http://didshahr.ir/259740

01:16 :: 1402/02/11

قهر کردن زوج ها هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد اما برخی تصمیم‌های آسیب‌زاتر هستند که بحران در زندگی‌مشترک را به اوج می‌رسانند.

زناشویی

نویسنده : وحید نادی یزدی | ‌ کارشناس‌ارشد مشاوره خانواده

شاید با خودتان فکر کنید که در یک زندگی‌‌مشترک خوب هیچ موقع جروبحث، اختلاف سلیقه یا حتی قهر پیش نمی‌آید اما بی‌شک گاهی برای بهترین زوج‌ها هم این موارد اتفاق می‌افتد. قهر کردن پس از بحث و دعوا، طبیعتا رفتاری اشتباه است که هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد اما بعضی رفتارهای اشتباه وجود دارد که نه تنها باعث طولانی‌شدن قهر می‌شود بلکه باعث آسیب جدی به روابط زوج ها و به‌جا گذاشتن آثار مخرب بر فرزندان‌شان خواهد شد.

در ادامه به رایج‌ترین رفتارهای اشتباه بعد از جروبحث یا قهر زن‌و‌شوهرها اشاره خواهیم کرد.

۱- ترک طولانی مدت منزل

بعد از دعوا و قهر، ترک‌کردن خانه برای دقایقی قدم زدن و استشمام هوای تازه نه تنها اشکالی ندارد بلکه به‌خوب شدن حال شما هم کمک می‌کند اما ترک منزل به مدت طولانی و حتی شب را در منزل دیگران خوابیدن، از جمله اشتباهاتی است که آسیب جدی به رابطه شما و همسرتان وارد می‌کند.

۲- عوض‌کردن جای خواب خود

از اشتباهات رایج در زندگی‌مشترک، قاطی کردن رابطه زناشویی با موضوعات دیگر است. از این رو بسیاری از افراد به محض این که با همسر خود قهر می‌کنند، جای خواب خود را عوض می‌کنند! عوض کردن جای خواب نه تنها موجب فاصله فیزیکی بلکه باعث فاصله عاطفی بین زن‌و‌شوهر می‌شود و قهر را طولانی‌تر می‌کند.

۳- نپذیرفتن عذرخواهی و کینه به‌دل گرفتن

یکی از عوامل خیلی مهم و تاثیرگذار در طولانی شدن قهر زن و شوهر، نپذیرفتن یا سخت پذیرفتن عذرخواهی طرف مقابل است که باعث می‌شود همسر شما انگیزه‌اش را برای پیشقدم شدن و عذرخواهی در مسائل و مشکلات آینده، از دست بدهد. به عنوان پیشنهاد می‌توانید حتی قانونی بگذارید که هر فردی برای عذرخواهی پیشقدم شد، طرف‌مقابل حتی در حد یک شاخه گل برایش هدیه بگیرد.

۴- اعتصاب غذایی

غذا درست نکردن و غذا نخوردن را نباید به یک جروبحث وصل کرد. یکی از رایج‌ترین اشتباهات زوج ها در هنگام قهر کردن، نپختن غذا توسط خانم‌ها یا نخوردن غذای پخته شده توسط خانم یا شوهر است. معمولا این کار نه تنها باعث نمی‌شود همسر شما متوجه اشتباهش شود و به قهر پایان دهد، بلکه به دلیل کم اهمیت شمردن طرف‌مقابل، مدت زمان قهر طولانی خواهد شد.

۵- کشاندن ماجرا به فضای‌مجازی

نشان‌دادن قهر خود در مقابل دیگران یا در فضای مجازی، نباید اتفاق بیفتد. شاید شما هم متوجه شده باشید که در یک مهمانی، زوجی با هم سرد هستند یا همراه با کنایه صحبت می کنند یا کلا از هم فاصله می‌گیرند. گاهی هم زوج ها، ناراحتی و قهر خود را در فضای‌مجازی ابراز می‌کنند که در هر دو صورت، این مسئله به اطرافیان اجازه دخالت و اظهار نظر می دهد. حتی اگر در یک مهمانی، دورهمی یا عروسی با همسرتان قهر هستید، برای چند ساعت موضوع را فراموش و مانند قبل رفتار کنید تا دیگران با راهنمایی‌های غلط، آسیب بیشتری به رابطه شما و همسرتان وارد نکنند.

۶- تبدیل قهر به لجبازی

قهر کردن معمولا با لجبازی همراه می‌شود و در اغلب موارد هدف از لجبازی این است که فردی که قهر کرده، قصد دارد با این رفتار خود، پیام «تو همچنان مقصری» را به طرف‌مقابل انتقال دهد تا خودش به اهدافش نزدیک‌تر شود. بهتر است بعد از گذشت زمان کوتاهی از قهر، دست از لجبازی و بزرگ‌نمایی رفتار و ویژگی های منفی همسر بردارید و به او شانس صحبت و فرصت حل‌مسئله را بدهید؛ زیرا لجبازی پس از قهر و کش‌دادن آن، به یقین رابطه را با سرعت غیرقابل تصوری به سمت جدایی می‌کشاند.

۷- کنایه‌زدن و توهین

گاهی اوقات زوج ها تصمیم می‌گیرند خشم خود را از طریق کنایه زدن یا توهین به همسر خود و خانواده‌اش نشان دهند اما از آن جا که با هم قهر هستند معمولا یا به در می‌گویند دیوار بشنود یا از آن بدتر از فرزندان خود برای انتقال این گونه پیام‌ها و کنایه‌ها استفاده می‌کنند که علاوه بر طولانی شدن دوران قهر، آسیب‌های روحی و روانی را در فرزندان‌شان به دنبال دارد.

زناشویی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259740

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *