http://didshahr.ir/262071

05:15 :: 1402/04/29

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: سیفون دره رود در ابتدای شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین به عنوان شاهرگ اصلی تامین آب این شبکه عمل خواهد کرد که با همت و تلاش مهندسان و متخصصان بخش آب در حال تکمیل است.

علی حیدری اناری

علی حیدری در بازدید از شبکه خداآفرین اظهار کرد: سیفون دره رود در ابتدای شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین به عنوان شاهرگ اصلی تامین آب این شبکه عمل خواهد کرد که با همت و تلاش مهندسان و متخصصان بخش آب در حال تکمیل است و این بخش از طرح آبیاری و زهکشی خداآفرین به منظور انتقال آب از سدهای خداآفرین و قیزقلعه‌سی اجرا می‌شود که با اتمام این طرح ۶۰ مترمکعب بر ثانیه آب به شبکه قابل انتقال خواهد بود.

وی افزود: کانال اصلی خداآفرین در استان اردبیل در مسیر ۹۲ کیلومتری خود ۶ دستگاه سیفون دارد که سیفون دره رود به طول ۲ هزار و ۲۰۰ متر بزرگترین آنها است که با استفاده از پنج رشته لوله فولادی به قطر ۲ هزار و ۸۰۰ میلیمتر اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل ادامه داد: سیفون دره رود با ارزش بالغ بر یک هزار میلیارد تومان به منظور انتقال سریع آب از تاسیسات بالادستی اجرا و پس از تکمیل سازه های ورودی و خروجی، در فاز نخست امکان انتقال آب با دبی ۲۵ مترمکعب بر ثانیه فراهم خواهد شد.

حیدری عنوان کرد: پیشرفت فیزیکی کل طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین ۸۵ درصد است که ارزش روز پروژه بالای ۱۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

شبکه آبیاری خداآفرین با وسعت بیش از ۳۶ هزار هکتار در حال اجرا است
خسرو حمزه پور، نماینده مجری طرح خداآفرین نیز گفت: شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین با وسعت ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار در قالب چهار ناحیه عمرانی در شمال استان و محدوده شهرستان‌های اصلاندوز، پارس آباد و بیله سوار در دست اجرا است و این طرح دارای ۴۴ باب ایستگاه پمپاژ و چهت پست برق ۱۳۲.۲۰ کیلوولت و یک پشت برق ۲۳۰.۱۳۲ کیلوولت مغان و همچنین بالغ بر ۳۰۰ کیلومتر خطوط نیرو رسانی ۱۳۲ کیلوولت و خطوط نیرورسانی ۲۰ کیلوولت بالغ ۵۰۰ کیلومتر و ۹۲ کیلومتر کانال اصلی است.

وی تصریح کرد: طرح شبکه آبیاری و زهکشی سد خداآفرین در محدوده استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل اجرا می‌شود که در قالب چهار ناحیه عمرانی مختلف اجرا می‌شود.

نماینده مجری طرح خداآفرین گفت: این شبکه بزرگترین و مدرن‌ترین شبکه شمال‌غرب کشور است که آب مورد نیاز آن از طریق سد مخزنی خدا آفرین و سد تنظیمی-انحرافی قیز قلعه تامین می‌شود.

نماینده مجری طرح خداآفرین خاطرنشان کرد: معمولا در طرح‌های انتقال آب و یا سیالات در حجم بالا در صورت مواجه شدن با هر سازه متقاطع، فرایند انتقال به دو شکل سیفون و یا فلوم این سازه اجرا می‌شود. در سازه سیفون خط انتقال مایع از زیرتقاطع و در سازه فلوم از روی آن عبور می‌کند.

حمزه پور گفت: در اجرای این سازه ها مولفه هایی مانند نوع معماری، شیب زمین، جایگاه مخزن مد نظر قرار گرفته و شیرهای افزایش فشار و یا فشارشکن نصب می‌شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262071

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *