http://didshahr.ir/257230

00:37 :: 1401/11/23

دلیل کاهش اسپرم در مردان مختلف است که مهمترین آنها عبارت است از چاقی، بیماری‌های آمیزشی، مصرف مواد و….

دلیل کاهش اسپرم در مردان

نتایج یک پژوهش نشان داده که تعداد اسپرم‌های مردان در ۵ دهه ۵۱ درصد کاهش یافته است. این اتفاق می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

چاقی چربی اضافی در بدن باعث مجموعه‌ای از تغییرات در اسپرم می‌شود. رشد بافت ادیپوس که چربی را در خود ذخیره می‌کند، باعث آزاد شدن مواد التهابی می‌شود که به طورمستقیم روی تستوسترون تاثیر دارد.تستوسترون یکی از مهم‌ترین هورمون‌ها در تولید گامت‌های مردانه است. سازمان جهانی بهداشت محاسبه کرده است که ۳۹ درصد مردان در سراسر جهان اضافه وزن دارند و ۱۱ درصد دچار چاقی هستند. این آماری است که به توضیح این کاهش در نسبت اسپرم طی ۵ دهه اخیر کمک می‌کند.

سوءمصرف مواد موادی مانند الکل، تنباکو، ویپینگ، ماری جوانا، کوکائین، استروئیدهای آنابولیک و… به طورمستقیم به سلول های زایا که اسپرم تولید می‌کنند، آسیب می‌زنند.برخی دیگر هم به طور غیرمستقیم عمل می کنند و بر تولید هورمون‌های مسئول تحریک عملکرد بیضه تاثیر می‌گذارند.

بیماری‌های آمیزشی بیماری‌هایی مانند کلامیدیا و سوزاک بیماری‌هایی هستند که توسط باکتری به وجود می‌آیند و می‌توانند باعث التهاب در اپیدیدیم(لوله های ذخیره اسپرم ) شوند. هرگونه مشکل در این ناحیه خطری برای بقای گامت‌ها به شمار می‌رود و بر تولید اسپرم اثر می‌گذارد.

قرار دادن رایانه روی ران‌ها مطالعات منتشر شده در دهه گذشته نشان می‌دهد عادت کار کردن با رایانه روی ران‌ها خطر دیگری برای کارخانه گامت به شمار می‌رود. این مسئله به دلیل داغ شدن باتری این دستگاه است که ممکن است منجر به ناباروری شوند.

عادات دیگری هم که با دمای بالا ارتباط دارند و خطراتی برای تولید مثل ایجاد می‌کنند، عبارتند از : حمام کردن طولانی در آب گرم یا سونا.

مخل‌کننده‌های غدد درون ریز متخصصان مجموعه‌ای از ترکیبات سمی را معرفی کردند که به طور کلی با عنوان مخل‌کننده‌های غدد درون ریز شناخته می‌شوند و روی میزان باروری اسپرم تاثیر می‌گذارند. این فهرست شامل آلاینده‌های شناسایی‌شده در جو و همچنین پلاستیک‌ها و آفت‌کش‌هاست. این مولکول‌ها ساختار بسیار مشابهی با هورمون‌های بدن ما دارند و به همین دلیل داخل گیرنده‌های سلولی قرار می گیرند و فرایندهای ناخواسته‌ای را آغاز می‌کنند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257230

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *