http://didshahr.ir/266754

09:13 :: 1402/12/25

پیش بینی اوضاع جوی مناطق شمالغرب و غرب گیلان و به خصوص منطقه ی اردبیل این روزها با دشواری هایی مواجه است.

مسعود وسیله

نویسنده: مسعود وسیله ایردموسی

افزایش کارهای مردم در زمینه های مختلف به علت واقع شدن در روزهای پایانی سال ، آداب و رسوم خاص ایرانیان در ایام نوروز باستانی و بالا رفتن میزان سفرها نیاز به آگاهی از وضعیت جوی ماه اسفند و نیمهء اول فروردین را بیشتر از هر زمان دیگر برای خانواده های ایرانی ضروری کرده است.

این درحالیست که فراوانی فعل و انفعالات و آشفتگی های شدید در الگوهای جوی در این بازه به علت تغییر سال و عوض شدن فصل اغلب کار پیش بینی هوا را حتی برای دو سه روز آینده با مشکلات و سختی هایی همراه می کند. هواشناسان با تحلیل و بررسی نقشه های ترسیم شده از داده های عددی مربوط به پارامترهای اصلی تأثیرگذار در چگونگی وضعیت هوا شامل ارتفاع ، دما ، رطوبت ، فشار و … سطوح میانی جو و نزدیک به زمین که بطور مستمر و خودکار از دهها هزار ایستگاه هواشناسی سینوپتیک واقع در کشورهای منطقه دریافت میشود وضعیت هوای نقاط مختلف مورد نظرشان را برای ساعات ، روزها و هفته های آینده پیش بینی می کنند.

ولی حقیقت این است که هوا به همراه تمام اجزا و کمیت هایش ماده ای سیال است که زیر تاثیر دهها عامل نظیر پرتوهای خورشید ، جریانهای اقیانوسی و دریایی ، شرایط توپوگرافی و ناهنجاریهای زمین ، چرخش وضعی و انتقالی زمین و نیروی کورولیوس ، وجود و یا نبود ذرات ریز و گردوغبار ، فعالیت های آتشفشانی ، دمای حاکم بر هر نقطه از زمین هنگام ورود توده هوا یا سیستم ، فعالیتهای انسانی اعم از صنعتی و سکونتگاه‌های شهری و روستایی ، زندگی ماشینی ، استفاده از سوخت های فسیلی و هسته ای ، به کارگیری انواع سلاحهای انفجاری در جنگها ، فعالیتهای مخرب محیط زیستی و … بطور مداوم درحال حرکت و تغییر است. همین موضوع می تواند تاحد زیادی پیچیدگی علم هواشناسی و سخت بودن پیش بینی هوا را بیان بکند.

ازسوی دیگر روی کره زمین مناطقی وجود دارند که به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی وضعیت جوی بسیار متغیر دارند. سختی کار پیش بینی هوا در اینگونه مکانها دوچندان است.

اردبیل از معدود مکانهای مثال زدنی شمالغرب و حتی ایران و شاید خاورمیانه در زمینه ی برخورداری از هوای خیلی متغیر است. وضعیت جوی این شهر ممکن است در فاصله ای کمتر از چند دقیقه بطور ناگهانی و فاحش تغییر بکند. خیز یا افت دما تا ۲۰ درجه طی کمتر از چند دقیقه ، اختلاف بالای ۲۵ درجه ای دمای دو طرف یک خیابان ، یورش ناگهانی بوران و هوای سرد و برفی درپی هوای معتدل و متمایل به گرم و حاکمیت چند نوع هوای متفاوت طی یک روز را بارها در این شهرستان شاهد بوده ایم.

همین ویژگی از گذشته های دور باعث رواج یک ضرب المثل در منطقه اردبیل شده است که می گوید « اردبیلین هاواسی ، دوستلوغی و مظنه سینه اعتبار یوخدی» یعنی : به هوا ، دوستی افراد و قیمتها در این شهر نمیتوان اعتبار و اعتماد کرد! میتوان گفت که دو ویژگی دیگر پس از وضعیت هوا یعنی دوستی افراد و قیمتها نیز شاید از تاثیرات تغییرات فاحش ، مکرر و ناگهانی اوضاع جوی در این شهر باشند و به عبارت دیگر وضعیت جوی بسیار متغیر و در عین حال خشن اردبیل روی رفتارهای مردم آن اثر گذاشته و دوستی ها را ناپایدار کرده و سبب شده است که قیمت کالاها نیز ثبات و یکنواختی نداشته باشند.

به همین خاطر پیش بینی اوضاع جوی مناطق شمالغرب و غرب گیلان و به خصوص منطقه ی اردبیل این روزها با دشواری هایی مواجه است.

الان که کمتر از یک هفته به آغاز نوروز باقیست به اصطلاح سناریوهای متعدد مختلفی برای وضعیت جوی این مناطق از امروز تا نیمه ی فروردین متصورند. حاکمیت هوای بدون پدیده و به اصطلاح خوش ، باران زیاد ، رگبار و رعدوبرق ، ریزش سنگین برف و بوران ، سرمای زیاد خشک و بدون بارش و … ازجمله این سناریوها برای وضعیت جوی این مناطق در اغلب روزهای این مدت به حساب می آیند.

واقعیت این است که وقوع هر یک از این وضعیت ها در این مناطق طی بازهء مذکور احتمال دارد اما سعی بر آن است که در وهله ی اول با یاری پروردگار قادر و سپس با بهره گیری از تجارب نیم قرن اخیر ، پیش بینی های منطبق و یا نزدیک با واقعیت و صحت به آگاهی همراهان عزیز برسد.

اسفند و نوروز ، سخت ترین زمان پیش بینی هوا

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266754

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *