http://didshahr.ir/253671

04:08 :: 1401/08/21

 مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و رصد و پایش شبانه‌روزی این بیماری در طیور صنعتی، بومی و روستایی و نیز در حیات وحش این استان خبرداد.

بهلول تکلوی

بهلول تکلوی  اظهار کرد: تاکنون مورد مشکوکی از بیماری در استان گزارش نشده اما نباید خطر و تهدید این بیماری را نادیده گرفت و از آن غفلت کرد.

وی با اشاره به شروع فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان آبزی و وحشی به عنوان ناقلان خاموش و مخزن این بیماری و قرار گرفتن استان در مسیر مهاجرت و کوچ این پرندگان و اتراق این پرندگان در تالاب‌ها، رودخانه‌ها، پشت سدها و دریاچه‌های استان ادامه داد: احتمال پخش و انتقال ویروس بیماری در منطقه بسیار بالا است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل به صاحبان و فعالان پرورش طیور توصیه کرد ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای، لایه‌های حفاظتی و امنیت زیستی را افزایش داده و در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرمتعارف و یا کاهش مصرف آب و دان و افت معنی‌دار تولید در فارم‌های پرورش خود را به نزدیک‌ترین مرکز دامپزشکی گزارش کنند.

وی با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به علت سرعت گسترش و انتشار آن مهم‌ترین چالش صنعت طیور است و غفلت از آن خسارت جدی و جبران‌ناپذیری را به این صنعت وارد می‌کند ، تصریح کرد: کنترل و پیشگیری از بیماری یک موضوع فرادستگاهی است و دامپزشکی استان در انجام این ماموریت نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌های مرتبط حوزه سلامت و مشارکت جدی شهروندان و فعالان پرورش طیور صنعتی و بومی است.

تکلوی یادآور شد: گروه‌های بیماری یاب و واکنش سریع دامپزشکی در آماده‌باش کامل بوده و در صورت مشاهده و گزارش هرگونه تلفات احتمالی سریع وارد عمل می‌شوند.

وی به شهروندان توصیه کرد از تماس مستقیم با پرندگان وحشی و مهاجر خودداری و از روستاییان نیز خواست طیور بومی و سنتی خود را به صورت محصور نگهداری و از تماس با پرندگان وحشی و مهاجر جلوگیری کنند.

تکلوی افزود: دامپزشکی استان به صورت شبانه‌روزی نظارت کاملی بر تولید گوشت مرغ و تخم‌مرغ دارد و اقلامی که در این راستا در بازار عرضه می‌شود را تحت نظارت بهداشتی قرار داده و پس از طی فرایند نظارتی وارد بازار مصرف می‌کند.

وی گفت: شهروندان هنگام خرید اقلام پروتئینی حتما به تاریخ تولید، انقضاء، کد بهداشتی محصول و نیز مجوز تایید نظارت دامپزشکی توجه کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل افزود: امسال برای تشخیص بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در قالب مراقبت فعال این بیماری ۱۶ هزار و ۲۵۴ مورد نمونه‌برداری از فارم‌های پرورش طیور صنعتی انجام و از ۳۵ هزار و ۵۰۳ مرکز تولید، توزیع و استحصال فرآورده‌های خام دامی بازدید بهداشتی شد.

پرنده کبوتر

خطر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اردبیل

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253671

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *