http://didshahr.ir/266426

00:12 :: 1402/11/28

طبق آمارهای درخواست جدایی، طلاق توافقی (۵۵ درصد) و سپس طلاق به درخواست زن (۳۴درصد) بوده است.

طلاق

نویسنده : دکتر زهرا وفایی‌جهان | ‌ روان‌شناس

طبق آمارها ۵۸درصد متقاضیان طلاق زوجه، ۱۱ درصد زوج و بقیه هم توافقی است؛ دلیل این اتفاق از منظر روان‌شناسی چیست؟

تصمیم برای جدایی کار راحتی نیست و ممکن است روزها و ماه‌ها طول بکشد تا این اتفاق قطعی شود. طلاق همراه با عوارض و پیامدهای فراوانی است که این عوارض برای زنان بیشتر از مردان است؛ با وجود این درخواست طلاق از طرف زنان بیشتر است. به‌تازگی، مدیرکل بهزیستی گفته که ۵۸ درصد متقاضیان طلاق زوجه، ۱۱ درصد زوج و بقیه هم توافقی است. همچنین طبق آخرین پیمایش ملی خانواده که از سوی جهاد دانشگاهی انجام شد، بیشترین نوع درخواست جدایی، طلاق توافقی (۵۵ درصد) و سپس طلاق به درخواست زن (۳۴درصد) بوده است. حالا سوال این است که این اتفاق از منظر روان‌شناسی چه عواملی می‌تواند داشته باشد؟

احساسات برای زنان پررنگ‌تر است

همان‌طور که گفته شد، عوارض طلاق برای زنان بیشتر از مردان است اما طبق آمار، درخواست طلاق هم از طرف آن‌ها بیشتر است؛ شاید یکی از دلایلش این باشد که احساسات و توجه برای زنان اهمیت پررنگ‌تری دارد. زنان در زندگی مشترک نیازمند توجه عاطفی بیشتری نسبت به مردان هستند و چنان‎چه با بی‌توجهی مداوم روبه‌رو شوند، از ادامه زندگی‌مشترک دلسرد می‌شوند. مردان و زنان از دیدگاه متفاوتی به موفقیت در زندگی‌مشترک فکر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نکته ای که همه دانشجوهای دختر و پسر باید بدانند

معمولا مردان زندگی موفق را در موفقیت‌های شغلی خود می‌دانند و بیشتر متمرکز بر شغل‎شان می‌شوند و در حل مشکلات زندگی از منطق کمک گرفته و احساسات را نادیده می‌گیرند. بسیاری از مردان ازدواج خوب را فقط در تامین خواسته‌های مالی همسر می‌دانند و از اهمیت برقراری ارتباط صمیمانه با همسر غافل می‌شوند.

زنان زودتر متوجه علایم خطر می‌شوند

شش دلیل اصلی برای درخواست طلاق در کشور، خشونت خانگی یا پرخاشگری، اعتیاد، خیانت، اختلال روان‎پزشکی، مهارت‌های زندگی و ارتباطی ضعیف و مشکلات یا اختلالات جنسی است. زنان بیشتر از مردان به این علایم خطر توجه می‌کنند، زودتر متوجه آن‌ها می‌شوند و ممکن است به همین دلیل، زودتر درخواست طلاق ‌دهند.

فراوانی خیانت در مردها بیشتر است

یکی از دلایل مهم برای تصمیم به جدایی، خیانت همسران است. بنابراین با توجه به این‎که زنان کمتر مرتکب خیانت می‌شوند، شاید این بتواند عاملی برای تمایل بیشتر آن‌ها برای تصمیم به جدایی باشد. به گونه‌ای که آمار نشان می‌دهد حدود ۵ برابر طلاق‌ها را زنان آغاز می‌کنند. در حالی که در گذشته تمایل به داشتن روابط طولانی مدت بیشتر بوده، هم‎اکنون افراد زودتر به جدایی فکر می‌کنند.

مردها به حل مشکلات زن‌و‌شوهری بی‌توجه‌ترند

یکی از مهم‌ترین یا بزرگ‌ترین عاملی که زوجین و به ویژه زن‌ها را از زندگی دلسرد می‌کند، این است که بعضی مردان حتی متوجه نمی‌شوند که در یک رابطه مشکلاتی وجود دارد و در واقع رابطه آن‌ها موفقیت‌آمیز نیست و شرایط حاکم بر زندگی زناشویی‌شان به سمت‌وسوی خوبی نمی‌رود تا زمانی که همسران‌شان به آن‌ها نگویند که من دیگر نمی‌توانم به این روند ادامه دهم و فکر می‌کنم راهی به جز جدایی باقی نمانده است.

چند توصیه به شوهرها

هنگامی که در رابطه با همسرتان دچار مشکل می‌شوید، خودتان را به چالش بکشید و از خودتان بپرسید که سهم من در این مشکلات چیست؟ و بدون هیچ توقعی از همسرتان، سعی در پیدا کردن سهم خودتان داشته باشید و به دنبال راه‌حلی برای رفع آن باشید. حتی می توانید از همسرتان هم در پیدا کردن مشکل و هم در رفع آن کمک بگیرید. گاه برخی از مردها به دلیل لجبازی و غرور و قدرت‌نمایی برای طرف‌مقابل، بعد از شنیدن درخواست طلاق از سمت آن‌ها، خیلی زود زندگی مشترک‌شان را خاتمه می‌دهند که احتمال پشیمانی بعد از این اتفاق زیاد است. اگر به هر دلیلی در این شرایط قرار گرفتید و همسرتان قصد جدایی داشت، سعی کنید ببینید مهم‌ترین چیزی که زندگی‌مشترک شما را به این‎جا کشانده چه بوده؛ آن را پیدا کنید و بدون مجادله، تهدید و تحقیر، به دنبال حل مشکل باشید. فراموش نکنید تقریباً همیشه مشکلاتی در ارتباطات به وجود می‌آید اما با علاقه، صمیمیت و صبوری می‌توان آن‌ها را ازبین برد.

طلاق Divorce

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266426

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

  1. سلام گفت:

    امان ای ات ایستیدیم. چولوم گتدی. آیفون ایستیدیم ۲۰ میلیون پولوم گیتدی ای.. ای مشدی سنون ۲۰ میلیون جهنم به منیم بیر عباسیم هارا گیتدیی ای. — برای همدردی با پول باختگان به کوروش خان که خواب آیفون دیده بودند از زبان مشدی عباد خودمون…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *