http://didshahr.ir/259725

08:55 :: 1402/02/10

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه برای دستیابی به آب مطمئن و پایدار نیازمند تامین آب از منابع…

آبرسانی

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه برای دستیابی به آب مطمئن و پایدار نیازمند تامین آب از منابع جدید هستیم، افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده و صرفه جویی شهروندان امیدواریم این شرایط بحرانی را پشت سر بگذاریم.

فضایلی بیان کرد: نیاز آب آشامیدنی شهر اردبیل ۲ هزار لیتر بر ثانیه است که در حال حاضر هزار و ۷۰۰ لیتر بر ثانیه آن از طریق سد یامچی و مابقی از طریق چاه‌های آب موجود تامین می‌شود که با پیش بینی‌های انجام شده مقدار آب سد یامچی کفاف ماه‌های گرم سال را نخواهد داد.

وی با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی مصرف آب آشامیدنی در اردبیل گفت: در صورت نبود همکاری مردم در رعایت الگوی مصرف آب، در ماه‌های گرم سال با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: کاهش چشمگیر میزان بارندگی و نبود پوشش مناسب برف در ارتفاعات، آورد رودخانه بالیخلو به عنوان منبع تامین آب مخزن سد یامچی را تحت الشعاع قرار داده و همین میزان هم روز به روز در حال کاهش است.

وی با بیان اینکه سد یامچی مهمترین منبع تامین آب شرب مرکز استان است، افزود: افت محسوس تراز آب سد یامچی و تشدید این روند جهت تامین آب مطمئن و پایدار نیازمند همکاری مردم و دستگاه‌های مسئول است.

حوضه آبریز یامچی به عنوان اصلی‌ترین منبع تامین آب آشامیدنی شهر اردبیل در وسعت حدود ۷۲۵ کیلومترمربع دارای پنج سرشاخه لای چای، نیرچای، امام چای، مشتقین چای و جوراب چای است که پس از به هم پیوستن این آبراهه‌ها در محل ساختگاه سد یامچی، رودخانه بالیخلی چای را تشکیل می‌دهند.

این سرشاخه‌ها و انشعابات از ارتفاعات کوه سبلان سرچشمه گرفته و در امتداد و جهت غرب به شرق استان و با عبور از مرکز شهر اردبیل به رودخانه قره‌سو می‌پیوندد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259725

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *