http://didshahr.ir/263084

01:23 :: 1402/06/11

همه ما به دنبال ترفندهایی هستیم که نظافت را برایمان سریع و آسان‌تر کند. باورش سخت است، اما گاهی بعضی از همین ترفندها کار را سخت‌تر می‌کنند! پس بهتر است این عادت‌ها را شناسایی و ترک کنید.

کارهایی که باید موقع تمیزکاری انجام دهید

۱- مرتب‌نکردن تخت‌خواب | وقتی تخت شما نامرتب است، ظاهر محیط آشفته می‌شود، حتی اگر بقیه قسمت‌های اتاق‌خواب منظم و تمیز باشد. عادت کنید هر روز صبح به‌محض بیدارشدن، تخت خود را مرتب کنید. این عادت سبب می‌شود اتاق (و شاید حتی کل خانه) مرتب شود. ملافه‌هایی ساده انتخاب کنید و دور خودتان را با تعداد زیادی بالش شلوغ نکنید. مرتب‌کردن تخت‌خواب باید فقط چند دقیقه طول بکشد، پس با طراحی چیدمان پیچیده، کار خود را طولانی نکنید.برای نوشتن این مطلب از «چه‌طور» کمک گرفته شده است.

۲- بی‌توجهی به نظافت حمام | تمیزکردن حمام کار جذابی نیست، اما هیچ‌کس نمی‌تواند حمام کثیف را تحمل کند. بهترین کار این است که بعد از هربار دوش‌گرفتن، حمام را مرتب و کمی تمیز کنید و بعد از آن خارج شوید. قبل از این که از حمام بیرون بیایید، پرده‌های حمام را جمع کنید تا هوا بهتر جریان یابد. اگر هوا به‌خوبی در گردش نباشد، پرده‌ها و کناره‌های دیوار کپک می‌زند. حوله‌های مرطوب را روی زمین رها نکنید. تمام حوله‌ها را بلافاصله در ماشین لباس‌شویی بیندازید یا روی خشک‌کن بگذارید تا رطوبتشان گرفته شود. حوله‌های خیس بوی ماندگی می‌دهند و فضای حمام را آزاردهنده می‌کنند.

۳- رهاکردن کاغذها به حال خودشان | همیشه کوهی از کاغذ در گوشه‌ و کنار خانه جمع می‌شود. مجلات، بروشورهای تبلیغاتی، پروژه‌های مدرسه و قبض‌ها روی هم می‌مانند و آشفتگی ایجاد می‌کنند. شما باید از این اتفاق جلوگیری کنید. سبد یا جعبه‌ای را نزدیک ورودی خانه بگذارید و تمام کاغذها را درون آن قرار دهید. اسناد مهم، قبض‌ها و رسیدهای خود را بایگانی کنید. از نقاشی و کاردستی کودکان عکس بگیرید یا آن‌ها را قاب کنید. روزنامه‌ها، برگه‌های تبلیغی و سایر کاغذهای بی‌استفاده را هم به بازیافت تحویل دهید.

۴- باقی‌گذاشتن گردوغبار | برای صرفه‌جویی در زمان اتاق را از بالا به پایین تمیز کنید. اول گردگیری کنید تا غبارها روی زمین بنشینند و بعد جاروبرقی بکشید تا این ذرات را جمع کند. فیلتر جاروبرقی را هم مرتب عوض کنید تا گردوغبار را در محیط پخش نکند. وقتی گردگیری می‌کنید، به دستمال خود دقت کنید و وقتی دستمال خاکستری شد، بدانید که دیگر آلودگی‌ها را پاک نمی‌کند. دستمال را در ماشین لباس‌شویی بیندازید و با دستمال تمیز دیگری به کار خود ادامه دهید.

۵- استفاده بیش از حد از شوینده | چرا باید مقدار زیادی شوینده استفاده کنید وقتی با حجم کمتر هم می‌توانید همه‌جا را تمیز کنید؟ حتما شما هم ویدئوهایی را در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید که در آن‌ها افراد با مقدار زیادی کف و حباب در زمان کوتاهی همه‌جا را تمیز می‌کنند. دیدن این ویدئوها لذت‌بخش است، اما در واقعیت نباید این‌طوری تمیزکاری کنید، چون آن‌همه کف شوینده روی سطوح مختلف می‌نشیند و به‌راحتی پاک نمی‌شود. این لایه صابون باقی‌مانده نه‌تنها کثیفی‌ها را به خود جذب می‌کند، بلکه خطرناک هم هست. مولکول‌های فعال در این لایه با شوینده‌ها و مواد دیگر واکنش می‌دهند و ممکن است بخارهای سمی تولید کنند. همچنین این شوینده‌ها به طبیعت بازمی گردد و به محیط زیست ضرر می‌رساند. بنابراین زمان و پول خود را هدر ندهید. مقدار کمی شوینده را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی محصول استفاده و درنهایت به‌خوبی سطح را با آب یا دستمال تمیز کنید.

دوش حمام

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263084

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *