http://didshahr.ir/263359

02:34 :: 1402/06/22

در این نوشتار از عوارض کوتاه‌‌مدت و بلندمدت این ماده مخدر جدید، مراحل سه‌گانه و بسیار سخت ترک آن، علایم مصرف‌ آن و … گفتیم.

«کمیکال»؛ روان گردانی که قابل‌ دیدن نیست

پلیس مبارزه با مواد مخدر از رواج مصرف ماده‌ مخدر «کمیکال» خبر داده که تا ۸۰۰ برابر از حشیش مخرب‌تر است.

طبق گفته کارشناس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اعلام این‌که ماده مخدر «کمیکال» که به‌تازگی رواج یافته و متقاضیان آن افزایش پیدا کرده تا ۸۰۰ برابر از مواد سنتی مانند حشیش قوی‌تر است و اثرگذاری مخرب‌تری دارد و متأسفانه اکنون به‌صورت فله‌ای و در بسته‌بندی‌های دست‌ساز در بازار قاچاق مشاهده می‌شود.

این ماده در اولین‌بار مصرف، فضای بیوشیمی مغز مصرف‌کننده را دچار تغییر می‌کند.

ماده روان‌گردان «کمیکال» از طبقه مواد جدید روان‌گردان موسوم به «ان، پی، اس»هاست، ازآن‌جا ‌که این ماده بسیار قدرتمند و قوی عمل می‌کند، وعده‌های مصرفی آن برای انسان در حد میکروگرم تعریف شده است، از این‌رو چون میکروگرم در حد میکروسکوپ است و با چشم غیرمسلح قابل‌ دیدن نیست برای فروش مجبور هستند که آن را روی گیاهان یا مواد دیگر اسپری کنند.

این ماده مخدر کاملاً سنتزی و شیمیایی و توسط انسان با فرمول جدیدی تهیه شده است.

گفته می‌شود که افراد آن را به‌عنوان ماده گیاهی خریداری و مصرف می‌کنند، به همین دلیل کمیکال ظاهری گیاه‌گونه دارد ولی در اصل ماده‌ای شیمیایی است که روی گیاه‌های متفاوتی اسپری و گاهی اوقات با عنوان‌های رایحه‌درمانی در بسته‌بندی‌های ۳ گرمی به بازار قاچاق عرضه می‌شود.

عوارض مرگبار کوتاه‌مدت و بلندمدت کمیکال

کمیکال جزو دسته مواد روان‌گردان محسوب می‌شود که به صورت دانه‌های ریز قهوه‌ای رنگ تولید می‌شود. در خصوص ترکیبات کمیکال نظرات مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند که این ماده نوعی ماری‌جوانای صنعتی و دست‌‌ساز است که از ترکیب ماری‌جوانای سنتی و برخی مواد شیمیایی به دست می‌آید. اما آن‌‌چه در بررسی‌ها به‌وضوح به آن اشاره شده، شدت تخریب و عوارض بسیار شدید آن است. نحوه مصرف این ماده در داخل سیگار و به‌ صورت تدخین صورت می‌گیرد و فرد در اوایل مصرف با مقدار و دوز بسیار کمی از آن دچار حالات بسیار سنگینی از مصرف مواد مخدر می‌شود. از عوارض این ماده می‌توان به اعتیادآوری قدرتمند و روان‌گردان شیمیایی نام برد که مستقیم بر سلول‌های خاکستری مغز تاثیر بسیار مخربی دارد. در ادامه به دیگر عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت مصرف این ماده مخدر اشاره خواهد شد.

از سرگیجه تا فرورفتن در کمای کوتاه‌مدت

تاثیر اولیه مصرف این ماده عبارت ‌است از افزایش فشارخون، افزایش تعداد ضربان قلب، افزایش درجه حرارت بدن، خشکی دهان و حالت پریشان‌احوالی و ناآرامی. عوارضی مانند سرگیجه، حالت تهوع، توهم دیداری و شنیداری، سفر در مکان و زمان، احساس سرخوشی، خنده‌های زیاد، زندگی را آرام دیدن، شل شدن اعضای بدن، خواب‌های کوتاه و بریده‌ بریده، تعادل نداشتن در صحبت و رفتار فیزیکی، صحبت‌های نابه‌جا، افزایش فشار خون و فرورفتن در کمای کوتاه‌ مدت از عوارض کوتاه‌مدت مصرف این ماده مخدر به حساب می‌آید.

از تغییر در دی‌ان‌ای تا مرگ

عوارض بلندمدت این ماده مخدر بسیار خطرناک و برای اطرافیان مصرف کننده بسیار آزاردهنده است که شامل کاهش قدرت حافظه، اختلال در به خاطر آوردن خاطرات و وقایع، کاهش قدرت عکس‌العمل افراد، اختلالات روانی، انزوا، نبود مسئولیت‌پذیری، کاهش روابط اجتماعی و … می‌شود. کمیکال در دوز بالا می‌تواند ریسک اوردوز و مرگ را بالا ببرد. همچنین مصرف طولانی مدت این ماده باعث تغییراتی در دی‌ان‌ای می‌شود و مردان در صورت مصرف طولانی مدت دیگر قادر به فرزندآوری نیستند. در ضمن، مصرف کمیکال باعث بروز بیماری‌های شدید روانی از جمله اسکیزوفرنی خواهد شد و حتی در اولین‌بار مصرف فضای بیوشیمی مغز مصرف‌کننده را دچار تغییر می‌کند و حالات روانی و رفتاری آن را به‌شدت تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد.

نشانه‌های مصرف کمیکال و چند توصیه به والدین

جامعه هدف برای مصرف چنین مواد مخدر جدیدی، بیشتر نوجوانان و جوانان هستند؛ بنابراین نقش والدین در این زمینه برای پیشگیری از اعتیاد فرزندشان پررنگ‌ است. در ادامه از نشانه‌ها و زنگ‌خطرهای مصرف این ماده مخدر خواهیم گفت و سخنی هم با پدر و مادرها در همین باره داریم.

علایم مصرف کمیکال

نشانه‌های مصرف این ماده مخدر توسط فرد عبارت‌است از: کناره‌گیری از خانواده و دوستان، دریافت بسته‌های مشکوک از طریق پست، وجود مواد گیاهی بر روی لباس یا اثاث خانه و …، الگوهای خواب نامنظم، تغییرات در اشتها، رفتارهای غیرقابل ‌پیش‌بینی و ناهماهنگ با شخصیت فرد، نوسانات خُلقی، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های محبوب گذشته، افت عملکرد تحصیلی یا شغلی و … .

مهارت « نه گفتن» را به فرزندتان بیاموزید

همان‌طور که گفته شد نوجوانان و جوانان از گروه‌های سنی به‌شدت در معرض خطر استفاده از کمیکال قرار دارند؛ بنابراین والدین باید با آموزش مهارت «نه گفتن»، فرزندان‌شان را در برابر اعتیاد واکسینه کنند. یافته‌‌ها نشان می‌دهد که اغلب افراد برای اولین بار در بین گروه همسالان و دوستان، استعمال مواد داشته‌اند. خیلی از مواقع با یک تعارف ساده، نوجوان به دلیل ترس از طرد شدن از سوی گروه همسالان یا نیاز به تایید توسط این گروه در دام اعتیاد گرفتار می‌شود. حال اگر مهارت نه گفتن به نوجوان آموزش داده شود، به‌راحتی می‌تواند در برابر فشار گروه همسالان مقاومت کند. آموزش و انتقال صحیح این مهارت توسط والدین، داشتن رابطه صمیمانه و عاطفی و به دور از هر گونه تحقیر و سرزنش با نوجوان است. در صورت نیاز در خصوص کسب و انتقال این ویژگی می‌توانید از یک درمانگر متخصص در حوزه نوجوان کمک بگیرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263359

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *