http://didshahr.ir/246932

00:16 :: 1401/03/02

از مونالیزا تا استخوان‌های عتیقه دایناسور، این‌ها باارزش‌ترین وسایل سرقت شده تاریخ هستند.

7 سرقتی که در تاریخ ماندگار شدند

در فهرست گران قیمت‌ترین وسایلی که سرقت شده و نام‌شان در تاریخ ماندگار است از تابلو‌های ارزشمند در بهترین موزه‌های جهان دیده می‌شود تا ساختمان و مجسمه یا حتی یک تخم‌مرغ.

در این مطلب درباره‌ گران‌ترین سرقت‌های میلیارد دلاری خواهیم گفت.

۱-مجسمه سالیرا به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار

«سالیرا» یک مجسمه طلای ۲۵ سانتی‌متری است که توسط هنرمند قرن شانزدهمی «بنونوتو چلینی» برای فرانسیس اول پادشاه فرانسه ساخته شده‌است. این مجسمه نه تنها زیبا بلکه کاربردی هم هست و برای نگهداری نمک و فلفل استفاده می‌شود. مجسمه سالیرا که در حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارزش دارد، در سال ۲۰۰۳ از یکی از موزه‌های وین به سرقت رفت. چند سال بعد از آن سارق توسط پلیس دستگیر شد.

۲- تابلوی جیغ به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار

تابلوی جیغ ادوارد مونک جزو معروف‌ترین آثار هنری است به حدی که چهار نسخه از این نقاشی وجود دارد. معروف‌ترین آن‌ها به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار در سال ۱۸۹۳ کشیده شده است و در گالری ملی در اسلو، نروژ نگهداری می‌شود. سارقان این نقاشی را در سال ۱۹۹۴ (و بار دیگر در سال ۲۰۰۴!) دزدیدند و یک میلیون دلار باج خواستند. البته خواسته‌های آن‌ها رد شد و جنایتکاران در یک ماموریت نیش‌دار توسط پلیس دستگیر شدند و نقاشی به موزه‌اش بازگردانده شد.

۳- تخم‌مرغ های فابرژه به ارزش ۷ میلیون دلار

از سال ۱۸۸۵ تا پیش از انقلاب سال ۱۹۱۷، گوستاو فابرژه ۵۰ تخم مرغ جواهر نشان برای خاندان سلطنتی روسیه طراحی کرد. تعداد زیادی از این تخم‌مرغ‌ها طی انقلاب بولشویک‌ها مفقود شدند اما ۷ عدد از آن‌ها هنوز باقی هستند و امروزه در موزه‌ها نگهداری می‌شوند. این تخم‌مرغ‌ها که هر یک ارزشی بیش از یک میلیون دلار دارند، از گران‌ترین اشیای سرقت شده، هستند که هنوز خبری از یافتن‌شان نیست.

۴- مونالیزا به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار

این نقاشی مشهورترین نقاشی در جهان است که توسط جنایتکاری به نام «وینچنزو پروجا» که در موزه لوور کار می‌کرد، دزدیده‌شد. در سال ۱۹۱۱، او با زیرکی تا زمانی که موزه بسته شد، در کمدی پنهان شد و سپس با تابلو به همراه دو همکار دیگر خود از موزه گریخت. سرانجام در سال ۱۹۱۳ پس از تلاش پروجا برای فروش آن به یک فروشنده آثار هنری در ایتالیا، شناسایی و به موزه لوور بازگردانده شد. این نقاشی در صدر فهرست گران‌ترین چیزهایی است که تا به حال به سرقت رفته است، با برچسب قیمت حداقل ۲ میلیارد دلار.

۵-ساختمان امپایر استیت به ارزش ۱.۸ میلیارددلار

نه اشتباه نکنید، ساختمان «امپایر استیت» در واقع برداشته و دزدیده نشده، اما دارایی آن چرا. در دسامبر سال ۲۰۰۸، روزنامه نیویورک‌دیلی‌نیوز ساختمان ۱.۸۹ میلیارد دلاری را با یک سند جعلی به سرقت برد. این روزنامه‌نگاران هدف از این کار را اثبات خلأهای قانونی هنگام ثبت تراکنش‌ها بیان کردند. سرانجام آن‌که روزنامه ساختمان را به صاحب واقعی‌اش برگرداند و قانون تشدید شد.

۶- کفش قرمز به ارزش ۵ میلیون دلار

کفش‌های قرمز یاقوتی دوروتی، شخصیت اصلی فیلم معروف جادوگر شهر اوز در سال ۲۰۰۵ از موزه «جودی گارلند» در مینه‌سوتا به سرقت رفت. گفته می‌شود این کفش‌ها بین ۲ تا ۳ میلیون دلار ارزش دارند به طوری که یک اهداکننده ناشناس از ایالت آریزونا برای اطلاع از سارق آن ،یک جایزه ۵ میلیون دلاری ارائه کرد. خلاصه آن‌که در سپتامبر ۲۰۱۸، اف‌بی‌آی اعلام کرد که ‌کفش های مسروقه را پیدا کرده است.

۷- استخوان‌های دایناسور به ارزش یک میلیارددلار

بله، درست خواندید! جنایتکاران حتی به استخوان‌های دایناسور هم رحم نکردند. «اریک پروکوپی» فردی بود که اسکلت بیش از نیم‌دوجین دایناسور را از مغولستان دزدید و آن‌ها را به آمریکا قاچاق کرد. گفته می شود استخوان‌ها بیش از یک میلیارد دلار ارزش داشتند. در نهایت «پروکوپی» توسط اف بی آی دستگیر و به سه ماه زندان محکوم شد. سپس استخوان‌های دایناسور به مغولستان بازگردانده شد.

نویسنده : نجات ‌شکوندی 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/246932

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *