http://didshahr.ir/259992

00:51 :: 1402/02/20

پیاده روی ارزان‌ترین، راحت‌ترین و مستمرترین فعالیت بدنی است که می‌تواند بیماری‌های زیادی را از ما دور کند، به‌شرط آن‌که زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کنیم.

فواید پیاده روی در صبح، ظهر و شب

تحرک ما در زندگی پرشتاب و آپارتمانی امروز کم شده، سرها داخل گوشی‌هاست و اهل تکاپوی زیاد نیستیم. تغذیه‌مان مثل قدیم مناسب نیست، البته گرانی و مشغله فراوان در مشکلات مربوط به تغذیه بی‌تاثیر نیست. با این اوصاف ضرورت داشتن فعالیت بدنی مناسب، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. این‌جاست که مانند قبل وقت ورزش، باشگاه و فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده را نداریم، اما می‌توانیم هر روز بخشی از زمان‌مان را حین رفتن به محل کار، محل تحصیل، خریدهای روزانه و… به پیاده‌روی اختصاص بدهیم؛ ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین فعالیت ممکن که اگر در روز بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه و معادل ۱۰ هزار قدم پیگیرش باشیم می‌تواند در هضم غذا، گردش خون، پیشگیری از اضافه وزن و پیامدهای تلخ آن و خیلی چیزهای دیگر به‌ما کمک کند، اما بهترین وقت برای پیاده‌روی چه زمانی است؟

صبح | افزایش سطح انرژی

قند خون در صبح به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد. همین مسئله باعث می‌شود که صبح زمان مناسبی برای پیاده‌روی باشد. اگر بین ساعات
۷ تا ۱۰ ورزش کنید، پمپاژ آدرنالین به خوبی صورت می‌گیرد و سطح انرژی افزایش می‌یابد. همچنین چرخه خواب و بیداری تنظیم می‌شود و شما عادت می‌کنید در دیگر روزها هم به همین روند سحرخیز بودن ادامه دهید. البته اگر صبح خیلی زود یعنی قبل از طلوع خورشید را انتخاب کنید، دمای بدن یک تا ۳ ساعت قبل از بیدار شدن در پایین‌ترین حد خود قرار می‌گیرد و این کار باعث کاهش انرژی و جریان خون می‌شود. در این حالت ماهیچه‌ها سرد و سفت هستند و بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. بهتر است قبل از پیاده‌روی کمی بدن خود را گرم کنید و حرکات کششی ملایم انجام دهید تا از آسیب‌های احتمالی هنگام پیاده‌روی سریع پیشگیری شود.

ظهر| زمان محدود اما بهبود عضله

اگر شغل کم‌تحرکی دارید، فواید ورزش در وسط روز برای شما می‌تواند این باشد که کمی فعالیت عضلات و مفاصل خود را بیشتر کنید و از سفت و خشک شدن آن‌ها بپرهیزید. پیاده‌روی جریان خون را در مغز افزایش می‌دهد و در نتیجه وقتی به محل کار باز می‌گردید، بهتر خواهید توانست وظایف خود را انجام دهید. پیاده‌روی در میانه روز می‌تواند در کاهش استرس هم موثر باشد، اما مسائل هم وجود دارد که پیاده‌روی در وسط روز را چالش‌برانگیز می‌کند. مثلا اگر زمان شما برای پیاده‌روی در بین کار کم باشد، ممکن است نتوانید حداقل بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت پیاده‌روی کنید و از مزایای این ورزش برخوردار شوید.

شب | معضل آلودگی و فواید کاهش اشتها

سطح آلودگی هوا پس از غروب خورشید و قبل از طلوع خورشید بیشتر از دیگر مواقع است. در زمان شب آلاینده‌ها به سطح زمین نزدیک‌تر می‌شوند و خطراتی برای سلامتی به وجود خواهد آمد. اگر مدام بعد از غروب آفتاب ورزش کنید، ممکن است در درازمدت دچار مشکلات تنفسی و اختلالات ریوی شوید. پیاده‌روی عصرگاهی بعد از اتمام کار و مشغله‌های روزمره ایده خوبی است. اگر هنگام عصر پیاده‌روی کنید، ممکن است اشتهای شما منحرف شود و کاهش یابد و این کار برای لاغری می‌تواند بسیار مفید باشد. البته اگر خیلی گرسنه باشید و پیاده‌روی شدید انجام دهید ممکن است کاهش اشتها اصلا برای شما اتفاق نیفتد. پیاده‌روی بعد از شام همراه با خانواده هم ایده خوبی است.

همچنین بعد از آن خواب بهتری را تجربه خواهید کرد.با این اوصاف اگرچه پیاده‌روی در زمان صبح بیش از هر زمان دیگری توصیه می‌شود، اما کارشناسان بر این باورند که در نهایت بهترین زمان پیاده روی را باید هر شخص خودش با در نظر گرفتن شرایطش انتخاب کند. زمان و ساعتی از روز را برای پیاده‌روی انتخاب کنید که در روزهای بعد نیز بتوانید باز هم در همان ساعت پیاده‌روی خود را انجام دهید. یعنی یک روال منظم برای انجام پیاده‌روی روزانه داشته باشید.

Benefits of walking in the morning, noon and night

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259992

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *