http://didshahr.ir/245079

00:23 :: 1401/01/17

 ۶ آوریل روز جهانی پینگ پنگ این رشته ورزشی مهیج و پرتحرک البته بر خلاف ظاهرش است.

روز جهانی پینگ پنگ

مهیج مثل ورزش پینگ پنگ

به تاریخ که رجوع کنید به راحتی درمی یابید که پینگ پنگ برای فرار از گرمای سوزان و تحرک بعد از ناهار آقازاده‌های عصر ویکتوریایی لندن بوده است. هرچند بسیاری بر این عقیده‌اند که منشأ این ورزش در آمریکای شمالی و قاره آسیاست. حالا این جا یا آن جا، مهم این است که هم‌اکنون این رشته پای ثابت المپیک و یکی از جذاب‌ترین رشته‌هایی است که می‌شود فردی و گروهی بازی کرد، سرگرم شد و از آن لذت برد. خب همه‌ این دلیل‌ها را گفتیم تا در پرونده‌ امروز زندگی‌سلام به معرفی این رشته و قوانین‌ آن، پیش نیازهای جسمی ورود به آن و فوایدش برای سلامتی جسم و روان بپردازیم، از راهنمای خرید وسایل این رشته بگوییم و البته یک گفت‌وگوی جذاب با پدر نوشاد و نیما عالمیان به بهانه روز جهانی این ورزش داشته باشیم.

تولد پینگ پنگ در قرن هجدهم

برای کشف تاریخچه پینگ پنگ باید برگردیم به اوایل قرن هجدهم، جایی که این بازی به شکلی کاملا ابتدایی با راکت‌هایی شبیه به راکت‌های تنیس کنونی و توپ‌هایی از جنس پارچه‌ فشرده انجام می‌شده است. در ادامه و به مرور زمان، این راکت‌های شبکه‌ای جای خود را به راکت‌های چوبی دسته‌دار با لاستیک‌های مواج و دندانه‌دار دادند که باعث می‌شد ورزشکاران ضربات مواج و پیچ و تاب‌دار به توپ دهند. از طرف دیگر توپ‌های فشرده پارچه‌ای هم در سال ۱۸۹۰ میلادی با توپ خاصی از سلولوئید مانند نمونه امروزی عوض شد. این اتفاق باعث تحولی بزرگ در این ورزش شد و با این ابداع تنیس روی میز رونق و شهرت بیشتری پیدا کرد تا این که شخصی به نام «می جکس» در سال ۱۹۰۰ میلادی این ورزش مهیج را به ثبت ‌رساند. فدراسیون جهانی تنیس روی میز هم در سال ۱۹۲۶ تأسیس و از سال ۱۹۸۸ به ورزش‌های المپیکی اضافه شد. در طول این سال‌ها، رشته تنیس روی میز به ورزشی پرطرفدار در کشورهای مختلف جهان تبدیل شده است.

نحوه انجام این بازی و قوانین آن

این ورزش به طور معمول در فضاهای سربسته و به صورت ۲ یا ۴ نفره و با قوانینی بین المللی برگزار می‌شود که در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهد شد. در بازی دو نفره انتخاب سمت میز و همچنین زدن سرویس آغاز مسابقه هر دو با پرتاب سکه(شیر یا خط) مشخص می‌شود. برنده رقابت کسی است که سریع‌تر به امتیاز ۱۱ برسد. اگر هر دو بازیکن به امتیاز ۱۰ برسند در این‌صورت بازی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا عاقبت یکی از بازیکنان ۲ امتیاز از حریف جلو بیفتد، مثلا یک نفر ۱۳ به ۱۱ برنده شود. سرویس باید به گونه مورب، از سمت راست سرویس‌زننده به طرف راست گیرنده‌ باشد. به طور متناوب هر فرد یک سرویس دوتایی باید بزند، این باعث می‌شود که مسابقه چالش‌برانگیز شود. در زمان تغییر سرویس، گیرنده قبلی، سرویس زننده جدید می‌شود و سرویس زننده قبلی، گیرنده خواهد شد. در بازی چهار نفره تنیس‌روی‌میز همان قوانین بازی دو نفره در دستور است، علاوه بر آن‌که دو همبازی که حق‌زدن دو سرویس نخست را به دست می‌آورند، باید اول تصمیم بگیرند که کدام یک سرویس را خواهند زد. به همین ترتیب دریافت کنندگان سرویس هم باید مشخص کنند که کدام یک از آن‌ها دریافت کننده اولین سرویس خواهد بود. باید این نکته را هم اضافه کنم که این بازی از پنج دست ۱۱ امتیازی تشکیل شده و برنده، تیم یا فردی است که در ۳ دست پیروز شود.

از افزایش تعادل و کالری‌سوزی تا دشمن افسردگی

تنیس روی میز می‌تواند به تناسب اندام و سلامت روان شما کمک بسیار زیادی کند. همچنین یک بازی رقابتی و هیجانی محسوب می‌شود که در آن باید ذهن‌تان را به کار بگیرید و تمرکز بالایی در طول بازی داشته باشید تا موفق شوید. نتایج پژوهش‌های متعدد ثابت کرده‌اند که فواید این بازی کم نیستند، از جمله: بهبود وضعیت ذهنی تنیس‌باز، افزایش تعادل، جلوگیری از افسردگی، کالری سوزی و … . اما در کنار این فواید ،شما برای شروع این ورزش باید از آمادگی جسمی بالایی برخوردار باشید. آمادگی جسمانی هم عبارت است از توانایی انجام وظایف روزانه، با قدرت و هوشیاری و بدون خستگی زودرس و با انرژی فراوان. اما خب بدیهی است نبود چنین آمادگی باعث ایجاد خلل در پیشرفت شما می‌شود. پس برای ورود به این رشته شما نیازمند تمرین‌های هوازی، برنامه‌های غذایی مفید و مؤثر و کنترل هیجانات خود هستید.

سرشناس‌ترین تنیس‌بازهای جهانی

حقیقتی که درباره ورزش تنیس روی میز وجود دارد این است که کشورهای آسیایی از پرچم‌داران این عرصه هستند. بازیکنان زیادی از سراسر جهان به عنوان برترین بازیکنان این رشته وجود دارند اما در این جا به معرفی برترین بازیکنان این رشته در جهان و البته کشورمان ایران می‌پردازیم.

«جان اوو والدنر» درخت همیشه سبز

یکی از سرشناس‌ترین بازیکنان تنیس روی میز جهان، «جان اوو والدنر» اهل سوئد است. شهرت او به خاطر هماهنگی بی‌نظیری است که توانسته بین چشم‌ها و دستان خود ایجاد کند. از دستاوردهای به یاد ماندنی این بازیکن، کسب ۹بار عنوان قهرمانی جهان است. او برای سالیان طولانی در حرفه تنیس روی میز فعالیت انجام داد و بسیاری از نوجوانان را در این رشته تربیت کرد. چینی‌ها به او لقب «درخت همیشه سبز» داده‌اند. «والدنر» یکی از هفت بازیکن اولین دوره مسابقات المپیک بوده است که در سال ۱۹۹۲ موفق به کسب مدال طلا و در سال ۲۰۰۰ موفق به کسب مدال نقره شده است. این سوابق خیره کننده او را به یکی از افسانه‌های رشته تنیس روی میز تبدیل کرده است.

«وانگ لیکین» رکورددار پیروزی

«وانگ لیکین» از معدود ورزشکارانی است که در ۲۵ ماه متوالی در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ در بالاترین رتبه‌بندی فدراسیون ورزش تنیس روی میز قرار گرفته است. علاوه بر این او یکی از قهرمان‌های سه گانه جهان، موفق به کسب مدال برنز در مسابقات المپیک در سال ۲۰۰۴ و دو مدال طلا در مسابقات المپیک سیدنی در سال ۲۰۰۰ است. «وانگ» تنیس روی میز را در سن ۶ سالگی آغاز کرد و در سن ۱۵ سالگی به تیم‌ملی تنیس روی میز چین ملحق شد. بررسی بازی‌های او نشان می‎دهد او یکی از افرادی است که دارای قوی‌ترین شلیک‌های توپ هنگام زدن سرویس در بازی تنیس‌روی‌میز بوده است.

«دنگ یپینگ»، قهرمان زنان

یکی از بهترین بازیکنان زن تنیس‌روی‌میز، دنگ یپینگ متولد هنان از کشور چین است. «دنگ یپینگ» توانست در طول عمر حرفه‌ای خود به یکی از بهترین بازیکنان زن تنیس روی میز در جهان تبدیل شود. او از معدود زنانی است که موفق به کسب چهار مدال طلای المپیک در رشته تنیس روی میز شده است. او برنده مدال طلای مسابقات زنان در سال ۱۹۸۹ در چهلمین مراسم برگزاری مسابقات تنیس روی میز زنان و برنده مدال طلای مسابقات تیمی در چهارمین سال برگزاری این مسابقات در سال ۱۹۹۵ شد.

المپیکی‌های تنیس‌روی‌میز ایران

«ابراهیم علیدخت» در المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا، «مجید احتشام‌زاده» در ۲۰۰۰ سیدنی، «شاهین اخلاق‌پسند» در ۲۰۰۴ آتن، «افشین نوروزی» در ۲۰۰۸ پکن، نوشاد عالمیان و «ندا شهسواری» در ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو و «نیما عالمیان» در ۲۰۱۶ ریو و ۲۰۲۰ توکیو افتخار نمایندگی تنیس روی میز ایران در دوره‌های مختلف المپیک را بر عهده داشته‌اند. بهترین نتیجه نمایندگان ایران تاکنون در اختیار نوشاد با ثبت ۲ پیروزی در المپیک لندن است.

نویسنده : نجات شکوندی

ورزش پینگ پنگ

پینگ پنگ

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/245079

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *