http://didshahr.ir/259869

10:05 :: 1402/02/17

مشاور فردی: می خواهم با شوهر به‌ شدت کینه ای ام، لجبازی کنم.

با شوهرم لجبازی می کنم

نویسنده : راهله فارسی| ‌ مشاور

سوال: شوهری دارم که اصلا اهل بخشش نیست. من اشتباهاتی داشتم که خودم متوجه آن‌ها شدم. مثلا رفتاری با شوهرم داشتم که درست نبوده، به پدرش بی‌احترامی کردم و … . اما همه اشتباه می‌کنند. شوهرم چون کینه ای است، من را نمی بخشد و تصمیم به لجبازی با او گرفتم.

پاسخ: مخاطب گرامی، گفته‌اید که شوهرم چون کینه‌ای است، من را نمی‌بخشد. این ادعا که شوهرتان کینه‌ای است، نیاز به بررسی تخصصی توسط یک روان‌شناس دارد. البته باید اشتباه‌های شما هم به صورت دقیق‌تر مطرح شود تا بتوان در این باره به جمع‌بندی کامل تری رسید، اما شما باید چه کنید؟

به هیچ‌وجه لجبازی نکنید

در برابر لجبازی و کینه همسرتان شما لجبازی نکنید چرا که اگر در این دور بیفتید، روز به‌ روز روابط‌تان بدتر و بدتر می‎شود و بازگشت به عقب غیرممکن خواهد شد. همیشه یک راه برگشت برای زندگی‎تان به جا بگذارید و همه پل‎ها را خراب نکنید. همچنین در زمان عصبانیت همسرتان جواب او را ندهید و با او وارد بحث نشوید. خیلی از افراد در زمان عصبانیت هیچ حرف منطقی و قانع کننده‎ای را قبول نمی‎کنند. او را به آرامش دعوت کنید و همیشه خواسته‎هایتان را در آرامش به او بگویید. البته وقتی خودتان هم عصبانی هستید از جر و بحث بپرهیزید.

شوهرتان می‌داند که پشیمان هستید؟

اگر واقعا کار اشتباهی کرده‌اید، مسئولیت آن را به‌ عهده بگیرید. اعتراف کنید که اشتباه کرده‌اید و برای جبران آن هر کاری می‌توانید، انجام دهید. اگر فکر نمی‌کنید کار اشتباهی انجام داده‌اید، اما می‌دانید طرف مقابل‌تان این ‌طور فکر می‌کند، بگذارید بداند که متوجه‌ دیدگاه متفاوتش هستید و البته از عمد باعث ایجاد مشکل مدنظر نشده‌اید. اجازه دهید طرف مقابل بداند که از وضعیت پیش‌آمده متأسف هستید، حتی اگر فکر می‌کنید خطایی از شما سر نزده است.

با شوهرتان حرف بزنید

گاهی اوقات نیات خوب شما به ‌همراه عذرخواهی کافی خواهد بود، اما خودتان را آماده کنید؛ ممکن است شوهرتان پس از عذرخواهی شما، از اشتباه‌تان چشم‌پوشی نکند. بنابراین در این مواقع، توصیه می‌شود در یک گفت‌و‌گوی مناسب از شوهرتان بپرسید برای بهترکردن اوضاع، چه کاری می‌توانید انجام بدهید. از شما می‌خواهم که برای زندگی ‌مشترک خود زمان بگذارید. اختلاف نظرها و سوء تفاهم‎های به وجود آمده در زندگی‎تان را پیدا و سعی کنید علت آن‌ها را بیابید. بی‎طرف باشید و ماجرا را از دید یک شخص سوم نگاه کنید.

به شوهرتان فرصت دفاع بدهید

در گفت‌وگو آرامش خود را حفظ کنید و از واژگان کنایه‌دار استفاده نکنید و‎ به او هم فرصت صحبت کردن و دفاع از رفتار و حرف‌هایش را بدهید. اشتباهات همسرتان را با احتیاط و مهربانی با او در میان بگذارید چرا که اگر او احساس کند با بیان اشتباهاتش تحقیرش می‎کنید یا انتقادتان را توهین‌‌آمیز به او منتقل ‌‎کنید، آن‌ها را نخواهد پذیرفت و شرایط زندگی‌تان، بغرنج‌تر خواهد شد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259869

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *