http://didshahr.ir/266870

06:08 :: 1403/02/02

نوبخت اژدری با بیان اینکه استان اردبیل یکی از قطب های مهم تولید انواع محصولات کشاورزی و دامی در کشور محسوب می شود گفت: از بهره برداری مرکز فناوری هسته ای در آینده ای نزدیک خبر داد.

نوبخت اژدری

نوبخت اژدری با اعلام این خبرافزود : استان اردبیل یکی از قطب های مهم تولید انواع محصولات کشاورزی و دامی در کشور محسوب می شود به گونه ای که سالانه بیش از ۴ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در زیر بخش های زراعت و باغبانی و دامپروی تولید می شود و ۴ درصد کل محصولات تولیدی کشور را تامین می کند .

وی در ادامه سخنان خود افزود: در راستای تحقق شعار سال که توسط مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) به سال جهش تولید با مشارکت مردمی نامگذاری شده است یکی از اولویت های کاری خود را تامین امکانات و زمین مناسب برای استقرار مرکز فناوری هسته ای قرار داده ایم که نه تنها استان اردبیل بلکه استانهای همجوار نیز از خدمات این مرکز در بخش کشاورزی بهره مند خواهند شد .

رئیس سازما ن جهاد کشاورزی با نگرش تخصصی به نحوه فعالیت و خدمات دهی این مرکز افزود: روش کار مرکز فناوری هسته ای در سه محور تکنیک پرتو دهی ، تکنیک ردیابی و تکنیک اکتیو کردن صورت می گیرد که به زبان ساده تر باید بگوییم دانشمندان این مرکز کنترل انواع آفات و امراض را با تکنیک پرتودهی انجام خواهند داد و با پرتو دهی گاما از زود جوانه زنی محصولاتی همچون سیب زمینی و پیاز جلوگیری خواهدنمود . جلوگیری اززود جوانه زنی این محصولات فواید بسیار زیادی برای کشاورزان دارد به این گونه که مدت زمان ماندگاری این محصولات را در انبار افزایش می دهد و تولید کنند ه می تواند با توجه به فرجه زمانی مناسبی که در اختیار دارد بازاریابی مناسب و بصرفه ای انجام داده و محصولات تولیدی خود را به قیمت مناسب و قابل قبول به مصرف کنندگان بفروشد .

اژدری افزود: مرکز فناوری هسته ای کمک بسیار در سطح بالایی در راستای افزایش میزان ماندگاری محصولات تولیدی و همچنین حفظ کیفیت محصولات تولیدی خواهد نمود که نتیجتا ً این امر منجر به کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و بهره وری مناسب خواهد شد و با الطبع میزان تولید انواع محصولات کشاورزی افزایش خواهد یافت .

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266870

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *