار شدن در شب، تا احساس خستگی در صبح متغیر باشد.

احساس ضعف می‌کنید

وقتی نمک بیش از حد در خون شما وجود داشته باشد، آب از سلول های شما فوران می‌کند تا نمک را رقیق کند. در نتیجه ممکن است احساس ضعف کنید و این موضوع معده شما را آزار می دهد.

منبع: webmd

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/258427

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *