http://didshahr.ir/260771

01:31 :: 1402/03/17

نتایج یک پژوهش جدید روی ۲ هزار نفر نشان می‌دهد که ۹۰ درصد افراد هنگام نظافت خانه عصبی و مضطرب می‌شوند؛ چطور این کار را به فرایندی لذت‌بخش تبدیل کنیم؟

Interesting research on people who are not interested in cleaning the house

مترجم : فرنگیس یاقوتی | ‌ منبع: nypost.com

آیا شما هم از مرتب کردن و نظافت خانه‌ طفره می‌روید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، باید بدانید در این باره تنها نیستید چون نتایج یک پژوهش تازه که توسط محققان دانشگاه استنفورد آمریکا انجام شده، نشان داده ۹۰ درصد افراد، هنگام نظافت خانه عصبی و مضطرب می‌شوند!

در ادامه از جزئیات نتایج این نظرسنجی خواهیم گفت و چند توصیه به افراد برای تبدیل این کار به فعالیتی لذت‌بخش داریم.

نتایج جالب و قابل تامل این پژوهش

این نظرسنجی از ۲ هزار بزرگ سال توسط دانشگاه استنفورد نشان داد بیشترین بخش‌های خانه که نظافت‌شان آن‌ها را ناراحت می‌کند به این شرح است: کف زمین(۵۴ درصد)، قالی‌ها (۵۲ درصد) و یخچال (۵۲ درصد).

حدود ۷۲ درصد افراد گفته‌اند هنگام نظافت، کار را با دقت کافی انجام نمی‌دهند و در ضمن ۴۴ درصد آن‌ها گفته‌اند کثیف بودن بخش‌هایی از خانه را نادیده می‌گیرند چون تمیز کاری آن قسمت دشوار است یا دسترسی به آن سخت. این نظرسنجی نشان داد که آمریکایی‌ها خانه‌های تمیزی ندارند، نیمی از آن‌ها(تقریبا ۵۳درصد) معمولا یا همیشه تمیز کاری اساسی و با دقت انجام نمی‌دهند و فقط ۹ درصد ادعا می‌کنند که هیچ‌گاه از زیر این کار در نمی‌روند. همچنین ۴۹ درصد اعتراف می‌کنند همیشه یا معمولا وانمود می‌کنند که آشفتگی‌ها و به هم ریختگی‌های خانه را نمی‌بینند تا یکی دیگر از اعضای خانواده آن‌ها را سر و سامان دهد. این مطالعه نشان داد که ۸۴ درصد از مردم نوعی برنامه تمیز کاری در خانه دارند اما دو سوم از آن‌ها کمتر از ۴۰ دقیقه را برای تمیزکاری در ماه در هر اتاق صرف می‌کنند.

بر اساس یافته‌ها، بیشترین زمان صرف شده مربوط به نظافت در آشپزخانه(۳۹درصد)، حمام(۲۵درصد) و اتاق خواب(۱۸درصد) است. یک سوم(۳۳درصد) به احتمال زیاد فقط قبل از میزبانی از مهمانان، تمیز کردن اساسی را انجام می‌دهند شامل ضدعفونی کردن، شست وشو یا تمیز کردن مناطقی که دسترسی به آن‌ها سخت است. به طور مشابه، ۲۶درصد این کار را فقط قبل از فرا رسیدن تعطیلات و ۲۲درصد به صورت فصلی انجام می‌دهند. بنابراین یک راهکار مجبور کردن خودمان به نظافت این است که مهمان دعوت کنیم!

۶ توصیه برای تمیزکاری خانه با حال‌خوب

در حالی که تمیز کردن عمیق خانه شما می‌تواند یک کار طاقت فرسا باشد، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا این فرایند لذت‌بخش‌تر شود و به شما کمک کند نظافت کامل‌تر و اساسی‌تری داشته باشید.

نظافت را با سرگرمی همراه کنید| آیا تا به حال یک پادکست یا کتاب صوتی خوب گوش داده‌اید و آن‌قدر در داستان غرق شده‌اید که گذشت ساعت‌ها را متوجه نشوید؟ هدفون‌ بی‌سیم خود را شارژ کنید و برای گم شدن در زمان آماده باشید! در حالی‌که به کارهای معمولی مانند تمیز کردن، گردگیری و سازمان دهی کمد لباس‌های‌تان می‌پردازید، می‌توانید به پادکست مورد علاقه خودتان هم گوش کنید.

دوست صمیمی خود را دعوت کنید| هیچ‌فردی نمی‌تواند منکر خسته کننده بودن تمیزکاری شود. اگر در ایجاد انگیزه مشکل دارید، دوست صمیمی خود را دعوت کنید تا با شما همراهی کند. مثلا از او بخواهید فقط در اتاق بنشیند و در حین کار با شما صحبت کند. فراموش نکنید که اگر او پیشنهاد کمک کردن داد، لطف او را بپذیرید.

تمیزکاری را به یک بازی تبدیل کنید| تمیز کاری را به یک بازی سرگرم‌کننده تبدیل کنید. تعداد بی‌پایانی بازی وجود دارد که می‌توان هنگام تا کردن لباس‌ها، چیدن اتاق‌خواب‌ها و… انجام داد. مثلا یک رنگ را نام ببرید و فقط اقلام آن رنگ را بردارید و کنار بگذارید. پس از اتمام کار، یک رنگ جدید انتخاب و تکرار کنید، یا حدس بزنید چقدر طول می‌کشد تا کارهایی مانند تمیز کردن سینک ظرف شویی یا سازمان دهی کابینت ها را انجام دهید. زمان سنج را تنظیم کنید تا ببینید درست حدس زدید یا خیر.

تمیز کردن را به یک ورزش تبدیل کنید| باور کنید یا نه، تمیز کاری می‌تواند ضربان قلب شما را بالا ببرد. این اتفاق به ویژه زمانی می‌افتد که در حال انجام کارهای پر زحمت مانند تمیز کردن دوش یا شستن کف اتاق هستید. پس می‌توانید به تمیزکاری به چشم فعالیتی برای سوزاندن کالری‌ها نگاه کنید.

سرمایه‌گذاری کنید| اگر محصولات یا وسایلی که برای نظافت استفاده می‌کنید، خراب یا نامناسب باشد عملا زحمت شما دو برابر می‌شود. پس اندکی هزینه کنید و جاروی خوب و دستمال‌ها و پارچه‌های با کیفیت‌تر خریداری کنید.

از خودتان پذیرایی کنید| تمیز کاری یک کار فیزیکی سخت است. اگر بخش زیادی از یک روز آخر هفته را به شستن و مرتب کردن اختصاص می‌دهید، مطمئن شوید که پاداشی در راه است. بقیه بعدازظهر را به خودتان اختصاص دهید، با دوستان‌تان وقت بگذرانید یا از بیرون غذا سفارش دهید. زمانی که می‌دانید پس از اتمام کارها چیز مثبتی در انتظار شماست، به احتمال زیاد از آن لذت خواهید برد.

پژوهش جالب روی افرادی که علاقه ای به نظافت خانه‌ ندارند

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260771

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *