http://didshahr.ir/248269

00:47 :: 1401/04/05

دانشمندان می گویند تحقیقات روی ادرار مردان نشان می دهد که افزایش قابل توجه میزان آلاینده های شیمیایی یکی از دلایل اصلی کاهش تعداد اسپرم مردان است.

دلیل جدید کاهش تعداد اسپرم مردان

تازه‌ترین پژوهش در مجله این‌وایرومنت اینترنشنال منتشر شده و دانشمندان در بررسی نمونه‌های ادرار حدود ۱۰۰ مرد داوطلب متوجه شدند که مختل‌کننده‌های غدد درون ریز مردان به سطح هشدار‌ رسیده است. مشکلی که قدرت باروری در انسان را کاهش می‌دهد.

در بررسی این نمونه‌ها مشخص شد که آلاینده‌هایی از مواد شیمیایی مانند بیسفنول‌ها و دیوکسین‌ها که کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا ۱۰۰ برابر بیشتر از میزان عادی است.وجود این مواد شیمیایی بر سلامت باروری مردان اثر منفی قابل توجهی می‌گذارد.

تحقیق چگونه بود؟

این مطالعه روی نمونه ادرار ۹۸ مرد دانمارکی بین سنین ۱۸ تا ۳۰ سال صورت گرفته است. علاوه بر این، از داده‌های موجود در آژانس استانداردهای غذایی اروپا EFSA هم برای تخمین میزان احتمالی ۲۰ ماده شیمیایی دیگر استفاده شده است.

با این حال محققان تاکید کردند که تحقیقات آن‌ها ممکن است خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض این ترکیب‌های شیمیایی خطرناک برای اسپرم را دست کم بگیرد،زیرا همه مواد شیمیایی در این پژوهش مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

کاهش تعداد اسپرم و سبک زندگی غلط

کمیت و کیفیت اسپرم در دهه‌های اخیر در کشورهای غربی به طور چشمگیری کاهش یافته است، به طوری که تحقیقات نشان می‌دهد تعداد اسپرم‌ها در بدن مردان در فاصله ۴۰ سال، بیشتر از نصف شده است. ضمن این که اختلالات سلامت باروری مانند سرطان بیضه در حال افزایش است.دانشمندان در سراسر جهان علل احتمالی دیگر را برای کاهش تعداد اسپرم در نظر گرفته‌اند، از آن جمله می‌توان به سبک زندگی، مصرف دخانیات و آلودگی هوا اشاره کرد.

تحقیقات ادامه دارد

دانشمندان می‌‌گویند: «این مطالعه هر چند نگرانی‌ها درخصوص سلامت اسپرم‌ها را افزایش می‌دهد اما در عین حال باید مطالعات بیشتری در جوامع مختلف در این خصوص صورت گیرد تا احتمالات موثر دیگری که قدرت باروری مردان را تهدید می‌کند،مورد بررسی قرار دهد.»

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248269

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *