http://didshahr.ir/263473

01:06 :: 1402/06/27

مشاوره فردی: دامادم خیلی پررو است و کله اش بوی قرمه‌سبزی می‌دهد!

موبایل مرد جوان

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌ روان‌شناس و مدرس دانشگاه

سوال: مردی هستم ۵۷ ساله. دامادی دارم که کمتر از یک سال پیش به خانواده ما اضافه شد. با کلمات درشت و غیرمودبانه با من حرف می‌زند. به‌قول معروف کله‌اش بوی قرمه‌سبزی می‌دهد و پررو هم هست. در این مدت یک بار درخواست پول هم از من داشت که به خاطر دخترم دادم. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، در جملات ابتدایی پیامک‌تان به غیرمودب و پررو بودن دامادتان به صراحت اشاره کردید و گفته‌اید که آدم ملاحظه کاری نیست و کله اش بوی قرمه‌سبزی می‌دهد. می‌خواهم خدمت‌تان عرض کنم که گاهی ممکن است باورهای ما به دلایل مختلف رنگ و بوی اغراق بگیرد و باعث شود که یک ضعف را به همه جنبه‌های شخصیتی یک فرد نسبت بدهیم در حالی که صفاتی از قبیل خوب بودن، بد بودن، پررو بودن و … نسبی هستند و به سادگی نمی‌توان با قطعیت از آن‌ها نام برد و به کسی برچسب زد. به عنوان مثال شاید این شخص گاهی رفتارهایش توام با پررویی باشد و گاهی هم رعایت ادب را داشته باشد. بنابراین بهتر است ابتدا ذهنیت خود را از سیاه و سفید بودن پاک کنید زیرا اگر این باور در افکار شما رشد کند، به طور ناخودآگاه در مقابل او موضع‌گیری خواهید کرد و همیشه نگرانی از پر رو شدن وی در ذهن شما وجود خواهد داشت.

دخترتان را درگیر این چالش نکنید

دخترتان را بر سر دوراهی خودتان و شوهرش قرار ندهید. اگر دخترتان واسطه پیام‌های شما به شوهرش و شوهرش به شما باشد، قطعا مشکلاتش بیشتر خواهد شد بنابراین سعی کنید نزد دخترتان از شوهرش بدگویی نکنید و از او نخواهید که چیزی را به شوهرش تذکر بدهد مگر این‌که خودش تصمیم بگیرد درباره مسئله خاصی با همسرش گفت‌ وگو کند. در زمینه مسائل مالی هم دخترتان را واسطه قرار ندهید.

بهانه دست دامادتان ندهید

تا زمانی که شما رفتار توام با ادب و احترام داشته باشید، احتمال بروز رفتارهای گستاخانه دامادتان کمتر می‌شود و حتی اگر این فرد روی زیادی هم داشته باشد، عملا بهانه‌ای برای بی‌احترامی و بی‌ادبی نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید با محبت و احترام به او بفهمانید که همین نوع رفتار را از او انتظار دارید و در صورت رعایت نکردن هم به‌جای سرزنش و بحث کردن در حضور دیگران، تلاش کنید در یک فرصت مناسب و در فضایی آرام با وی گفت‌وگو و انتظارات‌تان را مطرح کنید.

روحیات دامادتان را بشناسید

گفته‌اید این فرد کمتر از یک سال است که داماد شما شده است. بدون شک سبک زندگی شما با خانواده اصلی دامادتان متفاوت است و شما نباید انتظار داشته باشید که این شخص دقیقا مطابق با روحیات و سبک‌زندگی شما رفتار کند. به عبارت دیگر ممکن است رفتارهایی که شما آن‌ها را گستاخی می‌دانید، در زندگی خانوادگی ایشان به این معنی نباشد بنابراین عجله نکنید و با رفتارهای درست و منطقی خود به ایشان کمک کنید تا با روحیات شما و خانواده‌تان بیشتر آشنا شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263473

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *