http://didshahr.ir/260457

01:46 :: 1402/03/06

هر بیماری یک زمان طلایی برای درمان دارد؛ اما متاسفانه بسیاری از آقایان به ‌‌‌دلایلی علایم اولیه را جدی نمی‌‌‌گیرند و وقتی به پزشک مراجعه می‌‌‌کنند که دیر شده است.

مردان به این علائم سرطان حساس باشند

مسئولیت خانواده، دغدغه‌‌‌های زندگی، هزینه‌‌‌های درمان، مشغله فراوان و گاهی اوقات ترس از این‌‌‌ که دکتر بعد از معاینه خبر بدی بدهد و همه زندگی تحت‌‌‌تاثیر آن قرار بگیرد باعث می‌‌‌شود مردان در بیشتر نقاط دنیا کمتر به پزشک مراجعه ‌کنند و وقتی هم که بیماری وخیم می‌‌‌شود و به پزشک مراجعه می‌‌‌کنند، اغلب دیر شده چون هر بیماری یک زمان طلایی برای درمان دارد که اگر از آن بگذرد، کنترل عوارض بیماری و تغییر روند سلامت بیمار بسیار دشوار است. برای همین مردان باید درباره علایم اولیه بسیار حساس باشند، هر اتفاقی را جدی بگیرند و به ‌‌‌یاد داشته باشند سلامت آن‌‌‌ها، نقش بسیار مهمی در خانواده دارد و بی‌‌‌توجهی به علایم بیماری فداکاری محسوب نمی‌‌‌شود. متاسفانه برخی علایم هشدار‌دهنده سرطان وجود دارد، که مردان اغلب آن‌ها را سرکوب می‌کنند. اما با اطلاع‌‌‌ کافی می‌‌‌توان زودتر از وجود بیماری آگاه شد و قبل از آن‌‌‌ که زمان طلایی برای درمان بگذرد اقدامات لازم را انجام داد.

به ‌نوشته نشریه آلمانی Fokus Online؛ بیشتر علایم بیماری‌‌‌های خطرناک بدون درد رخ می‌دهد، به‌ همین ‌دلیل است که مردان آن را جدی نمی‌گیرند. اما آقایان باید به این علایم به‌ظاهر بی‌ضرر توجه کنند و خیلی سریع تحت نظر پزشک قرار گیرند:

۱- کاهش وزن

هرکسی که بدون کاهش دریافت کالری، ورزش یا استرس در حال کاهش وزن است، باید درباره آن با پزشک خود صحبت کند. بسیاری از انواع سرطان مانند سرطان لوزالمعده، انرژی زیادی را از بدن می‌گیرند و این در کاهش وزن منعکس می‌شود.

۲- لکه روی لب و زبان

لکه‌های روی لب یا دهان و روی زبان، باید توسط پزشک بررسی شود. این لکه‌ها به‌ویژه در افراد سیگاری می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را برجسته کند. نگاهی به تغییرات پوستی توسط دندان پزشک معمولاً برای تصمیم‌گیری کافی است که آیا این موضوع مربوط به آفت و تبخال بی‌ضرر است یا یک تومور بدخیم.

۳- تغییرات پوست

هرگونه تغییر در پوست می‌تواند به‌ معنای سرطان باشد. خال‌هایی که تغییر می‌کنند، زخم‌های کوچکی که بهبود نمی‌یابند و لکه‌های پوسته‌دار. فراموش نکنید که سرطان پوست همیشه نباید به‌ عنوان یک لکه سیاه نسبتاً بزرگ ظاهر شود.

۴- سوزش سر دل

مصرف زیاد قهوه یا استرس همیشه مقصر اسید معده و سوزش سر دل نیست. اگر این علایم با داروهای بدون‌ نسخه برای سوزش سر دل از بین رفتند و پس از قطع مصرف دارو دوباره ظاهر شدند، باید به پزشک برای تشخیص سرطان معده یا سایر سرطان‌های گوارشی مراجعه کنید.

۵- سنگینی بیضه

سنگین ‌شدن بیضه‌ها می‌تواند اولین علامت سرطان بیضه باشد. مردان باید هرگونه تغییر در بیضه‌ها را جدی بگیرند. سرطان در این ناحیه نسبتاً سریع رشد می‌کند و بنابراین باید در اسرع وقت درمان شود. آزمایش خون و سونوگرافی نشان می‌دهد که آیا سرطان در این ناحیه از بدن وجود دارد یا خیر.

۶- خون در ادرار

وجود خون در ادرار و همچنین ادرار به رنگ قرمز روشن یا قهوه‌ای می‌تواند نشانه ابتلا به سرطان مثانه به‌ویژه در سیگاری‌ها باشد. علاوه ‌بر سرطان ریه، این نوع سرطان به‌ خصوص در بین افراد سیگاری رایج است. آزمایش خون، سونوگرافی و سیستوسکوپی می‌تواند این سرطان را تشخیص دهد.

۷- تورم غدد لنفاوی

احساس فشار در زیر بغل یا کشاله ران و حتی در گردن می‌تواند ناشی از تغییر گره‌های لنفاوی باشد. هنگام لمس، توده‌های کوچک لوبیایی شکل سفت و دردناک می‌شوند. تورم غدد لنفاوی اغلب به ‌دلیل عفونت ایجاد می‌شود و سپس دوباره فروکش می‌کند، اما می‌تواند نشان‌دهنده سرطان هم باشد.

Cancer symptoms in men

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260457

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *