http://didshahr.ir/261686

02:28 :: 1402/04/18

براساس پژوهشی تازه، مسواک زدن دندان‌ها قبل از خواب، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را هم کاهش می‌دهد.

اگر قلب سالم می خوای مسواک بزن

همه ما تصور می‌کنیم مسواک فقط روی بهداشت دهان و دندان اثرگذار است، اما بد نیست بدانید براساس پژوهشی تازه، مسواک زدن دندان‌ها قبل از خواب، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را هم کاهش می‌دهد. در سال‌های اخیر، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که بیماری‌های دندان در بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی دخیل است.

مسواک بزن قلبت سالم باشه

در این پژوهش تازه، ۱۶۷۵ بیمار بالای ۲۰ سال که برای عمل جراحی، معاینه یا درمان بستری شده بودند، بررسی شدند. پژوهشگران افراد را به چهار گروه تقسیم کردند: گروهی که صبح و شب مسواک می‌زدند (۴۰۹ نفر)، گروهی که فقط شب مسواک می‌زدند (۷۵۱ نفر)، گروهی که فقط صبح مسواک می‌زدند (۱۶۴ نفر) و گروهی که اصلا مسواک نمی‌زدند (۲۵۹ نفر). بررسی سوابق مشکلات قلبی‌عروقی این افراد نشان داد که احتمال زنده ماندن گروهی که هم شب و هم صبح و گروهی که فقط شب‌ها مسواک می‌زنند به میزان درخور‌ملاحظه‌ای بالاتر از گروهی است که اصلا مسواک نمی‌زنند.

دردسر سیگار برای قلب

بر اساس این پژوهش، احتمال بروز مشکلات قلبی‌عروقی در افراد سیگاری گروهی که اصلا مسواک نمی‌زدند بسیار بالاتر از افراد سیگاری دیگر گروه‌ها بود. احتمال بستری افراد غیرسیگاری گروهی که اصلا مسواک نمی‌زدند و گروهی که فقط صبح‌ها مسواک می‌زدند نیز به‌میزان درخور‌ملاحظه‌ای بیشتر بود.

علت ماجرا چیست؟

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که مسواک زدن در صبح کافی نیست و مسواک زدن شب قبل از خواب در حفظ سلامت نقش دارد و با این فرضیه همسو است که میزان باکتری‌های دهان هنگام خواب به‌دلیل کاهش جریان بزاق افزایش می یابد.
پژوهشگران ژاپنی تاکید می‌کنند، اگرچه یافته‌های این تحقیق به بیماری‌های قلبی‌عروقی محدود است و روی افراد سالم انجام نشده است اما نشان می‌دهد که مسواک زدن دندان‌ها در شب اهمیت دارد. برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی‌عروقی، مسواک زدن دندان‌ها قبل از صبحانه ضرورت دارد، اما مسواک زدن دندان‌ها در شب و قبل از خواب مهم‌تر است.

If you want a healthy heart, brush your teeth

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261686

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *