http://didshahr.ir/259020

01:48 :: 1402/01/14

مشاوره فردی: خانواده ام از من ناامید هستند و مدام می‌گویند که آینده‌ات اصلا درخشان نیست.

خانواده ام از من ناامید هستند
My family is disappointed in me

نویسنده : مهدی خراسانی | کارشناس‌ارشد روان‌شناسی‌بالینی

سوال: سال آینده کنکور دارم و در رشته تجربی درس می‌خوانم. خودم به هنر به‌خصوص بازیگری علاقه دارم اما پدر و مادرم تمام تلاش‌شان این است که من دکتر شوم تا به پسرشان افتخار کنند. هر از گاهی هم به من می‌گویند که آینده خوشی با این وضع اصلا برایت نمی‌بینیم. فشار روانی زیادی روی من است، چه کنم؟

پاسخ: در پیامک‌تان گفتید به هنر به‌خصوص بازیگری علاقه دارید. حالا سوال من از شما این است که آیا غیر از علاقه، استعداد بازیگر شدن را هم در خود تشخیص داده‌اید؟ برای بررسی این‌که شما این استعداد را دارید یا خیر، بهتر است از استادان این حرفه کمک بگیرید؛ زیرا غیر از علاقه، بهتر است استعداد این حرفه را داشته باشید. در این‌صورت مسیر تبدیل شدن به یک بازیگر توانمند را با سرعت بیشتری نسبت به دیگران طی خواهید کرد.

جلب حمایت خانواده را جدی بگیرید

اگر شما استعداد بازیگری را به مثابه بذر درنظر بگیرید، برای رشد و تبدیل شدن این بذر به یک نهال تنومند، به امکانات دیگری مانند خاک، آب و نور کافی، رسیدگی مناسب و دیگر عوامل نیاز است. اگر حتی استعداد بازیگری را در خود تشخیص دادید، جلب حمایت خانواده در مسیر موفقیت شما بسیار ضروری است. به هر حال خانواده شما، نگرانی‌هایی درباره این‌که شما وارد این حرفه شوید، دارند و این نگرانی‌ها را با شما مطرح کرده‌اند. سعی کنید در فضایی آرام برای نگرانی‌های آنان پاسخ‌های مناسبی را پیدا و مطرح کنید. اگر توانستید آن‌ها را قانع کنید، مسیر شما برای رسیدن به موفقیت هموارتر خواهد شد.

ریسک موفقیت در بازیگری بالاست

برای انتخاب شغل مناسب، مجموعه‎ای از عوامل را درنظر بگیرید. ورود به هر رشته شغلی، مقداری از ریسک را به همراه دارد. به عنوان مثال ریسک ورود به حرفه فوتبال با ریسک ورود به رشته نقاشی ساختمان به یک اندازه نیست. هرچقدر شغلی خواهان بیشتری داشته باشد، ریسک ورود به آن هم بیشتر است. حال شما اگر بخواهید در حرفه بازیگری موفق شوید، ریسک بالاتری نسبت به پزشکی موفق شدن را باید درنظر بگیرید؛ زیرا با بررسی اجمالی حرفه بازیگری در کشور خودمان و حتی در جهان، متوجه می‌شویم موفقیت در حرفه بازیگری صرفا در گرو تلاش فرد نیست، بلکه مولفه‌های دیگری هم وجود دارد، اما برای موفقیت در حرفه پزشکی ریسک پایین‌تری وجود دارد و تلاش شما در این حرفه می‌تواند مهم‌ترین عامل در پیش‌بینی موفقیت‌تان باشد. چه بسا که نگرانی خانواده شما، به این موضوع هم ارتباط یابد.

از مشاور شغلی کمک بگیرید

توصیه ما به شما این است که به منظور بررسی بیشتر این موضوع، برای مشاوره شغلی-تحصیلی اقدام کنید؛ زیرا موضوع انتخاب شغل می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در آینده زندگی شما بگذارد و درصد بسیار زیادی از رضایت شما از زندگی در سال‌های بعدی زندگی‌تان به رضایت از شغل و محیط شغلی برمی‌گردد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259020

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *