http://didshahr.ir/266283

01:41 :: 1402/11/16

این روزها فراگیر شدن توصیه‌های اینفلوئنسرها و بلاگر ورزشکارها که می‌خواهند حرف‌های متفاوتی بزنند یافته‌های علمی درباره شکل ورزش و روند تناسب اندام…

در مورد ورزش و تناسب اندام چه می گویند؟

این روزها فراگیر شدن توصیه‌های اینفلوئنسرها و بلاگر ورزشکارها که می‌خواهند حرف‌های متفاوتی بزنند یافته‌های علمی درباره شکل ورزش و روند تناسب اندام را زیر سوال می برد و سلامت ورزشکاران را به مخاطره می‌اندازد.

ورزش اگر به درستی انجام شود، می‌تواند یک داروی معجزه آسای واقعی باشد. با وجود این، اگر توصیه‌های اشتباه را دنبال کنید به راحتی می‌توانید خود را در معرض آسیب قرار دهید. به گزارش «نیویورک تایمز»، برای مثال، اگر دراز و نشست انجام دهید، اما آن چه را استاندارد طلایی در نظر گرفته می‌شود، رعایت نکنید، می‌تواند باعث بروز کمردرد شود.

«برد شوئنفلد» استاد علم ورزش در کالج لمان در نیویورک می‌گوید: «فرهنگ تناسب اندام مملو از تصورات اشتباه است. به دلیل حضور اینفلوئنسر‌هایی که در زمینه تناسب اندام نظر می‌دهند و نکاتی را براساس حکایت‌ها و افسانه‌ها به اشتراک می‌گذارند، این موضوع تشدید می‌شود. زمانی که این نظرات در بین مردم منتشر شد تغییر دادن آن بسیار دشوار می‌شود».

در ادامه این شایعه‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

۱- پیاده‌روی برای تناسب اندام با افزایش سن کافی است

پیاده‌روی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و برخی سرطان‌ها و همچنین خطر مرگ زودرس می‌شود. «آن بردی» استادیار علوم ورزشی در دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید: «با وجود این، پیاده روی به تنهایی برای تناسب اندام با افزایش سن کافی نیست». او می‌گوید که از ۳۰ سالگی توده عضلانی شما به تدریج کاهش می‌یابد بنابراین، باید بر روی تمرینات قدرتی نیز تمرکز کنید.

۲- دویدن زانو‌های شما را از بین می‌برد

دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد. نتایج تحقیقات این تصور را که دویدن خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد، رد کرده و حتی نشان می‌دهد که می‌تواند از زانو‌های شما در برابر این بیماری محافظت کند. در واقع، حرکت نکردن در کنار عوامل دیگری مانند سن، وزن و ژنتیک خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد.

۳- حمام یخ بعد از یک تمرین سخت ریکاوری را بهبود می‌بخشد

فرو رفتن در وان یخ پس از یک تمرین سخت می‌تواند مانند یک محافظ در برابر آسیب عمل کند، زیرا به کاهش التهاب کمک می‌کند. با وجود این، درباره آن یک مشکل وجود دارد. دکتر گلدمن می‌گوید: «همه التهاب‌ها بد نیستند. اگر بعد از هر تمرین به داخل وان یخ بپرید روند ترمیم را کُند یا متوقف می‌سازید. هنگامی که ورزش می‌کنید با فشار استراتژیک روی عضلات خود التهاب مفیدی را ایجاد می‌کنید و با بهبود بدن، قدرت ایجاد می‌شود». دکتر گلدمن توصیه می‌کند که یک روز پیش از غوطه وری در آب سرد منتظر بمانید تا به ماهیچه‌های تان زمان بدهید روند ترمیم را آغاز کنند.

۴- پیش از ورزش باید حرکات کششی انجام دهید

اگر در یک کلاس بدنسازی دبیرستان شرکت کرده‌اید، احتمالا به شما گفته شده که پیش از ورزش چند دقیقه را به حرکات کششی اختصاص دهید. این در حالی است که نتایج تازه‌ترین تحقیقات نشان داده‌اند که کشش پیش از ورزش برای جلوگیری از آسیب بی‌تاثیر است و در واقع ممکن است علیه شما عمل کند به این دلیل که کشش بیش از ۹۰ ثانیه باعث کاهش موقتی قدرت عضله می‌شود.

۵- برای عضله‌سازی باید وزنه‌های سنگین بلند کنید

دکتر شوئنفلد که درباره رشد عضلانی مطالعه می‌کند می‌گوید این فرضیه درستی نیست. هم اکنون نتایج تحقیقات قابل توجهی نشان می‌دهند که بلند کردن وزنه‌های نسبتا سبک برای ساختن عضلات و ایجاد قدرت موثر با میزان تکرار ۳۰ بار به اندازه بلند کردن وزنه‌های سنگین با ۵ یا ۱۲ بار تکرار تاثیرگذار است. این یک موضوع ترجیح شخصی است که وزنه‌ای با چه میزان سنگینی را انتخاب کنید.

۶- دوندگان و دوچرخه سواران نیازی به تمرینات قدرتی پایین تنه خود ندارند

«آماندا کاتز» مربی قدرتی و دویدن می‌گوید: «پیاده روی یا فشار آوردن روی پدال دوچرخه باعث تقویت پایین تنه تان می‌شود، اما برای تحریک رشد ماهیچه‌ای کافی نیست. یک رژیم تمرینی قدرتی که شامل اسکات، لانژ و پل‌های باسن است می‌تواند تراکم استخوان را بهبود بخشد و خطر آسیب را کاهش دهد و همچنین شما را به یک دونده یا دوچرخه سوار قوی‌تر تبدیل کند».

در مورد ورزش و تناسب اندام چه می گویند؟

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266283

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *