http://didshahr.ir/263749

03:06 :: 1402/07/09

عاشق شدم و می‌ترسم دختر مورد علاقه‌ام با پسر دیگری ازدواج کند

پسر جوان

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌ روان‌شناس و مدرس دانشگاه

سوال: ۲۱ ساله‌ام. عاشق شدم اما چون شرایط ازدواج را ندارم و سربازی نرفتم، می‌ترسم به خواستگاری‌اش بروم. از آن طرف هم می‌ترسم که او با پسر دیگری ازدواج کند و چندبار کابوسش را هم در خواب دیدم. به خانواده‌ام هم نمی‌توانم بگویم. راهنمایی کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، توضیحات زیادی درباره وضعیت خودتان نداده‌اید. این‌که شما عاشق شده‌اید خیلی عجیب و اشتباه نیست ولی این‌که بر اساس چه معیارها و ملاک‌هایی عاشق شده‌اید، مهم‌تر از آن است. همان‌طور که می‌دانید زندگی واقعی با تصورات اولیه افراد در سنین نوجوانی و جوانی تفاوت‌های زیادی دارد و روبه‌رو شدن با واقعیت‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی، به زیرساخت‌هایی از قبیل رسیدن به بلوغ و استقلال فکری و عاطفی، استقلال اقتصادی، کسب هویت و جایگاه اجتماعی مستقل، داشتن توانایی لازم برای پذیرش و انجام مسئولیت‌های مربوط و …نیاز دارد که اگر چند مورد از آن‌ها همزمان وجود نداشته باشد، می‌تواند مشکلاتی را برای فرد و خانواده‌اش به وجود آورد. به عنوان مثال اگر شرایط دیگر مهیا باشد، سربازی نرفتن شاید به تنهایی مشکلی ایجاد نکند ولی وقتی که با بیکاری، نداشتن درآمد، نداشتن استقلال و … همراه شود، قطعا آسیب‌هایی ایجاد می‌کند.

در پیامک‌تان نشانه‌های خوبی نمی‌بینم

این‌که خود شما هنوز به این نتیجه نرسیده‌اید که شرایط ازدواج را دارید و احساس می‌کنید شرایط این‌قدر غیر قابل تصور است که نمی‌توانید با خانواده خودتان مطرح کنید، نشانه خوبی نیست یا حداقل مطلب شما این منظور را القا می‌کند. بنابراین بهتر است همه جوانب را فقط تحت تاثیر عشق و از منظر یک عاشق بررسی نکنید بلکه عقل و منطق را هم با خود همراه کنید.

برنامه‌تان برای آینده را مشخص کنید

این‌که هر جوانی نگران آینده خود باشد کاملا طبیعی است ولی مهم، نحوه اقدام برای برطرف کردن این نگرانی است؛ چراکه یک اقدام نسنجیده و بی‌موقع به مراتب بدتر از اقدام نکردن است و بر همین اساس لازم است قبل از هر چیز برنامه‎تان برای انجام اموری مانند خدمت سربازی، شغل، رسیدن به استقلال و درنهایت کسب آمادگی‌های لازم ازدواج را برای خودتان مشخص کنید. توجه داشته باشید این برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌ها باید بر مبنای واقعیت‌ها و شرایط موجود باشد تا قابلیت اجرایی داشته باشد. آن‌گاه راحت‌تر می‌توانید با دفاع از آن، خانواده خود را متقاعد کنید تا با شما همراه شوند و اگر این چشم‌انداز قابل دفاع باشد، ممکن است خانواده آن دختر هم بتوانند مهلتی را در نظر بگیرند تا شرایط ازدواج با دخترشان را مهیا کنید و نگرانی‌تان بابت از دست دادن این گزینه هم برطرف شود.

ریشه کابوس‌هایتان، درگیری شدید ذهنی است

این که هر شب در این باره کابوس می‌بینید، دلیل آن درگیری شدید ذهنی شما درخصوص این مسئله است. بنابراین بهتر است گفت‌وگو با خانواده خود را خیلی به تاخیر نیندازید چون اگر حتی بعد از اقدام، به نتیجه‌ای نرسیدید، بهتر از این است که یک عمر خودتان را برای اقدام‌نکردن سرزنش کنید.

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263749

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *