http://didshahr.ir/259498

03:18 :: 1402/01/29

مشاوره فردی: هر وقت برای کودکان خود چیزی می خرم بهترین پدر دنیا می شوم در غیر اینصورت نه.

What to do with the frequent requests of children?

نویسنده: دکتر فریده ناصری

سوال: پدری هستم ۳۱ ساله. دو بچه ۷ و ۴ ساله دارم. هر وقت برای‌شان چیزی می‌خرم، می‌گویند تو بهترین پدر دنیا هستی اما هر وقت یک چیزی را نمی‌خرم، به من می‌گویند که تو را دوست نداریم و پدر خوبی نیستی. چند روز پیش هم دخترم به من گفت که کاش عمو پورنگ به ‌جای تو پدر من بود! در برابر این رفتارهای بچه‌هایم چه کنم؟

پاسخ: پدر گرامی برای سنینی که فرزندان شما قرار دارند یعنی کودکی، روان شناسان معتقدند استقامت ۱۰۰ درصدی صرف در برابر خواسته‌های کودکان برای خرید آن‌ چه که دیده‌اند، توصیه نمی‌شود و ممکن است در کوتاه مدت و همچنین بلند مدت منجر به ایجاد عقده‌های حقارت شود، اما باید توجه داشت مطیع‌ بودن کامل در برابر خواسته‌های کودکان هم عملی اشتباه است، زیرا معمولاً نه شدنی است و نه عقل سلیم آن را تایید می‌کند و از منظر روان شناختی هم آسیب‌زاست.

علت مخالفت‌تان را به کودک تان بگویید

در مواقعى که کودک تان هنگام خرید خواسته‌اى دارد، ابتدا خواسته او را گوش کنید و فورا مخالفت نکنید. اگر مخالف بودید و قصد داشتید به خواسته او عمل نکنید، علت مخالفت‌تان را با او درمیان بگذارید. بعد از این ‌که علت مخالفت تان را گفتید با کودک وارد بحث نشوید. سعى نکنید با گفتن علت‌هاى مختلف او را قانع کنید، این‌ کار به بحث و تنش بیشتر با کودک منجر مى شود. همچنین در این مواقع نباید تسلیم سر و صدا و قشقرق کودک‌تان بشوید. اگر این رفتار تکرار مى‌شود، می‌توانید از قبل با کودک‌تان قرار بگذارید که در صورت تکرار آن خرید را ادامه نمى‌دهید یا به عنوان تنبیه کودک را از یک فعالیت مورد علاقه‌اش محروم کنید.

روحیه تشکر را در فرزندان‌تان تقویت کنید

گفته‌اید هر وقت برای‌شان چیزی می‌خرم، می‌گویند تو بهترین پدر دنیا هستی. این نشان می‌دهد که خوشبختانه روحیه سپاسگزاری و تشکر در فرزندان‌تان وجود دارد. این صفت از طریق مشاهده رفتار پسندیده والدین به کودکان منتقل می شود و باید تقویت شود. از آن طرف هم بی‌توجهی به کودک وقتی می‌گوید که شما پدر خوبی نیستید، آن رفتار را تضعیف می‌کند.

توجه‌تان را به فرزندان تان بیشتر کنید

بسیاری از بچه‌ها، مجریان برنامه‌های کودک مانند عمو پورنگ یا خاله شادونه را دوست دارند، اما بهترین الگوی هر فرزندی باید پدر و مادرش باشد. توصیه می‌شود تا زمان بیشتری از روز را با فرزندان‌تان بگذرانید، خاطرات شیرینی در ذهن‌شان رقم بزنید، با آن‌ها بازی کنید و …، تا رابطه عاطفی با کیفیت تری با شما برقرار کنند.

What to do with the frequent requests of children?

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259498

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *