http://didshahr.ir/262862

01:14 :: 1402/06/01

نوشابه نوشیدنی گازدار پرطرفداری است که ضررهای زیادی برای سلامتی دارد.

5 ضرر نوشابه

در این مطلب ۵ ضرر نوشابه را مرور می‌کنیم که عبارتند از:

۱- رنگ ‌های نوشابه سرطان‌زاست

برای تولید نوشابه‌ها از رنگ‌های مصنوعی استفاده می‌شود. این رنگ‌ها در واکنش قند با آمونیاک و سولفیت تحت فشار و دمای بسیار بالا تولید و منجر به تشکیل دو ماده خاص می‌شود. مطالعات زیادی نشان می‌دهد که دو ماده‌ تولید شده باعث سرطان ریه، کبد و تیروئید یا لوسمی می‌شود.

۲- نوشابه خطر چاقی در کودکان را افزایش می‌دهد

هر نوع نوشیدنی قندی که در روز مصرف می‌شود، احتمال چاق شدن کودک را حدود ۶۰درصد افزایش می‌دهد. نوشیدنی‌های قندی به سایر مشکلات سلامتی کودکان نیز مرتبط است که در بزرگ سالی خود را نشان می‌دهد.

۳- آسیب به کلیه‌ها

یکی از مضرات مصرف نوشابه، آسیبی است که به کلیه‌ها وارد می‌کند. در یک مطالعه که توسط تیم تحقیقاتی در دانشکده‌ پزشکی هاروارد انجام شد، وضعیت سلامت ۳۳۱۸ زن که به مصرف نوشابه عادت داشتند، بررسی شد. نتایج نشان می‌داد عملکرد کلیه‌های این بانوان در اثر مصرف نوشابه تا حد زیادی ضعیف شده بود.

۴- خطر ابتلا به دیابت

به گزارش «بهداشت نیوز»،بیماری دیابت که امروزه بسیار شایع شده، تا حد زیادی نتیجه‌ مصرف نوشابه‌های گازدار است. این نوشابه‌ها که با عناوین مختلفی عرضه می‌شوند، حاوی مقدار زیادی قند هستند. این قند باعث افزایش استرس در لوزالمعده می‌شود، پس بدن قدرت خود را برای استفاده از انسولین از دست می‌دهد. نوشیدن یک یا دو لیوان نوشابه طی روز، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

۵- نوشابه کالری بالایی دارد

یکی دیگر از مضرات نوشابه همانند فست فود، افزایش وزن بدن است. یک بطری کوچک نوشابه حاوی ۱۷ قاشق شکر و ۲۴۰ واحد کالری است. این کالری فاقد هرگونه ارزش غذایی است، پس با مصرف تنها یک لیوان نوشابه باید بیش از یک ساعت پیاده‌روی‌ کنید تا ۲۴۰ کالری را بسوزانید.

نوشابه

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262862

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *