http://didshahr.ir/263093

07:51 :: 1402/06/11

پیش بینی می شود در اجرای طرح یکپارچه و سراسری واکسیناسیون تب برفکی یک میلیون راس دام سبک و ۱۵۰ هزار راس دام سنگین تحت پوشش واکسیناسیون قرار گیرد.

دامداری

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان اردبیل به منظور بررسی روند اجرای طرح یکپارچه و سراسری واکسیناسیون تب برفکی روز شنبه ۱۱ شهریورماه با حضور در روستای ورنیاب شهرستان سرعین از نزدیک در جریان روند اجرای این طرح مهم قرار گرفت.

مهدی فیضی در حاشیه این بازدید گفت این طرح از اول مرداد ماه با جدیت تمام شروع شده و پیش بینی می شود تا پایان این طرح که تا آخر شهریور ماه ادامه خواهد داشت در مجموع یک میلیون راس دام سبک و ۱۵۰ هزار راس دام سنگین تحت پوشش واکسیناسیون قرار گیرد.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان ضمن ابراز رضایت از روند اجرای طرح خاطر نشان کرد با پیگیریهای این اداره کل هزینه تامین واکسن و عملیات واکسیناسیون از محل اعتبارات ملی و استانی تامین شده و با استفاده از ظرفیت و توان بخش دولتی و نیز بخش خصوصی دامپزشکی در قالب خرید خدمت انجام می گیرد و در قبال انجام واکسیناسیون و هزینه واکسن هیچ مبلغی از دامدار اخذ نمی شود.

فیضی با بیان اینکه این طرح با هدف ایجاد ایمنی در دامها و در راستای حفظ و حراست از سرمایه دامی استان و نیز به منظور رسیدن به اهداف کنترلی بیماری تب برفکی بر اساس دستورالعمل ارسالی از سازمان دامپزشکی گشور انجام می گیرد از دامداران، روستائیان و عشایر استان خواست فرصت را مغتنم شمرده و در راستای پوشش حداکثری واکسیناسیون حتما با اکیپ های مایه کوبی دامپزشکی همکاری نمایند.

این مقام مسئول دامپزشکی استان با تاکید بر اینکه در حال حاضر استان اردبیل عاری از این بیماری است و مشکل خاصی در این زمینه نداریم خاطر نشان کرد اما از آنجائیکه تب برفکی بیماری بومی و غافلگیر کننده بوده و همواره در کمین دامهای استان قرار دارد باید کاملا آماده بود و هوشیارانه گام بر داشت.

فیضی در ادامه سخنانش یادآور شد با توجه به ویروسی بودن بیماری تب برفکی، درمان موثری برای آن وجود ندارد و پیشگیری از طریق واکسیناسیون دامها مهمترین راه جلوگیری از خسارت اقتصادی و انجام برنامه های بهداشتی و امنیت زیستی و قرنطینه ای از عوامل موثر در برنامه های کنترل این بیماری است.

گفتنی است در این بازدید روسای ادارات بهداشت و مراقبت بیماریهای دامی و دامپزشکی شهرستان سرعین، بازرس معتمد اداره کل و مسئول روابط عمومی دکتر فیضی را همراهی می کردند.

بیماری تب برفکی که در اصطلاح محلی به بیماری داباغ معروف است یکی از مهمترین و استراتژیک ترین بیماری واگیر در دام های زوج سم است که قابل انتقال به انسان نیست ولی از لحاظ خسارت اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فراورده های خام دامی است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263093

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *