http://didshahr.ir/264741

02:12 :: 1402/08/27

مشاوره فردی: چند روز است خیلی زود از کوره درمی‌روم.

خشونت

نویسنده : هدی معتمدالصنایعی | ‌ روان‌شناس

سوال: مغازه لبنیاتی دارم و چند روز است که اعصاب درست و حسابی ندارم. زود از کوره درمی‌روم و با همه بداخلاقی می‌کنم. ۳۷ ساله هستم و متاهل؛ اما بچه ندارم.

پاسخ: اطلاعات زیادی درباره خودتان و شرایط‌تان مطرح نکردید. فقط گفته‌اید چند روز است که اعصاب ندارم و زود از کوره درمی‌روم. این‌که فقط چند روز است این نشانه‌ها را دارید و به فکر درمان افتادید، خوب است زیرا اگر نشانه‌ها به صورت درازمدت ادامه پیدا کند، رفع آن‌ها هم به زمان بیشتری نیاز دارد.

چرا تحت فشار هستید؟

وقتی خواسته‌ها و نیازهای‌مان در برخورد با اطرافیان برطرف نمی‌شود، یا زمانی که خواسته ما دور از دسترس است و در واقع بلندپروازانه است، خشمگین می‌شویم. گفته‌اید متاهل هستم اما بچه ندارم. شاید خواسته شما برای فرزنددار شدن، باعث ایجاد مشکل شده است.

مدیریت عصبانیت را یاد بگیرید

تحریک‌پذیری و زود عصبانی‌شدن، یکی از نشانه‌های افسردگی است که ممکن است همه ما برای مدت کوتاهی آن را تجربه کنیم. این مسئله اگر کوتاه‌مدت باشد، طبیعی است و برطرف خواهدشد اما عصبانیت اگر کنترل نشود، هم به سلامت خودتان و هم به روابط‌تان آسیب می‌زند. از آن‌جا که خیلی مهم است که چگونه عصبانیت خود را مدیریت کنید، چند توصیه به شما در مواقع عصبانیت دارم:

۱-زمانی که عصبانی هستید، قبل از هر واکنشی تا ۱۰ بشمارید و نفس عمیق بکشید.

۲- از آن فرد یا موقعیتی که باعث عصبانیت‌تان شده برای چند دقیقه دور شوید.

۳- وقتی توانستید بر عصبانیت‌تان مسلط شوید، احساس خود را به صورت قاطع و بدون هیچ تهاجمی ابراز و نگرانی و نیازهای خود را به صورت واضح و مستقیم برای طرف مقابل بیان کنید.

۴- به جای تمرکز بر موضوع پیش‌آمده به این فکر کنید که چطور می‌توانید موضوع را حل کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264741

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *