http://didshahr.ir/261978

01:24 :: 1402/04/27

مشاوره فردی: شوهرم زیبا نیست و از زندگی با او راضی نیستم و از گفتن حرف‌های دلم می‌ترسم.

خانم 28 ساله: شوهرم زیبا نیست چه کنم؟

نویسنده : فریبا البرز | کارشناس‌ارشد مشاوره خانواده

سوال: خانمی هستم ۲۸ ساله. از این که سر هر مسئله‌ای به من می‌گویند تو خیلی ترسو هستی، خیلی بدم میاد. اعتماد به نفسم نابود شده است. از گفتن حرف‌های دلم به دیگران می‌ترسم. شوهرم هم زیبا نیست و از زندگی با او راضی نیستم. حالم خوش نیست. راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ: در ابتدای پیامک‌تان گفتید از این‌که سر هر مسئله‌ای به من می‌گویند تو خیلی ترسو هستی، خیلی بدم میاد اما در نگرانی‌های‌تان، اعتماد به نفس پایین شما بیشتر قابل مشاهده است تا ترس. اعتمادبه‌نفس یکی از شرایط روحی است که شخص در آن به دلیل تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در انجام کارها به‌طور موفقیت‌آمیز اعتماد و باور دارد. پایین بودن اعتماد به نفس می‌تواند یک ترس پنهانی همیشگی در فرد ایجاد کند که زندگی را در ابعاد مختلف حرفه‌ای و شغلی، زناشویی، فرزندپروری، ارتباط در جمع، مواجهه با غریبه‌ها و … تحت تاثیر خود قرار دهد. ابعادی که تقریبا شما به همه‌شان در پیامک‌تان اشاره کرده‌اید. بنابراین به نظر می‌رسد مهم‌ترین مشکل شما، نداشتن اعتماد به نفس است. اما چند توصیه به شما:

خود را منطقی قضاوت کنید

تصور نکنید که الزاما باید فرد بسیار موفق و بی‌اشتباهی باشید تا اعتماد به نفس پیدا کنید. از تحقیر و سرزنش خود دوری کنید و مثبت اندیشی را فرا بگیرید. این‌که مدام به خودتان یادآور شوید که ترسو هستید و نمی‌توانید حرف دل‌تان را به دیگران بگویید، مشکلی را حل نخواهد کرد. بیاموزید که با پشتکار و سماجت قادر خواهید بود به موفقیت دست یابید. خود را بر اساس یک سری استانداردهای منطقی و دور از دسترس قضاوت کنید.

هرم ترس را ترسیم کنید

بپذیرید که همه ما استعدادهای خاص خودمان را داریم و باید به آن افتخار کنیم تا به این باور برسیم که فرد ارزشمندی هستیم. اگر بعضی نسبت به شما یک سری توانایی‌های خاص خود را دارند به معنی بی‌عرضگی و نالایق بودن شما نیست. برای این‌که اعتماد به نفس‌تان بیشتر شود با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید. هرم ترس را ترسیم کنید. بزرگ‌ترین ترس‌ها را در بالا و کوچک‌ترین را در پایین هرم قرار دهید. سپس از پایین هرم به بالای آن حرکت کنید و درباره هر کدام از ترس ها باور به توانایی‌هایتان را افزایش دهید.

مشکل‌تان فقط زیبا نبودن همسرتان است؟

در پیام خود از زیبا نبودن همسرتان، ابراز نارضایتی کردید. هم اکنون و به دلیل پایین بودن اعتماد به نفس‌تان، احتمالا این موضوع بهانه‌ای است که نشان از ماجرای جدی‌تری می‌دهد. اصلا آیا او به تازگی جذابیت ظاهری‌اش را از دست داده یا از ابتدای ازدواج، همین نظر را درباره او داشته‌اید؟ آیا تنها مشکل شما با همسرتان، زیبا نبودن اوست؟ به نظر نمی‌رسد که این‌گونه باشد بنابراین و اگر مشکلات دیگری هم در این زمینه وجود دارد باید از یک مشاور حضوری کمک بگیرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261978

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *