http://didshahr.ir/257998

02:48 :: 1401/12/11

ساکنان شمالغرب که امسال تاکنون زمستان کم برف ولی سردی را سپری کرده اند با گذشت روزها یکی از پی دیگری برای بازگشت حال و هوای زمستانی چشم دوخته اند.

زمستان همچنان گرم و بدون برف

در کنار آسمان بی بارش ، افزایش دما که با آغاز دومین هفتهء اسفند بسیاری از مناطق شمالغرب را فرا گرفته مزید بر علت شده است و هر آینه از امیدواری چشم به راهان برف و سرما می کاهد.گویا زمستان قصد دارد برف و بورانی را که پارسال برای ساکنان شمالغرب و به خصوص اردبیل ارزانی داشته بود امسال عوض در آید!

امسال فقط در ۱۸ دی برف قابل توجه در اردبیل بارید و پس از آن آسمان خسیسی نمود. ولی استقرار طولانی مدت برودت خشک ناشی از نفوذ توده هوای سیبریه سبب ماندگاری برف و یخبندان در گذرگاههای شهر برای بیشتر از یک ماه شد.

بهمن نیز که بطور معمول از ماههای پربرف در شمالغرب و اردبیل به حساب می آید امسال فقط یکی دو نوبت برف مختصر بارید و تنها برف اسفند را به مقدار اندک جمعهء گذشته فقط در منطقهء اردبیل و معدود نقاطی از شمالغرب شاهد بودیم.

این پیش آگاهی را که در آن گذر کوتاهی بر وضعیت جوی منطقه طی ۲۰ روز مانده از زمستان خواهیم داشت میتوان حاصلی از تلفیق داده های عددی مربوط به الگوهای پیش یابی و نیز تجاربی که از رصد اوضاع جوی منطقه طی نیم قرن گذشته به دست آمده است دانست.

از امروز تا ۱۰ اسفند : ادامهء پایداری جو با آسمان اندکی ابری و وزش باد گاهی با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت از جوانب جنوب تا جنوبشرق برای منطقه پیش بینی میشود. هوا با شیب ملایم به سوی بی هنجاری مثبت گرمایشی میرود ولی دمای سحرگاهی تا جمعه سرد و سپیده دمها در مناطق سردسیر منفی خواهد بود.

از ۱۰ تا ۱۵ اسفند ؛ با کاهش فشار جو بر فراز پهنهء جنوبی خزر و شمالغرب شرایط برای وقوع بادهای جنوبی تا غربی در منطقه فراهم میشود. از حوالی ظهر چهارشنبه باد ابتدا با سرعت نه چندان زیاد آغاز شده و رفته رفته بر سرعت آن افزوده میشود. از عصر پنجشنبه بر شدت تندباد افزوده شده و شنبه تا دوشنبه ۱۵ اسفند سرعت طوفان در مناطقی از شمالغرب و به خصوص پهنهء مرکزی استان اردبیل به شکل لحظه ای به ۱۳۵ کیلومتر بر ساعت میرسد.

جمعه تا دوشنبه موج ناپایدار و سردی از فراز دریای سیاه و قفقاز گذشته و سبب بارش برف و سرما در آن مناطق میشود ولی جریانهای جنوبی در شمالغرب به حدی شدید است که اجازهء نفوذ این سیستم سرد و برفی را به ایران نمیدهد.

۱۵ تا ۲۰ اسفند : درحالیکه غرب گیلان و شمالغرب ایران زیر حاکمیت جریانهای جنوبیست گذر سیکلونهای غربی از فراز منطقه شرایط را برای وقوع بارشهایی اغلب به شکل رگباری در برخی نقاط فراهم می آورد.
۲۰ تا ۲۹ اسفند : یک ناوهء عظیم بندالی بر فراز اسکاندیناوی شکل می گیرد. امواج آن به صورت ترافهای مورب از روی دریای سیاه به قفقاز و شمالغرب ایران روانه میشوند. این امواج که با یورش هوای سرد از عرضهای یالاتر همراهند شرایط مساعدی را برای بازگشت هوای زمستانی در واپسین دههء اسفند فراهم می آورد. انتظار بر این است کانون ناپایداریها مرز گیلان و اردبیل باشد و نقاطی از شمالغرب و ازجمله پهنه های شمالی و مرکزی و ارتفاعات شرقی استان اردبیل به تناوب با برف ، کولاک ، برودت و یخبندان مواجه بشوند.

هرچند ارایهء نظر دربارهء وضعیت جوی هفتهء اول فروردین از الان منطقی نیست ولی به نظر میرسد سومین تا پنجمین روز سال نو نیز منطقه سرد و برفی بشود.

الله اعلم ؛ مسعود وسیله ایردموسی


برف

زمستان همچنان گرم و بدون برف

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257998

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *