http://didshahr.ir/264269

06:56 :: 1402/08/01

داریوش سرخانلو گفت:در این حوزه فرار مالیاتی بالطبع کمتر است و ما سامانه سوت‌زنی و گزارش‌های مردمی را راه‌اندازی کردیم تا پزشکانی که از کارتخوان استفاده نمی‌کنند و یا فرار مالیاتی دارند براساس گزارش‌های مردمی مورد مؤاخذه قرار گیرند.

داریوش سرخانی

مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل گفت: ۳ هزار و ۸۰۰ خانه خالی را شناسایی کردیم که امکان دریافت ۲۵ میلیارد تومان مالیات از آنها وجود دارد. برای صاحبان ۳۸۶ واحد پرونده تشکیل و مبلغ مالیات ابلاغ شده که در مرحله رسیدگی به اعتراض است.

داریوش سرخانلو با حضور در خبرگزاری تسنیم و در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: ترکیب‌بندی مؤدیان ما اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که اگر منظور اشخاص حقوقی باشد بسته به ترازنامه و سود و زیان و مالیات ابرازی برای واحدهای تولیدی و شرکت‌ها تعیین می‌شود. این شرکت‌ها متناسب با سودی که در طول سال داشتند پرداختی مالیاتشان متفاوت است و ما به صورت دقیق محاسبه مالیاتی را انجام داده و عملیات مالیات‌ستانی را انجام می‌دهیم. اما مالیات اشخاص حقیقی که عمدتاً مالیات بر درآمد مشاغل است در سال گذشته و امسال با مشارکت خوب اصناف انجام شده و ما ۹۸ هزار اظهارنامه و فرم تبصره ۱۰۰ تسلیمی به امور مالیاتی را شاهد بودیم که از نظر رقم بیشترین میزان ۳۷۰۰ میلیون ریال مربوط به مالیات ابرازی یکی از پزشکان بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان اردبیل افزود: در سال‌های اخیر و با اصلاحیه‌ای که در قانون مالیات مستقیم انجام شد ما از ظرفیت تبصره ۱۰۰ استفاده می‌کنیم تا گروه‌ها و صاحبان مشاغل بدون اینکه اظهارنامه مالیاتی تسلیم کنند مالیات خود را قطعی اعلام کرده و بر همین اساس مالیات ستانی با کمترین مقاومت انجام می‌شود. این ظرفیت قانونی به ما اجازه داده است براساس اطلاعاتی که از طریق دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دریافت می‌کنیم یک مبنای صحیح مالیات‌ستانی را داشته باشیم تا به شکل دقیق محاسبه مالیاتی انجام شده و این خود به کاهش مقاومت اصناف در برابر مالیات پرداختی منجر شده است.

سرخانلو ادامه داد: در نقطه مقابل اگر ما اطلاعات دقیق نداشته باشیم و یا بخواهیم تخمینی و یا برآوردی عمل کنیم امکان شکل‌گیری مقاومت و فرار مالیاتی به وجود می‌آید. بنده از اصناف استان اردبیل کمال تشکر را دارم که به رغم برخی نارسائی‌ها در حوزه ساختاری بیشترین مشارکت را با امور مالیاتی داشته و سعی کرده‌اند تا با پرداخت مالیات این اداره کل و استان را در مدیریت درست منابع کمک کنند. مجموع مالیات ابرازی صاحبان مشاغل ۹۸ هزار مورد بوده که رقمی در حدود ۳۰۶ میلیارد تومان را شامل می‌شود. این میزان مالیات‌ستانی نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته که یک رقم مناسب در مالیات بر درآمد مشاغل است. در مورد صنف طلافروشان و آهن‌فروشان نیز باید گفت مالیات پرداختی آنها در دل همین آمار و ارقام بوده که سعی کردند در قالب تبصره ۱۰۰ مالیات خود را قطعی کرده و یا در قالب اظهارنامه تن به حسابرسی بدهند.

اصل رعایت عدالت در امور مالیاتی مورد توجه است

وی تصریح کرد: در استان اردبیل بالاتر از آمار کشوری مشاغل با مالیات صفر درصد داریم به طوری که از ۹۶ هزار اظهارنامه و فرم تبصره ۱۰۰ ابرازی ۶۵ هزار مورد اظهارنامه‌های مالیاتی ابرازی با رقم صفر است. اعمال این مالیات صفر بسته به درآمد صاحبان مشاغل است که گاه اطلاعات جامعی در مورد صاحبان مشاغل به دست می‌آید که باید مالیات بیشتری پرداخت کنند و گاه این اطلاعات کمتر بوده و به تبع آن پرداختی مالیات نیز کمتر محاسبه می‌شود. در سازمان امور مالیاتی چندین سال است که اصل عدالت مورد توجه است و اگر درآمد مشمول مالیات کمتر از معافیت مالیاتی باشد از آن فرد مالیات دریافت نشده و رقمی محاسبه نمی‌شود.

سامانه سوت زنی و گزارش‌های مردمی راه اندازی در اردبیل شد

سرخانلو بیان کرد: در مورد مالیات پزشکان در سال‌های اخیر با جمع‌بندی اطلاعات از سوی سازمان‌های بیمه‌گر شفافیت بیشتری پیدا کرده و در کنار آن با محاسبه نسخ بیمه و فرانشیز و رقم دریافتی از بیماران مبنای محاسبه مالیات پزشکان بوده و به جرأت می‌توان گفت؛ شفاف‌ترین حوزه در پرداخت مالیات حوزه پزشکان است.

در این حوزه فرار مالیاتی بالطبع کمتر است و ما سامانه سوت‌زنی و گزارش‌های مردمی را راه‌اندازی کردیم تا پزشکانی که از کارتخوان استفاده نمی‌کنند و یا فرار مالیاتی دارند براساس گزارش‌های مردمی مورد مؤاخذه قرار گیرند.

شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ مالیات خود را در داخل از استان پرداخت می‌کنند

مدیرکل امور مالیاتی استان اردبیل اظهار کرد: رقم فروش محصولات کارخانه‌های بزرگ مبنای مالیات‌ستانی است که البته ما گزارش‌های مالی و ورود شرکت‌ها را به بورس و فرابورس مبنای مالیات ستانی قرار می‌دهیم تا با شفافیت بیشتر در این حوزه عمل کنیم. برای کارخانجات و شرکت‌های بزرگ دفاتر قانونی نیز معیار و ملاک محاسبه مالیات است و چنانچه دفاتر رسمی خود را پنهان کرده و یا منابع درآمدی را کتمان کنند در هر فرصت زمانی تخلف آنها ثابت شود در کنار مالیات معوق جرایم نیز محاسبه و اعمال می‌شود. اینکه ادعا می‌شود شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ مالیات خود را در خارج از استان پرداخت می‌کنند موضوع صحت ندارد چرا که همه این کارخانجات مالیات خود را در استان پرداخت می‌کنند و اگر نیاز به انتقال پرونده از سایر استان‌ها باشد این کار را انجام می‌دهیم.

شناسایی حدود ۴ هزار خانه خالی در اردبیل

وی گفت: براساس تبصره ۱۶۹ مالیات مستقیم اگر خانه‌ای چهار ماه خالی باشد و ساکن (مالک یا مستأجر) نداشته باشد مشمول مالیات می‌شود که ما از طریق سامانه املاک اطلاعات خانه‌های خالی استان را دریافت کردیم. نرخ محاسبه مالیات به تناسب سال‌هایی که خانه خالی می‌ماند متفاوت است و ما در استان اردبیل ۳ هزار و ۸۰۰ خانه خالی را شناسایی کردیم که امکان دریافت ۲۵ میلیارد تومان مالیات از آنها وجود دارد که از این تعداد برای صاحبان ۳۸۶ واحد پرونده تشکیل و مبلغ مالیات ابلاغ شده که در مرحله رسیدگی به اعتراض است که در صورت قطعی شدن مبلغ رقم مالیاتی دریافت خواهد شد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264269

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *