http://didshahr.ir/263294

05:58 :: 1402/06/19

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی استان اردبیل گفت: پیشگیری از خودکشی در قالب همکاری‌های بین‌بخشی از طریق آگاه‌سازی عمومی در استان ضرورت دارد.

خودکشی 

محمد جعفرزاده با اشاره به نامگذاری ۱۹ شهریورماه برابر با ۱۰ سپتامبر هر سال از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان روز جهانی پیشگیری از خودکشی اظهار کرد: شعار امسال روز جهانی خودکشی با عنوان “با عمل امید بسازیم” نامگذاری شده تا به کشورهای عضو سازمان خاطر نشان کند که خودکشی، مساله‌ای بسیار جدی اما قابل پیشگیری است.

وی افزود: اهمیت پیشگیری از خودکشی در قالب همکاری‌های بین‌بخشی از طریق آگاه‌سازی عمومی و حمایت‌یابی به دلیل چند عاملی بودن مساله خودکشی حائز اهمیت است ، نکته‌ای که برای عملیاتی کردن آن هم نیازمند اعتقاد و باور دروازه‌بانان سلامت و هم نیازمند سواد و آگاهی آنها برای اقدام موثر و دوری از برچسب‌زنی هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه خودکشی به‌عنوان یک معضل همواره در جامعه وجود دارد ، از این رو باید در این زمینه به آسیب‌شناسی آن و دیگر آسیب‌های اجتماعی پرداخت و تمامی نهادهای مسئول به‌نوبه خود بایستی همکاری کنند تا بتوانند به پیشگیری از آن بپردازند.

وی بیان کرد: استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در جامعه، همکاری دستگاه‌های اجتماعی، متخصصین، مددکاران و جامعه شناسان، توجه به پیشگیری اجتماعی در سیاست‌گذاری های کلان کشور و تدوین در طرح‌های ملی پیوست اجتماعی فرهنگی و توجه به مبانی فرهنگی و دینی و تقویت هویت فرهنگی از جمله راهکارهایی است که باید در این زمینه مد نظر قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، مداخله‌های اجتماعی و روانی باید قبل از مداخلات قضایی و انتظامی انجام شود و در صورت لزوم حین و پس از آن از مداخله‌های اجتماعی و روانی نیز استفاده شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین گفت: در بخش آموزش همه ظرفیت‌ها از جمله سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و رسانه‌ها می‌توانند در پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی کمک کننده باشند.

جعفرزاده با قدردانی از تلاش‌های مسئولانه و ارزشمند تمام نهادها و ارگان‌های فعال در حوزه پیشگیری از خودکشی به‌ویژه همکاران فعال در امر آگاه‌سازی، غربالگری و مداخلات تخصصی روانی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهارامیدواری کرد با همکاری و اقدامات اثربخش بتوان امید به زندگی را در میان مردم به‌ویژه نسل نوجوان و جوان تقویت کرد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263294

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *