http://didshahr.ir/257832

00:34 :: 1401/12/07

اسکن جدید رادیومیکس وقوع حمله قلبی را از سال‌ها قبل تشخیص می‌دهد و می‌تواند امکان تجویز دارو را برای پیشگیری فراهم کند.

روش پیش بینی حمله قلبی

نویسنده : کسرا

حملات قلبی سالانه ۱۰۰ هزار نفر را فقط در انگلستان تحت تاثیر قرار می‌دهد. سی‌تی اسکن سالانه برای حدود ۴۰ هزارنفر از این افراد تجویز می‌شود، اما تحقیقات قبلی نشان داده که از هر ۱۰ نفر از افرادی که کاملا سالم تشخیص داده می‌شوند، یک نفر در معرض خطر حمله قلبی است؛ زیرا سی‌تی اسکن معمولی همه پلاک‌ها را پیدا نمی کند، اما به تازگی و بر اساس پژوهش‌های جدید، اسکن‌های دارای فناوری پیشرفته می‌توانند بیمارانی را که در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند، سال‌ها قبل از وقوع آن شناسایی کنند.

حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که خون به اندازه کافی در اختیار عضله قلب قرار نمی‌گیرد. این عارضه با نام انفارکتوس میوکارد قلبی (Myocardial infarction) معرفی می‌شود و به طور ناگهانی فرد را درگیر می‌کند. امکان تشخیص به موقع این بیماری در درمان آن بسیار مهم است.

علایم حمله قلبی

از نشانه‌های حمله قلبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد در قفسه سینه (آنژین صدری)

تنگی نفس

احساس سرگیجه

سبکی سر

حالت تهوع

استفراغ

خس خس سینه و سرفه

عرق سرد

احساس شدید اضطراب

نحوه تشخیص حمله قلبی

نحوه تشخیص حمله قلبی تا کنون انجام برخی آزمایش‌ها در مراحل اولیه بروز حمله قلبی بوده است، مانند آزمایش الکتروکاردیوگرافی که باید ۱۰ دقیقه پس از پذیرش بیمارستان روی بیمار انجام شود. آزمایش خون طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از شروع علایم و تست هایی نظیر اکوکاردیوگرام، عکس اشعه ایکس از قفسه سینه، تصویربرداری هسته ای و آنژیوگرافی عروق کرونر هم از دیگر روش‌های تشخیص این بیماری است. این روش ها همگی در شرایطی استفاده می‌شوند که فرد علایمی را نشان داده باشد و به مراکز درمانی مراجعه کند.

روش جدید، رادیو میکس

یک گروه چینی بر اساس اطلاعات سی‌تی اسکن حدود ۳۰۰ نفر، روشی را ارائه کرده است. این روش تشخیص لخته‌های تهدیدکننده زندگی در بیش از ۷۰۰ بیمار مشکوک به بیماری عروق کرونر را امکان‌پذیر کرد.

این روش به طور مستقل با حملات قلبی احتمالی در یک دوره پیگیری متوسط سه ساله مرتبط بود و این به طبقه‌بندی کسانی که احتمال دارد در آینده به این مشکل دچار شوند، کمک می‌کند.

روش جدید تشخیص «رادیومیکس» نامیده می‌شودکه داده‌های سی‌تی (توموگرافی کامپیوتری) را ترکیب می‌کند و نشانه‌هایی از بیماری را نشان می‌دهد که به‌تنهایی در تصاویر قابل مشاهده نیستند.

این اسکن می‌تواند رسوبات چربی را که در دیواره سرخرگ‌ها مانع جریان خون در اندام می‌شود، تشخیص دهد.

برتری رادیو میکس

پلاک‌های بزرگ پر از لیپید مانند کلسترول بد به حملات قلبی بیشتر منجر می‌شوند. آن‌ها گاهی اوقات پاره می‌شوند‌ اما پیش‌بینی آن سخت است.

دکتر لانگ ژنگ از دانشگاه نانجینگ، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «رادیومیکس در مقایسه با پارامترهای تشریحی سی‌تی آنژیوگرافی کرونری معمولی روش دقیق‌تری برای تشخیص پلاک‌های آسیب‌پذیر فراهم کرده است.»

تجویز استاتین‌ها یا داروهای محافظتی دیگر در اولین فرصت می‌تواند تغییردهنده احتمالی نتیجه باشد.

دکتر ژنگ افزود: «تحلیل رادیومیکس می‌تواند به طور خودکار پلاک‌های آسیب‌پذیر را برای بررسی پزشک شناسایی کند.»

به این ترتیب، رادیومیکس‌ها ممکن است دقت و ظرافت تشخیص پلاک‌های پرخطر را در روند بالینی معمول به طور قابل‌توجهی بهبود دهند و این موضوع به پزشکان کمک می‌کند که بتوانند احتمال حمله قلبی را از سال‌ها قبل در بدن بیمار پیش‌بینی کنند.

منبع:RADIOLOGY

نوار قلب

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257832

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *