http://didshahr.ir/261536

01:43 :: 1402/04/12

مشاوره فردی: دختر و دامادم عرضه تربیت یک بچه را ندارند.

اسباب بازی کودک Baby toys

نویسنده : ریحانه نوذریان| ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی و واقعیت‌درمانگر

سوال: یکی از نوه‌هایم خیلی بی‌ادب شده و به بزرگ‌تر از خودش احترام نمی‌گذارد. او ۲ سال دارد و مدام در حال غر زدن است. مقصر اصلی هم دختر و دامادم هستند که عرضه تربیت یک بچه را ندارند. مشکل این است که نمی‌گذارند من به عنوان مادربزرگش چیزی بگویم. و بی خیالی و رفتار دختر و دامادم خیلی عجیب است.

پاسخ: مخاطب گرامی، مادر بزرگ‌‌ها و پدربزرگ‌ها همیشه نگران نوه‌های‌ شان و تربیت آن‌ها هستند. برای آن‌ها مهم است که دیگران هیچ قضاوت بدی درباره شان نداشته باشند و نوه‌های عزیزشان محبوب دل همه باشند. با این حال، از سوال شما برمی‌آید که اطلاعات تان درباره رشد روانی، جسمانی و خصوصیات سن نوه‌تان دقیق و کامل نیست. کودک در روند رشد خود رفتارهایی را متناسب با سن‌اش بروز می‌دهد. یک کودک دو ساله خصوصیاتی دارد که ممکن است گاهی آزاردهنده و خسته‌کننده باشد. کودکان دو ساله گاهی قابل پیش‌بینی نیستند و رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که والدین را مستاصل می‌کند. کودک در دو سالگی آمادگی بیشتری در زمینه پذیرش فرمان ها دارد و بیشتر اوقات شنونده و اجرا کننده خوبی است اما لازم است که والدین انتظارات خود را با توانایی و قدرت کودک تطبیق دهند. در اواسط دو سالگی اوضاع کمی تغییر می‌کند و کودک منفی‌باف، لجوج و سرسخت می‌شود. او مایل است کارهایش را خودش و با سرعت انجام دهد. کودک در این سن در دنیایی از تضاد سیر می‌کند. او گاهی رفتاری بسیار خوب و گاهی رفتاری بسیار بد از خود نشان می‌دهد و بودن با مادر را به بسیاری از چیزها ترجیح می‌دهد. علاوه بر همه این‌ها باید خصوصیات فردی هر کودک را هم درنظر گرفت. برخی کودکان ذاتا خوش خلق‌تر، مطیع‌تر یا آرام‌ترند؛ در حالی‌که برخی دیگر سرسخت‌تر، حساس‌تر یا لجوج‌ترند.

این رفتارهای نوه‌تان طبیعی است

بنابراین شما می‌توانید انتظار رفتارهایی را مانند آن‌چه ذکر خواهد شد از یک کودک دو یا سه ساله داشته باشید: از کوره در رفتن و جیغ و داد غیرقابل کنترل، نشان دادن احساسات به صورت غلو شده، احساس مالکیت به همه چیز، شنیدن فراوان جمله «خودم می‌توانم» یا «خودم انجام می‌دهم»، رفتاری شبیه رفتار نوزادان مثل چسبیدن به بغل مادر، داشتن مشکل در شریک شدن با دیگران، صبر کردن، نوبت گرفتن و کنترل تکانه.

وارد ماجرای تربیت نوه‌تان نشوید

از پیام شما برمی‌آید که مایل هستید تربیت نوه‌تان را خودتان به عهده بگیرید و از این‌که دختر و دامادتان مخالفت می‌کنند،
ناراحت اید. پیشنهاد من به شما این است که به جای ایجاد تنش و ناراحتی در روابط خود و دختر عزیزتان اگر مشکلی در تربیت نوه‌تان می‌بینید به دخترتان پیشنهاد دهید که از یک مشاور در فرزند پروری کمک بگیرد و با افزایش اطلاعات و تلاش، مشکلات کمتری درباره تربیت کودکش داشته باشد. از طرف دیگر لازم می‌دانم این نکته را یادآوری کنم که ضرر یک تربیت یکدست ولی ضعیف به مراتب کمتر از داشتن دو نوع تربیت متفاوت است. بنابراین به دخترتان اطمینان کنید و اجازه دهید تجربیات ناب مادرانه‌اش را داشته باشد. البته در این راه، به او کمک کنید و تجربیات‌تان را در اختیارش قرار دهید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261536

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *