http://didshahr.ir/263106

02:30 :: 1402/06/12

مشاوره فردی: شوهرم خواهش می‌کند مهریه‌ام را ببخشم تا طلاق بگیرد

حرارت عشق شوهرم به من سرد شده است

نویسنده : دکتر حسین شرافتی | ‌ روان‌شناس

سوال: قبلا یک بار طلاق گرفتم و چند ماه بعد دوباره ازدواج کردم. مهریه‌ام ۱۱۰ سکه است. چند وقتی است که شوهرم می‌گوید بیا مهریه‌ات را ببخش تا من راحت‌تر بتوانم از تو جدا شوم. اولش عاشقم بود اما الان می‌گوید که از ازدواج با من پشیمان شده و دوستم ندارد. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، گفته‌اید چند ماه بعد از طلاق ازدواج کردید. از منظر روان‌شناسی فاصله زمانی بین دو زندگی بعد از طلاق، باید نزدیک یک سال باشد. بنابراین تا زمانی که شما پس از طلاق به بازسازی عاطفی و شناختی نرسیده‌اید، نباید اقدام به ازدواج مجدد می‌کردید. زیرا شما با ورود به رابطه بعدی به دنبال جبران تمام کمبودها و ناکامی‌های رابطه قبلی‌تان بوده‌اید و احتمالا ازدواج جدیدتان با هیجان‌زدگی همراه بوده است. باید شما سهم خود را در به بن‌بست رسیدن رابطه قبلی می‌شناختید و خود را از لحاظ شخصیتی و شناختی بازسازی می‌کردید و این زمان بعد از جدایی قبلی باید حدود یک سال طول می‌کشیده است.

چرا شوهرتان پشیمان شده؟

شوهرتان گفته از ازدواج پشیمان شده و دوست‌تان ندارد. دلایل شوهرتان از بی‌میلی به ادامه زندگی‌ مشترک را جویا شوید. شاید یکی از دلایل همسرتان تفاوت سنی زیاد باشد یا تفاوت‌های شخصیتی یا مزاجی مثل بی‌ثباتی هیجانی، حساسیت بیش از اندازه به انتقاد و…

عاشق بودن شوهرتان کافی نبوده است

در پیامک‌تان گفته‌اید با مردی آشنا شدم که اوایل عاشقم بود و کاش می‌دانستید که عاشق‌بودن، این طور نیست که همیشه به خوشبخت‌ شدن منجر شود. او ممکن است عاشق شما باشد اما بدان معنا نیست که برای تشکیل خانواده آماده است. این مورد با ترس از تعهد فرق می‌کند. چون خیلی از مواقع یک مرد از حل کردن مسائل فرار نمی‌کند، او فقط آمادگی‌های روانی، عاطفی، مالی و… برای وارد شدن به زندگی مشترک را نداشته است. این مسائل هم باید بررسی شود.

برای بخشیدن مهریه باید شرایط را بررسی کنید

شاید مسئله‌ای وجود دارد که باعث درگیری طولانی مدت بین شما شده است. بهتر است یک مرحله به عقب برگردید و ببینید آیا واقعا چیزی وجود دارد که باعث درگیری طولانی مدت شما دو نفر و بر هم زدن عشق‌تان شده باشد؟ در صورت امکان به رفع آن بپردازید. همچنین شاید شما برای ازدواج‌تان هدف منطقی نداشته‌اید و همسرتان تحت تاثیر جو عاطفی و هیجانی ازدواج کرده است و حالا تحت تاثیر جو اجتماعی خواهان جدایی است. هرچه هست نباید برای طلاق عجله کرد و طبیعتا بخشیدن مهریه در این شرایط، نیاز به بررسی مسئله به صورت دقیق و با وسواس زیاد توسط یک زوج درمانگر متعهد و متخصص دارد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263106

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *