http://didshahr.ir/267080

03:43 :: 1403/03/05

مشاوره فردی: عروسم خودشیرین و ‌قدرنشناس است

با دیدن عروسم حالم بد می‌شود

نویسنده : زهره حسینی | ‌ مشاور و دانش‌آموخته دانشگاه علامه‌طباطبایی

سوال: شرایط برایم جوری شده که با دیدن عروسم که دلم را شکسته، حالم بد می‌شود. او جلوی من خودشیرینی می‌کند اما پشت سرم حرف‌هایی می‌زند که باورش برایم سخت است. من در حد توانم به او احترام گذاشتم و این رفتارش در شأن من نیست. چه کنم؟

پاسخ: مادر محترم، ظاهرا رفتار دوگانه عروس‌تان در حضور و غیاب شما، بی‌احترامی و ضعف مهارت ارتباطی ایشان، احساس خشم شدید شما و بی‌علاقگی به ادامه ارتباط با او، برای تان مشکل‌ساز شده است. در ادامه چند توصیه به شما دارم.

به حرف خبرچین‌ها گوش ندهید

با این که عروستان در حضور شما رفتار غیرمحترمانه‌ای ندارد اما دیگران به اطلاع شما می‌رسانند که در نبود شما فلانی چنین‌وچنان کرد. بهتر نیست از افرادی که این اخبار را به گوش شما می‌رسانند، بخواهید این رفتار را ترک‌کنند؟ به همان نسبتی که رفتار دو پهلوی ایشان نادرست و مذموم است، نقل‌وانتقال این‌گونه اخبار و اطلاعات هم اشتباه است و به‌شدت به روابط ما با دیگران آسیب می‌زند. شاید برخی معتقد باشند این کار باعث می‌شود ما حقیقت آدم‌ها و باطن آن‌ها را بشناسیم و چه اشکالی دارد، در حالی که اگر قرار بر چنین چیزی بود، در روابط انسانی هیچ رابطه‌ای پایدار نمی‌ماند و همه نسبت به یکدیگر بدبین و دلسرد می‌شدند که البته اکنون هم نتیجه‌ای جز به هم زدن رابطه شما و عروس‌تان و احساس تنفر از ایشان برای شما نداشته‌است.

از پسرتان برای موضوع رفتار دوگانه عروس‌تان کمک بگیرید

رفتار دوگانه عروس‌تان نشان‌دهنده ضعف مهارت ایشان در برخورد با افراد است. گاهی ترس از دست دادن تایید دیگران باعث می‌شود افراد در حضور دیگران نقش بازی کنند و برخلاف میل باطنی، رفتارهای مردم‌پسند نشان دهند؛ بنابراین گاهی با افزایش چند مهارت و ایجاد محیط امن برای گفت‌وگو این مسئله قابل حل است. متاسفانه اشاره‌ای به روش‌های برخورد با این مشکل ارتباطی در این مدت نکرده‌اید. توصیه می‌شود در ابتدا از فرزندتان که آگاهی و اطلاع بیشتری از همسرش دارد، کمک بگیرید که از چه روشی می‌توان این رفتارها را در ایشان محدود کرد؟ آیا ایشان هم گله‌وشکایتی از شما دارد؟ البته در صورتی می‌توان از ایشان کمک گرفت که صلاحیت و شایستگی این مسئله را داشته باشد نه این که خدای نکرده به رابطه زناشویی هم لطمه بزند.

از عروس‌تان درخواست تغییر رفتار کنید

احساس دلسردی شما به عروستان نشانه خشم کهنه و بیان نشده‌است؛ بنابراین زمانی که کمی آرام‌تر شدید، درباره اتفاقات اخیر، احساس خود را بیان و از علت چنین رفتارهایی سوال کنید. سعی کنید بحث گذشته را به میان نیاورید تا مشکل پیچیده‌تر نشود. از او برای ادامه رابطه درخواست تغییر رفتار کنید. صبر و تحمل بزرگ‌ترها قابل ستایش است؛ بنابراین مدتی با ملاطفت و مهربانی با ایشان برخورد کنید. برای کاهش احساس منفی خود به ایشان از تمرکز و مرور رفتارهای نادرست او پرهیز کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/267080

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *