http://didshahr.ir/264198

02:02 :: 1402/07/29

مشاوره : همیشه نگران این هستم که می‌ترسم که شوهرم در آینده عاشق دختر دیگری شود.

خواستگاری دختر و پسر

 

نویسنده : فریبا البرز | ‌ کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

سوال: دختری ۲۰ ساله هستم. تعداد خواستگارهایم کم است. قصد ازدواج با یکی از آن‌ها را دارم؛ ولی سوالم از شما این است که چه تضمینی هست فردی که با وی ازدواج می‌کنیم، فرد دیگری را دوست نداشته باشد؟ من زشت نیستم اما دخترهایی هستند که از من خیلی زیباترند و می‌ترسم خواستگارم در آینده عاشق دختر دیگری شود. راهنمایی کنید.

پاسخ: واقعیت این است که در اولین جلسه خواستگاری، شما نمی‌توانید متوجه شوید که در گذشته و زندگی طرف‌مقابل، ماجراهای عاشقانه‌ای رخ داده است یا نه؟ البته باید دقت داشته باشید به این که او مثلا چقدر مشتاق و پیگیر ازدواج است یا این‌که نظرش درباره عشق قبل از ازدواج چیست؟ یا داده‌هایی از این قبیل.

پایداری ازدواج صرفا به زیبایی نیست
دلواپسی‌های شما به عنوان یک دختر جوان طبیعی است اما بیش از اندازه توجه به مقوله زیبایی برای نگه داشتن ازدواج منطقی نیست. به نظر می‌رسد شما کاملا تک بعدی به ازدواج نگاه می‌کنید و به‌گونه‌ای اعتمادبه‌نفس خود را از دست داده‌اید. پایداری ازدواج به ارکان گسترده‌تر و بیشتری غیر از صرفا زیبایی نیاز دارد. اگر فقط به زیبایی زن ازدواج پایدار بود، پس هیچ زن زیبایی تا به حال نباید طلاق گرفته باشد! شما نیاز دارید که روی مقوله اعتمادبه‌نفس خود کار کنید و داده ها و شرایط ارزشمند دیگری را در خود جست‌وجو کنید یا بسازید. خیلی از داشته‌ها را که می تواند قابل افتخار باشد، خودتان می‌توانید برای خود بسازید مثل تحصیلات مناسب یا یادگیری یک مهارت عالی و … .

ریشه این ترس را بخشکانید
تمرکز کردن روی مقوله صرفا زیبایی، شما را به جایی نمی‌رساند چون دایم خودتان را با دیگر دختران مقایسه خواهید کرد یا پس از ازدواج ترس خواهید داشت از گرفتار شدن شوهر در دام زیبایی یک زن دیگر! بنابراین شما باید ریشه این ترس را بخشکانید و بپذیرید آن‎چه ازدواج را پایدار می‌کند، کمک زوجین برای با نشاط نگه داشتن رابطه و یادگیری مهارت‌های ارتباطی به شکل کاملا درست است که خود این مسئله یک مبحث جداگانه را می‌طلبد.

دنبال تضمین در خواستگاری نباشید
گفته‌اید چه تضمینی هست فردی که با وی ازدواج می‌کنیم، فرد دیگری را دوست نداشته باشد؟ از شما می‌خواهم سعی کنید که به‌جای تمرکز روی گذشته فرد و ترس از آینده‌ای که هنوز نیامده، امروز خود را مغتنم شمرده و با خواستگاری که از نظر شما مناسب است، گفتمان‌های مناسب زندگی داشته باشید یا از مشاوره کمک بگیرید. دنبال ضمانت گرفتن از آن فرد نباشید که فایده‌ای ندارد. خودتان را باور داشته باشید و برای داشتن زندگی مشترک موفق، برنامه‌های واقعی و دست‌یافتنی بریزید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264198

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *