http://didshahr.ir/266159

07:26 :: 1402/11/10

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، با اشاره به هفته ملی مبارزه با سرطان، سرطان های معده، سینه و پروستات را بعنوان سه سرطان شایع در استان اردبیل عنوان کرد

کودک مبتلا به بیماری سرطان

محمد جعفرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه سـرطان یـک بیمـاری مهـم تهدیدکننـده زندگـی در سراسـر دنیـا اسـت، گفت: طبق اسناد سازمان جهانی بهداشت، از حدود یک سوم سرطان ها می توان پیشگیری کرد.

وی اظهارداشت: سبک زندگی نامناسب مانند افزایش مصرف دخانیات، غذاهای چرب و پرکالری و کم تحرکی و عوامل محیطی مثل آلودگی هوا از مهمترین دلایل افزایش بروز سرطان در ایران و جهان است و براساس آخرین گزارش، شایعترین سرطان ها در استان اردبیل به ترتیب سرطان معده ، سینه، پروستات، روده بزرگ و مری می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه تاکید کرد: بسیار ضروری است که ما علائم خطر و علل ایجاد سرطان بویژه سرطان های شایع در استان را بشناسیم و در صورت دارا بودن علائم هشدار دهنده همچون ابتلا به سرطان در اقوام درجه یک ، بی اشتهایی یا کاهش وزن بی دلیل، اختلال بلع یا سوء هاضمه طولانی، توده در هر جای بدن، سرفه یا گرفتگی صدای طولانی مدت، استفراغ یا سرفه خونی، اسهال یا یبوست طولانی و سایر علائم مرتبط به پزشک مراجعه کنیم.

جعفرزاده تصریح کرد: خوشبختانه برخی سرطان ها تا حد زیادی قابل پیشگیری هستند و با غربالگری و تشخیص زودرس، در مراحل اولیه در اکثر موارد قابل درمان است.

وی بیان داشت: انجام برنامه های تشخیص زود هنگام، می توانند اثرات چشمگیری در کاهش نرخ بروز سرطان ها داشته باشند و در حال حاضر برنامه تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ، سرطان سینه و سرویکس در سطح کلیه مراکز بهداشتی استان در حال انجام است و مردم عزیز می توانند برای دریافت خدمات رایگان تشخیص زود هنگام و غربالگری سرطان به این مراکز مراجعه نمایند.

رئیس مرکز بهداشت استان اظهارداشت: زندگی ما جز عوامل بسیار مهم در بروز بسیاری از بیماریها از جمله سرطان می باشد و سبک زندگی افراد بر سلامت و کیفیت زندگی آنها تاثیر می گذارد.

وی با اشاره به عوامل خطرزای اصلی در بروز انواع سرطان گفت: استعمال دخانیات، چاقی، کم تحرکی، تغذیه ناسالم، خواب نا کافی و استرس از جمله عوامل خطرزای اصلی در بروز انواع سرطان ها می باشند که با اصلاح سبک زندگی می توان تا حد زیادی از بروز سرطان پیشگیری کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه افزود: همانطور که سبک ناسالم زندگی ریسک ابتلا به سرطان و احتمال پیشرفت این بیماری را افزایش میدهد؛ الگوهای رفتاری سالم می توانند در پیشگیری از سرطان موثر باشند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266159

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *