http://didshahr.ir/263809

01:41 :: 1402/07/12

شک کردن به همسر در زندگی مشترک به‌ دلایل زیادی اتفاق می‌افتد اما تله‌گذاشتن، تهمت، تجسس در لوازم شخصی و … آسیب های زیادی دارد.

خیانت

نویسنده : فریبا البرز | کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

شک کردن به همسر در زندگی مشترک باعث احساس خشم و عصبانیت و پرخاشگری میان زوجین می‌شود. بدبینی و شک داشتن، احساس اعتماد و آرامش را در زندگی‌مشترک از بین می‌برد. شک به همسر متاسفانه این روزها زیاد مشاهده می‌شود. استفاده زیاد از شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات گسترده مجازی بدون رعایت خط قرمزها، خواندن زیادی اخبار حوادث به‌خصوص مرتبط با خیانت و … می‌تواند به بدبین شدن به همسر دامن بزند. واقعیت این است که افراط در استفاده از هر چیزی می‌تواند مسائل و دردسرهای خاص خودش را ایجاد کند. با تمام این توضیحات اگر شک و بدبینی از بین نرود، ریشه زندگی مشترک را می‌سوزاند. وقتی این بدبینی‌ها بر زندگی حاکم شود، عده‌ای به جای حل این مشکل به رفتارهای نادرست دیگری متوسل می‌شوند که شرایط را بدتر می‌کند. در ادامه به تعدادی از رفتارهای ممنوعه بعد از شک به همسر اشاره خواهد شد.

۱- تجسس در لوازم شخصی

برخی شروع به جست‌وجو در لوازم شخصی همسر می‌کنند تا شاید نشانی یا وسیله‌ای از خیانت پیدا کنند. اگر فردی این کار را انجام دهد باید از خودش بپرسد که این کنجکاوی چه نتیجه‌ای دارد؟ این اولین سوالی است که باید از خودتان بکنید. اگر بتوانید مچ همسرتان را بگیرید، چه نتیجه و فایده‌ای خواهد داشت؟ آیا می‌تواند جلوی رفتارش را بگیرد یا او در نهایت طلبکار هم خواهد شد؟ یعنی ممکن است شما را به خاطر این رفتارتان متهم کند!

۲- تهمت زدن

بعضی اوقات فرد بر اساس تصوراتی که دارد، خیلی راحت به همسر خود اتهام می‌زند که تو خیانت می‌کنی و … . در این مواقع چون قطعا دلیل کافی ندارد، طرف مقابل انکار می‌کند و رابطه وارد یک جنگ واقعی می‌شود. تهمت‌زدن، یک گناه نا بخشودنی است و اگر بعدها ثابت شود که فقط یک سوءتفاهم بوده، ادامه زندگی برای زوج ها ممکن نخواهد بود.

۳- تعقیب و گریز

عده‌ای همان گونه که پلیس دنبال مجرم است، بعد از شک به همسر، روزها و ساعت‌ها به تعقیب او می‌پردازند تا بتوانند دلیل کافی برای خیانت همسر پیدا کنند. توجه داشته باشید این رفتار هر زمانی که لو برود، از قبح آن در نگاه شوهرتان می‌کاهد. فراموش نکنید که اگر فردی بخواهد مخفی کاری کند، هزاران راه‌حل به ذهنش می‌رسد و هر بار از راه‌حل‌های جدیدی استفاده می‌کند. در ضمن انجام چنین کارهایی به محض لو رفتن باعث می‌شود که همسرتان هیچ وقت در کنار شما احساس آرامش نکند و این بدترین اتفاق برای زندگی مشترک محسوب می‌شود.

۴- کنکاش در تلفن همسر

عده‌ای اگر رمز گوشی همسرشان را ندانند با رفتارهای پلیس‌گونه به شکستن رمز می‌رسند تا مچ همسر را بگیرند. این رفتار خودش یک بازی است که می‌تواند با هیجان زیادی همراه باشد اما شما را الکی سرگرم می‌کند. شما با این کار سرگرم این بازی می‌شوید و حواس‌تان از بقیه مسائل زندگی پرت و شک‌تان هر روز بیشتر از گذشته می‌شود.

۵- قطع روابط زناشویی

عده‌ای این کار را برای امتحان همسر انجام می‌دهند تا از فکر خود اطمینان پیدا کنند! در صورتی که فرد ممکن است به خاطر همین سرد شدن همسر در دام روابط نامناسب بیفتد.

۶- قهر کردن

بعضی با قهر کردن و کناره‌گیری از همسر می‌خواهند مراتب خشم و انزجار خود را نسبت به شک نشان دهند. در این مواقع، قبل از هر کسی خود آن فرد آسیب می‌بیند چون آرامش ندارد و شک مثل خوره به جان او افتاده است. عده‌ای هم احساس علاقه به همسر را با مالک او شدن اشتباه می‌گیرند! قرار نیست کسی چون خیلی همسر خود را دوست دارد گمان کند که مالک و صاحب او شده و دایم در حال تجسس و کنجکاوی باشد. البته این رفتارها به واقع از ترس درونی آن فرد ریشه می‌گیرد، ترس از دست دادن یا طرد شدن توسط همسر.

چه باید کرد؟

وقتی از نبایدها صحبت می‌شود، لازم است که جایگزینی برای آن داشته باشیم. قرار است مشکل حل شود نه این که با انجام یک سری نبایدها وضعیت بدتر شود. شک داشتن هم در دل زن ایجاد می‌شود و هم در فکر یک مرد می‌تواند نسبت به همسرش باشد. طرف مقابل نمی‌تواند فقط انکارکند یا فریاد بکشد. بهترین راه‌حل این است که صادقانه درباره احساس‌تان حرف بزنید و بگویید که رفتارهای شک‌برانگیز همسرتان چه تاثیراتی بر زندگی‌مشترک شما گذاشته است. واضح است که صحبت کردن در این باره بهتر از تعقیب کردن و تله گذاشتن برای اوست.

6 روش هنگام شک کردن به همسر

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263809

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *