http://didshahr.ir/248918

01:10 :: 1401/04/18

طبق نتایج یک تحقیق علمی که در مجله آمریکایی قلب و عروق (JACC) منتشر شده، فوت یکی از اعضای خانواده خطر مرگ فرد سوگوار مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

فوت یکی از اعضای خانواده با ما چه می کند؟

هم اکنون حدود ۶۴ میلیون نفر در سراسر دنیا از نارسایی قلبی رنج می‌برند. حدود ۱۰ میلیون نفر هم هر سال بر اثر این بیماری یا بیماری های مرتبط جان خود را از دست می‌دهند.

مطالعات پیشین نشان می‌داد که بین افسردگی، اضطراب و حمایت پایین اجتماعی با احتمال پایین درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی، رابطه مستقیمی وجود دارد.

اما به تازگی طبق نتایج یک تحقیق علمی که در مجله آمریکایی قلب و عروق (JACC) منتشر شده دانشمندان متوجه شدند،احتمال مرگ بر اثر نارسایی قلبی در هفته نخست سوگواری بیشتر است. به این معنی که، نارسایی قلبی در بین افراد سوگوار به‌ویژه آن‌هایی که فرد نزدیکی از اعضای خانواده خود را از دست داده‌اند می‌تواند مرگ آن‌ها را به‌دنبال داشته باشد.

داغداری و فعال شدن HPA

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که سوگ و داغداری ممکن است محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) را فعال کند که در واقع یک سیستم عصبی غدد درون ریز مهم بوده و وظیفه اصلی آن تنظیم استرس و واکنش‌های عاطفی است.

ارتباط بین سوگواری و نارسایی قلبی

این مطالعه یکی از اولین مطالعاتی است که ارتباط بین سوگواری و خطرات نارسایی قلبی را بررسی کرده است. پژوهشگران در فاصله زمانی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ روی حدود ۵۰۰ هزار بیمار قلبی در سوئد مطالعه کرده اند. هوآ چن، یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه می‌گوید: «ارتباط بین سوگواری و مرگ و میر نه تنها در موارد فوت به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی و دیگر علل طبیعی، بلکه در موارد مرگ‌های غیرطبیعی مشاهده شده است. یافته‌های ما مبنی بر این که سوگواری با مرگ و میر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مرتبط است، نقش استرس در سخت شدن بیماری را تقویت می‌کند و با مطالعاتی که از ارتباط بین سوگواری و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی حکایت می‌کند، مطابقت دارد.»

فوت همسر، ۲۰ درصد خطر مرگ بیشتر

طبق این مطالعه رابطه بین سوگواری و افزایش خطر مرگ و میر ناشی از نارسایی قلبی هنگام مرگ یک کودک ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. این میزان در صورت فوت همسر یا شریک زندگی ۲۰ درصد و در صورت مرگ نوه ۵ درصد است. مرگ خواهر یا برادر هم احتمال مرگ فرد سوگوار مبتلا به نارسایی قلبی را تا ۱۳ درصد افزایش می دهد.

احتمال بیشتر مرگ، در هفته نخست سوگواری

نکته مهم این که احتمال این خطر در هفته نخست سوگواری ۷۸ درصد است و در صورت مرگ فرزند یا همسر محتمل‌تر است. این احتمال در صورت مرگ یک کودک ۳۱ درصد و مرگ همسر یا شریک زندگی تا ۱۱۳ درصد خواهد رسید. در صورت مرگ همزمان دو عضو خانواده، خطر مرگ ناشی از نارسایی قلبی باز هم افزایش می یابد. این میزان نسبت به حالتی که فرد تنها یک عضو خانواده خود را از دست داده ۲۸ درصد بیشتر است.

به افراد مبتلا به نارسایی قلبی و داغدار توجه کنید

کریستینا لازلو، نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد که به افراد داغداری که مبتلا به نارسایی قلبی هستند، به ویژه در روزهای اولیه سوگواری و فوت عزیزشان توجه بیشتری کنید.»

البته این مطالعه کامل نیست و محدودیت‌هایی داشته است؛ از جمله این که محققان موفق به از بین بردن آثار مخدوش‌کننده عوامل ژنتیکی یا عوامل اجتماعی-اقتصادی، سبک زندگی و دیگر مولفه های مرتبط با سلامت که بین اعضای خانواده مشترک است، نشدند. با این حال نتایج این تحقیق قابل تامل است.

نویسنده : مهسا کسنوی | منبع: یورونیوز

نوار قلب

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248918

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *