http://didshahr.ir/263370

02:00 :: 1402/06/22

انتقاد نماینده مجلس از فشار «حزب‌اللهی‌ها» برای سختگیری درباره حجاب اجباری

رضا تقوی در پاسخ به منتقدان لایحه «حجاب» گفته نمی‌توان همه «بی‌حجاب‌ها» را به زندان انداخت.

یک نماینده مجلس ایران با انتقاد از فشار «بچه‌های حزب‌اللهی» به نمایندگان درباره محتوای لایحه «حمایت از عفاف و حجاب» گفت عده‌ای از «خانواده شهدا» برای نمایندگان پیامک «نفرین» ارسال می‌کنند.

رضا تقوی افزود: هرچند این افراد «دلشان برای اسلام و انقلاب می‌سوزد» اما لایحه‌ای که «هنوز نه به بار است و نه به دار» چرا باید مورد حمله قرار بگیرد؟

ضمن اشاره به سفربا تور دبی و بریزو بپاش های برخی نمایندگان و مسولان بیان کرد این بریزو بپاش ها نمک به زخم مردمی است که در معیشت خود دچار مشکل هستند همان مردمی که همیشه پشت این انقلاب ایستاده اند.

او همچنین از ارسال روزانه «۵۰ تا ۱۰۰ پیامک» انتقادی یا «تهدیدآمیز» به نمایندگان خبر در تور کیش داده است.

تقوی در پاسخ به برخی حامیان حکومت ایران که جریمه‌های در نظر گرفته شده در متن لایحه برای مخالفان حجاب اجباری را «ناکافی» می‌دانند، گفت: «نمی‌توان همه بی‌حجاب‌ها را که زندان انداخت.»

این در حالی است که علاوه بر جریمه‌های مالی، در ماده ۴ لایحه اعلام شده افراد «دارای شهرت و تأثیرگذاری اجتماعی» در صورت مقابله با حجاب اجباری، علاوه بر جریمه عمومی، با حکم دادگاه به محرومیت از فعالیت حرفه‌ای و فعالیت در فضای مجازی «به مدت سه ماه تا یک سال» محکوم می‌شوند.

در این لایحه همچنین پیش‌بینی شده کارکنان دستگاه‌های دولتی و آموزشی در صورت رعایت نکردن «حجاب» بعد از یک نوبت تذکر، در دفعات بعد به‌ترتیب به «کسر یک پنجم حقوق و مزایا به مدت یک ماه تا سه ماه»، «کسر یک سوم حقوق به مدت دو تا شش ماه» و «محرومیت از اشتغال به مدت دو تا شش ماه» محکوم و برای تعقیب کیفری به دادگاه معرفی می‌شوند.

169417570192

سخنان بیشتر سیوان در این باره: انتشار متن جدید لایحه «حجاب و عفاف»؛ حذف عنوان «آمران به معروف» و الزام به تشکیل دادگاه‌های ویژه.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اعتراض‌ها به این لایحه گفته که «این حرف‌ها بی‌ربط است.» و هنوز چیزی به عنوان لایحه نهایی وجود ندارد که مخالفان بخواهند درباره آن اظهار نظر کنند.

تقوی با انتقاد از طرفداران حجاب اجباری که در روزهای اخیر در مقابل ساختمان محلس تجمع کرده‌اند، گفت «برای چه باید جلوی مجلس بیایند یا به ما فشار بیاورند؟»

او خواستار آن شده که «مخالفان و منتقدان لایحه» نظرهای مکتوب خود را به «نگهبانی مجلس» بدهند تا به دست کمیسیون‌های قضایی و فرهنگی مجلس برسد.

علاوه بر افراد حامی جمهوری اسلامی که در شبکه‌های اجتماعی از محتوای لایحه انتقاد می‌کنند، امامان جمعه و نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی هم به‌شدت به رویکرد قوه قضاییه در این لایحه اعتراض دارند.

امام جمعه کرج و نماینده علی خامنه‌ای در استان البرز پیش از این گفته بود که این لایحه «توان جلوگیری از فروپاشی دیوار برلین» نظام را ندارد.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و پدر همسر ابراهیم رئیسی، هم آن را «لایحه صیانت از بی‌حجابی» خوانده و از مجلس خواسته بود لایحه ارائه شده از سوی قوه قضائیه و دولت را تصویب نکند.

اظهارنظر جنجالی نماینده مجلس درباره افزایش قیمت بنزین و واکنش چند باره دولت:

درحالی که مقام‌های رسمی دولت بارها صراحتا تاکید کرده‌اند که دولت تا پایان سال هیچ برنامه‌ای برای تغییر در قیمت بنزین ندارد، بازار شایعات در این حوزه تمامی ندارد و گاه و بیگاه، اظهارات غیر مسئولانه برخی افراد، بر شعله شایعات بنزینی می‌افزاید.

 این روزها دوباره شایعه افزایش قیمت بنزین نقل برخی محافل با منافع مختلف شده است و گویا تکذیب چندباره هرگونه تصمیم جدید درباره بنزین از سوی مقام‌های رسمی نیز باعث نمی‌شود شایعه‌سازان دست از تلاش خود بکشند.

اخبار مربوط به بنزین همواره در کشور از حساسیت بالایی برخوردار بوده، همین حساسیت نیز موجب شده تا افراد با نیت‌هایی مختلف در برهه‌های زمانی مختلف روی این موضوع تمرکز کنند. در این میان، در شرایطی که مسئولان ارشد دولتی از وزیر نفت گرفته تا رییس سازمان برنامه بودجه، تصمیم‌گیری برای تغییر قیمت بنزین در سال جاری را رد کرده‌اند، اظهارات غیر مسئولانه برخی افراد که مسئولیت مستقیمی هم در حوزه سوخت و انرژی ندارند، مجددا بازار شایعات بی‌اساس بنزینی را داغ می‌کند.

این در شرایطی است که دولت سیزدهم همواره اعلام کرده است که افزایش قیمت بنزین در دستور کار نیست و حتی تاکید شده که بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۲، قیمت بنزین تغییر نخواهد کرد.

جواد اوجی وزیر نفت درپی حاشیه سازی های جدید، امروز نیز مجدد تاکید کرد کرد هیچ‌گونه بحث افزایش قیمت بنزین نه در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی نیست و لازم است مردم به هیچ عنوان به شایعات توجه نکنند چرا که چنین برنامه‌ای امسال در دستور کار نیست.

با این حال اما بازهم عده ای اصرار به احتمال افزایش قیمت بنزین دارند، که همین موضوع موجب ایجاد نگرانی در افراد و بعضا شلوغی جایگاه ها شده است، به طور مثال یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس اخیرا اعلام کرد که امکان افزایش قیمت بنزین وجود دارد.

اینکه چطور این تصورات ایجاد شده جای سوال دارد و اینکه چرا برخی افراد آزادانه می‌توانند در کشور ایجاد نگرانی کنند نیز سوال بر انگیز است. آنچه از عملکرد دولت و صحبت‌های اخیر مسوولان برداشت می شود موضع صریح “عدم افزایش قیمت بنزین” است، موضوعی که بارها روی آن تاکید شده است.

باتوجه به اینکه هرگونه تصمیم‌گیری درباره افزایش قیمت بنزین توسط دولت صورت می گیرد و تا کنون نیز هیچگونه زمزمه ای از سوی دولتی ها در این رابطه مطرح نشده بهتر است مردم نیز به بازار شایعات توجه نکنند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263370

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *