http://didshahr.ir/265812

10:44 :: 1402/10/24

مسعود وسیله ایردموسی

مسعود وسیله: خدایا ؛ برف بس است!

روزنامه ی اطلاعات در یکی از شماره های اواسط بهمن ۱۳۵۰ خورشیدی در تیتر اول خود نوشت : «خدایا برف است».

❄️شاید برف و بوران تاریخی پهنهء پهناوری از ایران را که گفته میشود در کتاب گینس ثبت شده است افراد زیادی شنیده و یا خوانده و برخی افراد بالای ۶۰ سال به یاد داشته باشند.

طبق برخی خبرها که در رسانه های معدود آن زمان ازجمله روزنامه اطلاعات منتشر شده است در این رویداد طبیعی تاریخی بیش از ۴۰۰۰ نفر جان باخته ، ۲۰۰ روستا ناپدید و زیر برف دفن شده و دهها اتوبوس مسافری واژگون شده اند.

این واقعه در اواسط بهمن ۱۳۵۰ خورشیدی تیترزن روزنامه ی اطلاعات را بر آن داشت تا بنویسد «خدایا برف بس است»

هرچند این تیتر استغفرالله کمی حالت آمرانه دارد ولی وضعیت بحرانی و پرخطر آن روزگار بسیاری از نقاط ایرلن براثر ریزش پی در پی و سنگین برف و سرمای شدید و طولانی را توصیف می کند.

آن سرما و برف تاریخی بطور عمده از غرب ایران تا خراسان را در بر گرفته بود و به نظر میرسد شمالغرب و به خصوص اردبیل تا حدی در حاشیه امن قرار داشته است چون نامی از این منطقه در خبرها برده نشده است.

ازسوی دیگر ما نیز که آن زمان حدود شش ساله بودیم چنین موردی را به یاد نداریم. دیگر اینکه اگر چنین فاجعه ای در آن زمان در اردبیل نیز رخ داده بود بطور حتم هنوز نیز به عنوان یک موضوع مهم تاریخی بر سر زبانها بود.

البته غرب گیلان نیز زیر برف و سرما رفته بوده چون در خبرها آمده بود دهها دستگاه اتوبوس که در آن تاریخ تنها وسیله ی نقلیه برای مسافرت ساکنان اردبیل به تهران بود در گردنه حیران مانده و یا واژگون شده اند.

خدایا اینک که پس از مدت طولانی کمبود بارش برف ، نعمت خود را بر منطقه ی اردبیل و برخی نقاط دیگر نازل فرمودی عاجزانه می گوییم خدایا چنین نباشد که این بار ریزش برف به اندازه ای برسد که به بلا تبدیل گردد!

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/265812

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

  1. سلام گفت:

    امپریالیسم انرژی و منا بع های خاور میانه را دارایی خود می داند و ایران را مزاحم برنامه زورگویی خود در منطقه می داند و عربستان پاکستان نوکران منطقه ای لیبرالیسم و جنگجو یان صلیبی نژاد پرست هستند خون ریزی در برنامه هست قدرت نظامی تصمیم میگیرد دمکراسی و حقوق بشر تله و حقه ای بیش نیست بیدار نیستید

  2. یاشا گفت:

    در آینده بخاطر تغییرات اقلیمی در ایران و کشورهای همسایه غربی آب نخواهد بود و تنها منبع آب خلیج فارس خواهد بود حال کشور های عربی حاشیه خلیج دو هزار سال پیش مال ایران بود مدرک قنات هایی که داریوش درست کرد حال یک زیر دریا یی اتمی آمریکا یا اسراییل خراب شود و کثافت های کشور های عربی اشغالگر آب خلیج فارس غیر قابل استفاده. چه غلطی باید بکنی. باید بمب اتم بسازید و اشغالگران عرب و آمریکایی را بیرون بیندازید راه دیگر نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *