http://didshahr.ir/262870

01:58 :: 1402/06/01

مشاوره فردی: ازدواجم باعث تغییر رفتارهای والدینم با من شد.

برخورد متفاوت والدین بعد از ازدواج دخترشان

نویسنده : فریبا البرز| ‌ کارشناس‌ارشد مشاوره‌ خانواده

سوال: یک سال و ۲ ماه پیش بود که متاهل شدم. با پسر عمویم ازدواج کردم. از زندگی‌ام راضی هستم و با هم خوشبختیم اما بعد از این‌که با هم ازدواج کردیم، رفتارهای پدر و مادرم با من عوض شد. مدام با من بحث می‌کنند. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، در پیامک‌تان به دلیل این تغییر رفتار اشاره نکرده اید و پاسخ ما به شما، بستگی زیادی به آن دارد. آیا پدر و مادرتان از همان ابتدا راضی به وصلت با پسر‌عموی‌تان نبوده‌اند؟ از دست داماد عصبانی هستند ولی در ارتباط با شما تلافی می‌کنند؟ شما ناگهان موضع خود را عوض کرده‌اید؟ و … . این‌ها مسائلی است که اصلا مطرح نکرده‌اید و راه‌حل تا حد زیادی به پاسخ‌های شما به این سوالات بستگی دارد. با این حال، چند توصیه به شما دارم.

شاید از سر دلسوزی با شما بحث می‌کنند

گفته‌اید خوشبختانه با همسرتان مشکلی ندارید. ممکن است خانواده‌تان نگران باشند که مبادا دخترشان در زندگی‌مشترک در بسیاری از موارد دچار مشکل شود و از سر دلسوزی با دخالت‌های نابه‌جا و بیش از حد باعث ناراحتی شما شوند، در همه چیز اعمال نظر کنند و … . این را مد نظر داشته باشید که به محض جاری شدن عقد قرار نیست کلا خانواده کنار بروند و همه چیز در کنترل شما باشد. آن‌ها تا ابد خانواده و مادر و پدر شما هستند. مهم این است که راه‌های برقراری ارتباط صحیح را بلد باشید. این که بپذیرید ازدواج کرده‌اید و الان صاحب یک رابطه جدید هستید، بسیار ارزشمند است اما به این معنا نیست که نباید والدین خود را محترم بشمارید.

از والدین‌تان درباره علت تغییر رفتارشان بپرسید

در این بین می‌توانید بدون موضع‌گیری، خیلی راحت و شفاف با والدین‌تان صحبت کنید و از آن‌ها علت تغییر رفتار و ناراحتی‌شان را بپرسید. به آن‌ها ابراز علاقه کنید و بپرسید که چرا این‌گونه شده‌اند؟ حتما مواردی برای صحبت دارند. بی‌طرف به حرف‌های‌شان گوش کنید و اگر در جاهایی دچار سوءتفاهم هستند، آن را برطرف کنید. بگویید برای راحتی‌شان چه کارهایی از دست شما بر می‌آید تا انجام دهید؟ گاهی حتی با یک رفتار کوچک و جزئی خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد.

پدر و مادرتان را از خودتان دور نکنید

اگر والدین‌تان مدام پشت سر شوهرتان از او بدگویی می‌کنند، این موارد به جز زمانی که کسی واقعا هدف همسرآزاری قرار گرفته، مخرب خواهد بود. به احتمال زیاد اگر بدانند که شما از ازدواج‌تان راضی هستید، خیلی چیزها تغییر خواهد کرد. در ضمن، برخی خانواده‌ها از متاهل‌شدن فرزندشان می‌ترسند و فکر می‌کنند برای همیشه او را از دست داده‌اند؛ بنابراین به آن‌ها این امید را بدهید که من و همسرم هیچ وقت شما و زحمت‌های‌تان را فراموش نخواهیم کرد. در تمام این موارد، به هیچ عنوان نباید پدر و مادرتان را از خودتان دور کنید. شما و همسرتان می‌توانید در عین اولویت دادن به همدیگر، ارتباط خوبی با والدین‌تان برقرار کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262870

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *