http://didshahr.ir/260774

01:51 :: 1402/03/17

مشاوره فردی : برادرم و همسرش سر لجبازی افتاده‌اند و آشتی نمی‌کنند

قهر عجیب زن و شوهر

نویسنده : رضا زیبایی | کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

سوال:برادرم برای اولین‌بار با همسرش قهر کرده است. او هم خانه را ترک کرده و به خانه برادرش رفته. حالا هر دو سر لجبازی افتاده‌اند و آشتی نمی‌کنند. فقط با هم در شبکه‌های اجتماعی در ارتباط هستند و پیام می‌دهند. برادرم به او گفته برگرد و او هم گفته که بیا دنبالم تا برگردم. برادرم می‌گوید اگر بروم دنبالش، می‌ترسم پررو ‌شود. الان نزدیک ۲۵ روز است که شرایط‌شان این طوری شده. می‌ترسم من هم پا پیش بگذارم و سنگ روی یخ شوم یعنی کسی به حرف من گوش ندهد. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، شیوه‌های حل و فصل مشکلات گوناگون بین زوج برمی گردد به علت اصلی مشکل پیش آمده که در این جا به آن اشاره نشده و از طرفی پی بردن به آن به موشکافی و تجربه کافی نیاز دارد. با این حال و در ادامه به چند اصل کلی که باید درمیانجی‌گری سنتی و حل مشکلات بین زوج از آن‌ها مطلع بود، اشاره می‌شود.

دنبال متهم نگردید

باید از قضاوت‌کردن زوج پرهیز کرد و به زبان ساده دنبال متهم نگردید. مراقب استفاده از کلمه مقصر باشید. در واقع مقصر دانستن اشاره به رفتار عمدی فرد دارد و در این حالت، مشکل نه تنها حل نخواهد شد بلکه باعث برانگیختن دفاع و جبهه‌گیری مقصر خواهید شد. روابط بین زوج و اتفاقات بین آن‌ها بسیار خصوصی و شخصی است که اطرافیان فقط جنبه‌ای از آن را می‌بینند و شاید درباره واقعیت آن هرگز آگاهی کاملی پیدا نکنند بنابراین با احتیاط و بدون قضاوت بین زوج داوری کنید و چه بهتر که آن‌را به روان شناس یا خانواده درمانگر خبره و ترجیحا متاهل بسپارید. برای میانجی‌گری بین زوج باید حتما از تجربه سال‌ها زندگی‌زناشویی بهره‌مند باشیم وگرنه درک درستی از اختلاف و کدورت بین زوج نخواهیم داشت که این موضوع خود احتمال بروز شرط اول را بالا خواهد برد.

از انتظارات دو طرف مطلع شوید

بهتر است قبل از میانجی‌گری با هرکدام از آن ها به صورت فردی گفت‌وگو کنید تا از انتظارات شان مطلع شوید. فقط در نظر داشته باشید که هر کدام از منظر خود به بحران نگاه می‌کنند و بی‌شک بخشی از واقعیت را سهوی و گاه عمدی طرح نمی‌کنند. پس احتیاط کنید و احساساتی نشوید که حقیقت را یافته‌اید و بر طبل قضاوت بکوبید و حکم صادر کنید. حتی در اتفاقاتی مثل به اصطلاح خیانت هم گاه ماجرا با آن چه به نظر می‌آید بسیار فرق دارد. توجه داشته باشید که اگر مسیر را اشتباه بروید در واقع مشکل اصلی را حل نکرده‌اید و اگرچه ممکن است رابطه زوج آرام شود و آشتی کنند ولی بی‌شک مجدد با مشکل مواجه خواهند شد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260774

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *