http://didshahr.ir/264883

02:14 :: 1402/09/04

مشاوره فردی: فرزندانم مدام روی حرفم، حرف می‌زنند.

بچه هایم حرفهایم را گوش نمی دهند

نویسنده : بنفشه دولت‌آبادی | ‌ مشاور خانواده

سوال: ۲ فرزند دارم. یک پسر ۱۴ ساله و دختری ۷ ساله. اصلا به حرف من که پدرشان هستم، گوش نمی‌دهند. تا حالا پیش نیامده که من حرفی بزنم، آن‌ها روی حرف من، حرف نزنند. راهنمایی کنید که این شرایط را چطور اصلاح کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، فرزندان به دنبال تامین نیازهای خود در خانواده هستند و هرچه بزرگ‌تر می‌شوند، انتظارات و نیازهای آن‌ها هم نمایان‌تر می‌شود. اگر پدر و مادر به‌درستی آن‌ها را درک نکنند و نیازهای عاطفی و مادی آن‌ها تامین نشود و در ادامه محدودیت‌هایی را برای آن‌ها مقرر کنند، نارضایتی فرزندان آغاز و به‌تدریج این نارضایتی به بی‌احترامی تبدیل می‌شود! در ادامه چند توصیه به شما برای اصلاح شرایط دارم.

از محبت کمک بگیرید

والدین باید به فرزندان خود توجه کامل داشته باشند و سزاوار است که والدین به‌خصوص پدر، همه فرزندان خود را در دامان محبت خویش بپرورانند و بین آن‌ها از نظر محبت و عطوفت و رعایت حالات‌شان تساوی برقرار کنند. شما به‌عنوان پدر خانواده باید محیط خانه را از دوستی و محبت آکنده کنید و بین افراد خانواده مهرورزی را گسترش دهید.

دلایل‌تان را با فرزندان در میان بگذارید

گفته‌اید تا حالا پیش نیامده که من یک حرفی بزنم، آن‌ها روی حرف من، حرف نزنند. بعضی از والدین فکر می‌کنند بین عشق به فرزند و دادن بها به آن‌ها و انضباط باید یکی را انتخاب کرد در صورتی که دیدگاه صحیح درباره تربیت فرزندان این است که عشق به فرزند و انضباط آن‌ها باید همراه هم باشد و یکی بدون دیگری فایده‌ای ندارد. باید فرزندان را به گونه‌ای آموزش دهید که در بعضی مواقع مطیع والدین باشند و کارهایی که والدین صلاح نمی‌دانند نباید انجام بدهند و در بعضی مواقع می‌تواند تنبیه‌های بسیار جزئی در برداشته باشد. البته نباید فراموش کرد که تنبیه همیشه باید پس از توضیح علت آن به اجرا درآید.

خونسردی‌تان را از دست ندهید

در مقابل رفتارهای آگاهانه و ناآگاهانه فرزندان خود، خونسردی‌تان را حفظ کنید. سعی کنید با فرزندان خود رابطه عاطفی برقرار کنید. در حضور دیگران به آنان احترام بگذارید و با آن‌ها مشورت کنید. می‌توانید با مطالعه کتاب‌های متعدد در زمینه فرزندپروری و کمک خواستن از افراد صلاحیت‌دار اطلاعات خود را بالا ببرید و به این موضوع کاملاً آگاه شوید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264883

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *