http://didshahr.ir/262342

01:14 :: 1402/05/09

افرادی که می‌خواهند سلامت قلبی داشته باشند، باید به عضلات پاهای خود توجه کنند.

درد پا نشانه چیست؟

در گزارشی که نیویورک‌پست به تازگی منتشر کرده ، اهمیت درد عضلات پا بررسی شده است. افزایش درد ساق پا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از راه رفتن گرفته تا افزایش سن و پیری. اما این درد می‌تواند هشداری برای بیماری شریان محیطی یا «پی‌ای‌دی» باشد.

به گفته کلینیک مایو، پی‌ای‌دی، عوارض جدی مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا ایسکمی (خون کافی نرسیدن به اعضای بدن) بحرانی اعضا را در پی دارد و باعث می‌شود بافت‌ها هنگام آسیب یا عفونت از بین بروند. پی‌ای‌دی، اغلب به دلیل تجمع رسوبات چربی حاوی کلسترول در شریان‌ها ایجاد می‌شود. این فرایند که آترواسکرولز نامیده می‌شود، خون‌رسانی به عضلات پا را کاهش می‌دهد و منجر به درد و گرفتگی می‌شود.

سیگار کشیدن، فشار خون بالا، تصلب شرایین، دیابت و کلسترول بالا و همچنین سن بیشتر از ۶۰ سال از عوامل خطرناک برای پی‌ای‌‌دی محسوب می‌شوند. درد پای ناشی از فعالیت بدنی مانند راه‌رفتن، از نشانه‌های معمول پی‌ای‌دی است که پس از استراحت بهتر می‌شود. این درد یا گرفتگی که در پی راه رفتن به‌وجود می‌آید، در باسن، لگن، ران یا ساق پا احساس می‌شود.

بنابراین اگر در پاهایتان درد احساس کردید، آن را بررسی کنید تا در معرض بیماری کشنده احتمالی نباشید.

دیگر علایم احتمالی عبارت اند از: ضعف عضلانی، پوستی که خیلی صاف و براق شده است، پوستی که در لمس متوجه می‌شوید خنک است، سردی یا بی‌حسی انگشتان پا، زخم پوستی که به قوت خود باقی است و همچنین کاهش نبض در پاها. پی‌ای‌دی شاید در پی شیوه زندگی ناسالم ایجاد شده باشد.

بنابراین با عادت‌های سالم‌تر می‌توانیم به پیشگیری از این بیماری کمک کنیم. این عادت‌ها سیگار نکشیدن، ورزش منظم، کنترل فشار خون و کلسترول بالا و دیابت را شامل می‌شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262342

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *