http://didshahr.ir/262206

02:15 :: 1402/05/03

نتایج یک تحقیق روی ۷۱۲ زوج نشان می‌دهد اگر یکی از آن‌ها صحبت نفر دیگر را به دلیل نگاه کردن به موبایل قطع کند، باعث کاهش رضایت از زندگی مشترک می‌شود.

کم‌محلی کردن به شریک زندگی با موبایل

پژوهشگران دریافته‌اند کم‌محلی کردن به شریک زندگی درنتیجه‌ نگاه کردن به تلفن همراه، نتایج زیانباری را برای زندگی زوج ها به همراه دارد. امروزه با فراگیر شدن تلفن‌های همراه، نگاه کردن به صفحه نمایش گوشی هوشمند و احیانا خواندن پیام‌ها یا پست‌های شبکه‌‌های اجتماعی به عادتی رایج برای بسیاری از افراد تبدیل شده است، اما محققان می‌گویند این عادت می‌تواند نتایجی زیان‌آور برای زندگی مشترک در پی داشته باشد.

در ادامه به پیامدهای این موضوع اشاره می‌کنیم:

کاهش رضایت از زندگی مشترک | به‌گزارش «یورو نیوز» یافته‌های یک تحقیق که در ترکیه انجام شده است نشان می‌دهد، زوج‌های متاهلی که به طور منظم درگیر نگاه کردن به موبایل‌هایشان هستند، نسبت به زوج‌هایی که این کار را نمی‌کنند، رضایت کمتری از ازدواج خود دارند. اختراع تلفن‌های هوشمند منجر به ظهور رفتارهایی شده است که قبلاً در نژاد بشر سابقه نداشته است. برای مثال در تاریخچه حضور انسان در کره زمین هرگز گزارش نشده بود که عموم مردم این چنین همواره به یک دستگاه خارجی چسبیده باشند.
انزوای بیشتر | جامعه‌شناسان پیشتر دریافته بودند که به وجود آمدن این عادت نوین، باعث ایجاد تغییرات در رفتار انسان‌ها شده است. با وجود گوشی‌های همراه، برخی از مردم کمتر احساس تنهایی می‌کنند چرا که همیشه «وصل هستند»، در حالی که بقیه بیشتر احساس انزوا می‌کنند زیرا به نظر می‌رسد هیچ‌وقت به طور مستقیم با کسی در ارتباط نیستند. در سال‌های اخیر یک واژه جدید نیز برای توصیف حالات تازه درباره استفاده از تلفن همراه ابداع شده است. کلمه «فوبینگ» یا «کم‌محلی کردن به خاطر گوشی همراه» (که در انگلیسی از ترکیب دو واژه phone و snubbing ساخته شده است) حالتی را توصیف می‌کند که در آن یک فرد صحبت خود با دیگران را قطع می‌کند تا به صفحه گوشی همراه خود نگاه کند یا پیامکی را جواب دهد.

نادیده گرفته شدن | محققان روی ۷۱۲ زوج متشکل از زن و مرد که میانگین سنی ۳۷ سال داشتند، تحقیق کردند. آنان دریافتند زوج‌هایی که در خانه خود بیشتر شاهد «فوبینگ» بودند، رضایت کمتری از زندگی متاهلی خود داشتند. پژوهشگران می‌گویند چنین یافته‌ای منطقی است چرا که افراد معمولاً وقتی نادیده گرفته می‌‌شوند، واکنش خوبی نشان نمی‌دهند. به گفته آنان این مشکل البته راه چاره آسانی دارد: زوج‌های متاهل می‌توانند سعی کنند تلفن‌های خود را بیشتر خاموش نگه دارند یا حداقل کمتر آن‌ها را در دست بگیرند.

Delocalize to your partner with a mobile phone

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262206

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *